Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
misomiso
Taiko, rozmyslal som ci este sem napisem, lebo som ziskal pocit, ze ta moja pritomnost v teme vyrusuje
Tvoja pritomnost v teme v ziadnom pripade nevyrusuje, len znepokojil ton, ktorym presadzujes "svoju" pravdu.
misomiso
O zlozvyku pridavani cukru do kvaskoveho chleba som uz pisal. Neviem, preco to niekorych nastvalo, v kvasku prebeha mliecne kvasenie, podobne ako v kapuste alebo v kefiri, do kvasenia kyslej kapusty tiez nepridavame cukor. Ale ako som uz pisal, vyjadrujem tu skromne a vecne iba svoj osobny nazor. Samorejme celkom v ucte k tym, ktori si myslia nieco uplne opacne.
neviem o nikom, kto by bol nastvaty. Zadavatelka receptu, bola mozno zarazena.
K tomu cukru Ti este raz musim napisat. V kvasku (kvaskovom ceste) prebiehaju dva druhy kvasenia a pridanie medu do cesta ( nie do kvasku), moze v konkretnom pripade ucelovo podporit to kvasenie drozdia, za ucelom ziskania inych kvantitativnych parametrov chleba. Takze sa nejedna o zlozvyk, ale zamer v danom konkretnom pripade.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
taiko
hmmm, s tou slanou vodou to vyskusam. Uz som to niekde cital, ze slana voda robi nejake divy, len ja som cital, ze prave vdaka slanej vode je korka chrumkava a leskla
Kedysi som to potieral 3 x za pečenie. Teraz to robím iba 1 x ale veľa soli. Po odparení vody tú soľ vidíš. Lesklosť možno vzniká aj tým, že tou vodou vlastne ten vrch umyješ od múky.
Nasiel som jeden francuzky recept, kde potierali silnym roztokom soli 3x krat. Prvy krat cesto, potom po 15 minutach v peci a potom este po dopeceni. Vysvetlovali tam, ze ta sol nejak stahne vlkost z chleba a z ovzdusia do korky a tak sa potom ligoce a popri tom nie je tvrda, aj ked je chrumkava.
Vyzera to na dalsie experimentovanie
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Zaujimave. Ja to mam ešte od mojej nebohej babky. Ale mám rád, keď je kôrka tak decentne slaná. U chleba mi to pasuje.
2 1
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

trochu odbocim, ale som rada nandy, ze si spomenul babku, ano , rady od nich su odskusane a takto to malo fungovat, mali sme od nich preberat skusenosti a vo vsetkom
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai...ja som zila roky bez chleba....knekebroty,celozrnny maces-made in izrael....."chleba" co len pozliepane zrno a ine srandy...ktore bezne ludia ako chleba volaju.....samozrejme vzdy ..aby najmenej jednoduchych cukrov mal jaj este.bola faza v pekarnicke..tiez celozrnny
Toto je pre mna bonus a maly zazrak
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Tai...ja som zila roky bez chleba....knekebroty,celozrnny maces-made in izrael....."chleba" co len pozliepane zrno a ine srandy...ktore bezne ludia ako chleba volaju.....samozrejme vzdy ..aby najmenej jednoduchych cukrov mal jaj este.bola faza v pekarnicke..tiez celozrnny
Toto je pre mna bonus a maly zazrak
tak tak, ja to tiez neberiem len ako chlieb. Niekedy sedim pred rurou a kukam, ze co sa deje ako v kine. Vyjde, nevyjde, pukne, spadne, zhnedne
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Darina1234
trochu odbocim, ale som rada nandy, ze si spomenul babku, ano , rady od nich su odskusane a takto to malo fungovat, mali sme od nich preberat skusenosti a vo vsetkom
hmmm, vo vsetkom nie. Niekde sme sa uz dalej pohli a vieme viac ako nase babky. Ja som za uctivy, ale aj zdravo asertivny pristup.
Ale co sa toho jedla tyka, nie nadarmo sa mnoho ludi naspat k babkam pozera...
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai..aj ja tak...inak...je to citit na ceste..ked "batôžkujem"pred 2hod.dokysanim....niekedy je viac hutne.......dnes fajne jemne.....ako v lete....len uz v trube nevybehne do oblucika...neviem preco.....ale neva je stale vinivinicely byt voni....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

taiko
Darina1234
trochu odbocim, ale som rada nandy, ze si spomenul babku, ano , rady od nich su odskusane a takto to malo fungovat, mali sme od nich preberat skusenosti a vo vsetkom
hmmm, vo vsetkom nie. Niekde sme sa uz dalej pohli a vieme viac ako nase babky. Ja som za uctivy, ale aj zdravo asertivny pristup.
Ale co sa toho jedla tyka, nie nadarmo sa mnoho ludi naspat k babkam pozera...
A ty, čo tu hmmm ... kaš? Veď všetko čo tu máme, tu máme je po našich babkách a dedkoch, teda našich predkoch. Samozrejme, že sa posúvame, niekedy aj v pred. "a ser ty ... " na svoj prístup. Pozerá, pozerá. A ty na bryndzové halušky hľadíš, či maslo z mútku? Či na porade vody mútiš?
1 2
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

taiko
K tomu cukru Ti este raz musim napisat. V kvasku (kvaskovom ceste) prebiehaju dva druhy kvasenia a pridanie medu do cesta ( nie do kvasku), moze v konkretnom pripade ucelovo podporit to kvasenie drozdia, za ucelom ziskania inych kvantitativnych parametrov chleba. Takze sa nejedna o zlozvyk, ale zamer v danom konkretnom pripade.
No iste do chleba mozno pridat hocico, teda aj cukor. Ale pre mna jedna z vyhod kvasku oproti drozdiu je prave v tom, ze netreba pridavat cukor. Ten cukor sa tam sprava presne ako pridany cukor do vina. Nikdy nevies, kolko ho kvasnice spotrebuju a kolko ostae "zvyskoveho cukru". Ja osobne, hci som obmedzil cukor si obcas dobru sladkost doprajem, ale chlieb nepotrebujem mat nasladly.

Ja som sa snazil iba upozornt na to, ze "netreba", co, ako sa ukazalo mnohi ani netusili.
1 1
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nandrolon
Ja to zase preháňať nejdem, ten môj chlieb je predpokladám už z princípu oveľa zdravší ako hociktorý najlepší z hypermarketu. A na druhej strane zamestnaného človeka tráviaceho denne hodinu v zápche a dýchaní rakovinotvorného smradu z naftových motorov, nebodaj bývajúceho v meste asi žiaden chlieb nezachráni.
Ku všetkému treba pristupovať zodpovedne, ale hlavne všetko držať v efektívnej a optimálnej miere, ktorú si musíme stanoviť každý sám pre seba...
.
Mas pravdu v tom, ze aj doma peceny chlieb z bielej muky bude stale lepsi ako s obchodu.. Ale nie ovela, iba o absenciu Ecok. Ak niekto pecie zo zmesi, ma doma tu istu kvalitu ako v obchode.

No na ten tvoj druhy argument sa pozeram inak. To je ako keby si povedal, ze ked uz musis tvoj dizel krmit naftou s podielom repkoveho oleja (lebo inu nedostanes a motorom to velmi neprospieva) a ked uz musis jazdit po rozbitych cestach, tak uz nema zmysel ani v motore vymienat olej.

Ludske telo ma velku schopnost regeneracie a eliminovania negativnych vplyvov, no netreba tahat certa za chvost. Ja osobne poznam uz velmi mnoho byvalych spoluziakov, ktori sa uchyluju k extremnym opatreniam. Stanu sa zo dna na den vegani, vitariani, drzia 42 dnovu hladovku, popritom chodia po dyalyzach, pichaju si inzulin a pod. Preco? Pretoze jeden ma odfaklene z creva, druhy nema oblicky, treti cukrovku, nadroy vsade.. a snazia si takto zachranit aspon holy zivot (ktory aj tak uz za vela nestoji). Ja som toho nazoru, ze ak clovek zacne skor s urcitou striedmostou a kvalitnou zivotospravou, nemusi ist potom az do takych extremov.

Ja mam mozno stastie, ze som "dostal upozornenie" od svojho tela. Poznam takeho, ktory lezi uz 20 rokov po prazke na posteli a velmi rad by vratil veci spat a zmenil by zivotny styl. Takze z mojho hladiska nejde o ziadny extremizmus, ale naopak o umiernenu snahu "vyhnut sa extremu".

A hlavne ja vidim dost velky rozdiel v pracnosti medzi tym, hodit chlieb do kosika pri nakupe a medzi tym pravidelne si ho piect (navyse, ak niekto nema "domacu pekaren"). Ale medzi tym kupovat muku alebo si ju doma cerstvo zomliet nevivim uz ziaden rozdiel. Naopak, nemame stres, ze ostaneme bez chleba, v ktorykovek cas v roku mozeme kedykolvek piect. Navyse, ak by sa Putin s Trumpom predsa len nedohodli, mame doma zasobu zakladnej potreviny na rok.

Samozrejme ten chlieb je iny, je hutnejsi, nikdy nevykysne do takej peny ako biely. Preto ho krajame na tenko na elektrickom krajaci, je asi 2 - 3 x vyzivnejsi co sa tyka objem/kalorie, pretoze je jednoducho hustejsi. Aj na chut si treba zvykat, hoci mne sa uz teraz biely zda uplne bez chuti. Ale musim priznat, ze ak si obcas chcem pochutit na pecive s maslom a dzemom, tak si kupim v Tescu nejaku ciabattku na prestriedanie.
1 1
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

taiko
lujza.j
No ci sa ja posuniem do levelu .."mletie muky"to neviem.....ale mlynek dam kuknut
Mam na keramike zienku co si doma melie...zajtra sa jej opytam...co za mlynek ma.....zrno tusim pohronsky ruskov...
ja sa tiez ( este ) nejdem posuvat tymto smerom, ale ako hracka pekne, no nie ? A ako nandrolon pise, uz aj tak je ten nas domaci chlieb zlozeny z troch ingrediencii lepsi, ako cokolvek z obchodu. Ale ktovie, ked uz docista nebudem mat co robit s 500EUR tak kupim aj mlyncek
Vsetko je to cisty marketing. Oni vedia, ze cielova skupina, kroe si chce piect zdravy chlieb je "eko" a "bio", tak im spravia dvojnasobnu radost, mlyncek daju do drevenej krabicky a vypytaju 500 EUR, ale aj viac. Ja mam Jupiter Novum, ide ako tank, oproti staremu ovela rychlejsi aj tichsi a da sa kupit myslim od 290. Aj tak je to vela samozrejme, lebo ferova cena by bola povedzme 50. Ale to je tam so vsetkym, co sa robi v malych seriach. Ked som si kupoval prvu kosacku typu "traktor", tak stala 120.000 Sk, co bola polovica z Felicie. Bolo to 140 kg velmi nahrubo opracovaneho zeleza, ziadne brzdy, interier, plluboka, skla, svetla, takmer ziadna elektrika a jednovalcovy motor chladeny vzduchom. Ferova cena by bola tak do 25.000, ale jednak sa to robilo v malych seriach, a potom, oni vedia, ze taku kosacnu ak tak nemozu predat niekomu, kto byva v dvojizbovom byte. Takze ano, bohuzial, tieto vezi su predrazene.

Ale zas z mojho pohladu, ja som uz v zivote 290 EUR minul na ine somariny, aby som na tomto mal setrit. Meliem si na tom napriklad aj lesknicu na surovo, co je inak tazko nejako inak zomliet.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Som mlyncekovo nalomena
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Som mlyncekovo nalomena
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Tai..aj ja tak...inak...je to citit na ceste..ked "batôžkujem"pred 2hod.dokysanim....niekedy je viac hutne.......dnes fajne jemne.....ako v lete....len uz v trube nevybehne do oblucika...neviem preco.....ale neva je stale vinivinicely byt voni....
mozno mozes trosku skratit dobu kysnutia, aby este v rure vybehlo. Alebo to co nandrolon pisal, ze vyhriat formu/pekac a cesto do vyhriatej formy polozit a tak do rury.
Napada ma este trosku navlhcit cesto pred pecenim, aby korka pomalsie stvrdla.
Naposledy upravil taiko : 18.12.17 at 19:43
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai..dokysnutie mam 2h...ako ma byt....na chuti to nijak netrati....a ja moc tvar neriesim....robim rovnako uz dlho .....raz vybehne...raz nie...
Prekysnuty chleba som mala iba raz aj sa vyhodil... bol kysly...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Tai..dokysnutie mam 2h...ako ma byt....na chuti to nijak netrati....a ja moc tvar neriesim....robim rovnako uz dlho .....raz vybehne...raz nie...
Prekysnuty chleba som mala iba raz aj sa vyhodil... bol kysly...
hmmm, no potom neviem. Mozno nejaky odbornik poradi. ( Kvaka tu si? )
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

taiko
lujza.j
Som mlyncekovo nalomena
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
neviem neviem, skor je to pre "hračičkov/.
Mozno, ze za 2 roky bude potrebovat renovaciu v cene 2/3 mlynceka. Nepredpokladam, ze to pojde 10 rokov bez investicii.
1 1
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

taiko
lujza.j
Tai..dokysnutie mam 2h...ako ma byt....na chuti to nijak netrati....a ja moc tvar neriesim....robim rovnako uz dlho .....raz vybehne...raz nie...
Prekysnuty chleba som mala iba raz aj sa vyhodil... bol kysly...
hmmm, no potom neviem. Mozno nejaky odbornik poradi. ( Kvaka tu si? )
Bol prekysnuty...preto kysly.....
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Nandrolon
taiko
lujza.j
Som mlyncekovo nalomena
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
neviem neviem, skor je to pre "hračičkov/.
Mozno, ze za 2 roky bude potrebovat renovaciu v cene 2/3 mlynceka. Nepredpokladam, ze to pojde 10 rokov bez investicii.
No..keby som sa na vsetko tak kukala....nekupim nic...su veci...co umru v zaruke a este ti povedia...ze na totok sa.nevztahuje...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať