Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ja len tekvicove,slnecnicove naposledy sezam.... na "moj" chleba 3PL...
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

korela
Táto téma je tu každý deň, nečítam, aký je glykemický index tohto chlebíka?
Kuknem ti jednoduche cukry na mukach a napisem....
Myslim,ze v tv som pocula do 55...ale to myslim ..ze bola rec o chlebe z bielej muky...
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Naposledy upravil Nandrolon : 20.12.17 at 06:31
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Eej veru ale objavil som aj opacne informacie, podla ktorych medzi "normalnym" a kvaskovym chlebom nie je ziadny rozdiel, co sa tyka GI, resp ze to je individualne.
http://www.cell.com/cell-metabolism/...131(17)30288-7
takze asi najlepsie to bude otestovat na sebe glukomerom, aj ked som si nie isty nakolko preukazne to bude.

EDIT: po dlhsom skumani pozeram. ze drviva vacsina zdrojov potvrdzuje info od nandrolona a vseobecne info, ze kvaskovy chlieb ma nizsi glykemicky index a opacne informacie vychadzaju z jedneho klinickeho testu z 20 ludmi pocas jedneho tyzdna
Naposledy upravil taiko : 20.12.17 at 06:46
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Psenicna 0,70g,razna 1,90g,spalda 0,89g na 100g...celozrnne muky totok
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Lujza, ale podstata je v niečom inom. Glykemický index múky ti vôbec nič nepovie, lebo z múky môžeš urobiť klasický kvasnicový chlieb, kváskový chlieb a ešte aj nejakú napr. kašu.
Každé jedlo bude mať iný glykemický index.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

taiko
Nandrolon
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Eej veru ale objavil som aj opacne informacie, podla ktorych medzi "normalnym" a kvaskovym chlebom nie je ziadny rozdiel, co sa tyka GI, resp ze to je individualne.
http://www.cell.com/cell-metabolism/...131(17)30288-7
takze asi najlepsie to bude otestovat na sebe glukomerom, aj ked som si nie isty nakolko preukazne to bude.

EDIT: po dlhsom skumani pozeram. ze drviva vacsina zdrojov potvrdzuje info od nandrolona a vseobecne info, ze kvaskovy chlieb ma nizsi glykemicky index a opacne informacie vychadzaju z jedneho klinickeho testu z 20 ludmi pocas jedneho tyzdna
Glukomer sa na toto moc nehodí. Každý ma iný metabolizmus a každý by pred pokusom mal "iný stav cukru", ktorý sa viaže na predchádzajúce dni, týždne aj mesiace. Jedine dať do nejakej karantény, X týždňov, mesiacov sa stravovať a piť presne rovnako, urobiť pokus, prestávka a urobiť druhý pokus :-))))) proste pravdepodobnejšie je, že tu zajtra pristanú mimozemšťania.
A je tam ešte milión ďalších vplyvov.
PS: vlastná skúsenosť...
Funguje to presne rovnako ako s alkoholom. Záleží, ako máš nabudené enzýmy + milión ďalších faktorov.
Jedine by sa to muselo zmerať laboratórne testami.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
taiko
Nandrolon
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Eej veru ale objavil som aj opacne informacie, podla ktorych medzi "normalnym" a kvaskovym chlebom nie je ziadny rozdiel, co sa tyka GI, resp ze to je individualne.
http://www.cell.com/cell-metabolism/...131(17)30288-7
takze asi najlepsie to bude otestovat na sebe glukomerom, aj ked som si nie isty nakolko preukazne to bude.

EDIT: po dlhsom skumani pozeram. ze drviva vacsina zdrojov potvrdzuje info od nandrolona a vseobecne info, ze kvaskovy chlieb ma nizsi glykemicky index a opacne informacie vychadzaju z jedneho klinickeho testu z 20 ludmi pocas jedneho tyzdna
Glukomer sa na toto moc nehodí. Každý ma iný metabolizmus a každý by pred pokusom mal "iný stav cukru", ktorý sa viaže na predchádzajúce dni, týždne aj mesiace. Jedine dať do nejakej karantény, X týždňov, mesiacov sa stravovať a piť presne rovnako, urobiť pokus, prestávka a urobiť druhý pokus :-))))) proste pravdepodobnejšie je, že tu zajtra pristanú mimozemšťania.
A je tam ešte milión ďalších vplyvov.
PS: vlastná skúsenosť...
Funguje to presne rovnako ako s alkoholom. Záleží, ako máš nabudené enzýmy + milión ďalších faktorov.
Jedine by sa to muselo zmerať laboratórne testami.
ja som myslel seba zmerat, nalacno a po zjedeni chleba, takeho aj takeho a teoreticky by mal byt cukor v krvi po zjedeni kvaskoveho nizsi. O to ide, ci nie ? Ci Ti cukor vystreli po zjedeni chlebika. Ale dalej sa uz nejdem pustat, nemam info
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Dnes idem zase rozkvasiť kvások, tak, aby som mal 340 + 20g "hladného" v sobotu, takže potrebujem dnes 13g kvásku.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Dnes idem zase rozkvasiť kvások, tak, aby som mal 340 + 20g "hladného" v sobotu, takže potrebujem dnes 13g kvásku.
ja beriem svoj aj na SK, uvidim ako mi tam vyjde chlebik.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

taiko
Nandrolon
taiko
Nandrolon
Ten glygemický index sa ale prekvasením zmení...
edit: Korela - našiel som niečo k otázke http://kvaskovanie.sk/glykemicky-index-kvaskovy-chlieb/
Eej veru ale objavil som aj opacne informacie, podla ktorych medzi "normalnym" a kvaskovym chlebom nie je ziadny rozdiel, co sa tyka GI, resp ze to je individualne.
http://www.cell.com/cell-metabolism/...131(17)30288-7
takze asi najlepsie to bude otestovat na sebe glukomerom, aj ked som si nie isty nakolko preukazne to bude.

EDIT: po dlhsom skumani pozeram. ze drviva vacsina zdrojov potvrdzuje info od nandrolona a vseobecne info, ze kvaskovy chlieb ma nizsi glykemicky index a opacne informacie vychadzaju z jedneho klinickeho testu z 20 ludmi pocas jedneho tyzdna
Glukomer sa na toto moc nehodí. Každý ma iný metabolizmus a každý by pred pokusom mal "iný stav cukru", ktorý sa viaže na predchádzajúce dni, týždne aj mesiace. Jedine dať do nejakej karantény, X týždňov, mesiacov sa stravovať a piť presne rovnako, urobiť pokus, prestávka a urobiť druhý pokus :-))))) proste pravdepodobnejšie je, že tu zajtra pristanú mimozemšťania.
A je tam ešte milión ďalších vplyvov.
PS: vlastná skúsenosť...
Funguje to presne rovnako ako s alkoholom. Záleží, ako máš nabudené enzýmy + milión ďalších faktorov.
Jedine by sa to muselo zmerať laboratórne testami.
ja som myslel seba zmerat, nalacno a po zjedeni chleba, takeho aj takeho a teoreticky by mal byt cukor v krvi po zjedeni kvaskoveho nizsi. O to ide, ci nie ? Ci Ti cukor vystreli po zjedeni chlebika. Ale dalej sa uz nejdem pustat, nemam info
Je jedno koho budeš merať, ale 2 x sa nedostaneš NIKDY do identického stavu. Preto aj u lekára, kedy piješ tie humusy je tolerancia "DO"...
Preto tie výsledky budú nekorektné a nezmyselné. Iné by bolo to robiť na nejakej skupine a porovnávať výsledky a vývoj.
Jediné správne meranie ostáva aj tak laboratórne, nie priamo na človeku.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Nandrolon
Je jedno koho budeš merať, ale 2 x sa nedostaneš NIKDY do identického stavu. Preto aj u lekára, kedy piješ tie humusy je tolerancia "DO"...
Preto tie výsledky budú nekorektné a nezmyselné. Iné by bolo to robiť na nejakej skupine a porovnávať výsledky a vývoj.
Jediné správne meranie ostáva aj tak laboratórne, nie priamo na človeku.
Čítam a čítam...nestačím sa čudovať, kde ste až dospeli...a že vraj dospelí.

Kuwa, zamiešať do prípravy chleba glykemický index je silná káva.
Ešte pridajte chlebové jednotky a bude vymaľované....
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

buchač, čo ti na tom nesedí? Pri diétach bežne zisťuješ glykemický index, aj pri objemových kúrach...
osobne ma to nezaujíma, lebo nerobím ani jedno ani druhé, len som sa zapojil, nakoľko čo-to mám poskúšané a naštudované z minulých období...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Nandrolon
buchač, čo ti na tom nesedí? Pri diétach bežne zisťuješ glykemický index, aj pri objemových kúrach...
osobne ma to nezaujíma, lebo nerobím ani jedno ani druhé, len som sa zapojil, nakoľko čo-to mám poskúšané a naštudované z minulých období...
Citoval som síce Teba, ale aspoň viem, že to nevezmeš osobne...

Ty vravíš o glykemickom indexe, ja vravím o glukomere a o hodnotách cukru.
ZDRAVÝ jedinec si môže merať cukor od rána do večera, aj tak glukomer nebude nejak skákať.
Nebudem víriť tému, svoje som si povedal...vy pokračujte.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

O.K. s tým súhlasím. Lenže je plno diabetikov, ktorí práve chcú jesť potraviny s čo najnižším glykemickým indexom. A v prvom rade som reagoval na otázku korely a následne na dotaz lujzy, že sa tu nebavíme u glykemickom indexe múky /lyžicou ju asi nikto neje/ ale o glykemickom indexe kváskového chleba, verzus obyčajného chleba.
Info na múke mi poslúži iba na porovnanie, že táto múka ho má nižší ako tamtá, takže je predpoklad, že z múky s nižším obsahom urobím aj výrobok s nižším obsahom.
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

GI sa sice rozdielnym kvasenim nezmeni, ale vyrazne sa zmeni pouzitim celozrnnej muky namiesto bielej. To netreba ani merat, to clovek vidi na sebe. Ked ideme napriklad na vystavu, po cely cas je dost problem nieco na placi zhltnut, casto je problem najst 5 minut odbehnut na zachod. Ked zjem na hoteli na ranajky nejaky croissant, alebo toastovy chlieb, mam velky problem s hladom uz aj o hodinu a pol. Preto si dokonca este aj do zahranicia nosim nas chlebik.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

- tu by som trošku upresnil. Rozdielnym kvasením možno nie /už som aj nedávno písal, že ten môj chlieb NEkváskový so stopovým množstvom droždia kvasený cca 20 hod. bude tiež zdravší ako v obchode/, ale mení sa dĺžkou kvasenia.
Takže ak to zhrniem, chlieb obyčajný kvasnicový s 1,5 hod. kvasením bude mať vyššie gi ako chlieb z rovnakej múky kvasený 20h.
To, čo písal misomiso bude platiť obecne, ale v tomto prípade je rozhodujúca dĺžka kvasenia, kde kváskové už z princípu kvasia aj 15 x dlhšie ako "obyčajné".
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

kukučka
Mišo vďaka za cenné rady, uvedomila som si, že ani ľan do ražného chleba nie je vhodný a tak som sa rozhodla piecť bez semien.
No ja lan prave do chleba odporucam. Neviem, co robi v bielom, pretoze taky nepecieme, ale do celozrnneho je vhodny.

Ja som sice pisal ze na moje prekvapenie staci na chutny chlebik iba pomlete zrno, voda, kvasok, rasca a sol, a ze som zavrhol prisady ako olej, ocot a pod, ale zena zacala davat lan a velmi sa osvedcil. Dava chlebu vacsiu vlkost a vlacnost, len sa to nesmie prehnat.

Nema zmysel ale davat ho cely, nepomlety, pretoze lan ani nerozhyzies, takze takto nema ani chutovy, ani zdrvotny benefit. My to melieme priamo zo zrnom, ale ludia, co nemaju mlyncek na obilie zvyknu lan mliet na makovom mlynceku.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nandrolon
.
Takže ak to zhrniem, chlieb obyčajný kvasnicový s 1,5 hod. kvasením bude mať vyššie gi ako chlieb z rovnakej múky kvasený 20h.
To, čo písal misomiso bude platiť obecne, ale v tomto prípade je rozhodujúca dĺžka kvasenia, kde kváskové už z princípu kvasia aj 15 x dlhšie ako "obyčajné".
Necital som to tu cele, ale vy az tak dlho kvaslte chleby? Ak ratas aj kvasenie kvasku tak to sedi, ale samotny chlieb nam dokaze vykysnut v lete dokonca aj v predvolenom programe, co je myslim 2,5 hod, a v zime podla teploty hodinku alebo dve pridame.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Svoj NEMIESENY bez kvasku iba so 0,5g sušeneho droždia /1/20 sáčku/ mi kvasí okolo 20 hodín pri izbovej teplote.
Kváskový robím tak, že použijem 340 g hotového kvásku /dnes ho idem rozkvasiť z 13g kvásku/, v sobotu budem mať 360g hladného kvásku, z ktorého 20g odoberiem do chladničky a trošku prikrmím. No a tých 340g zmiešam s 800g muky + a asi 450g vody a od zmiešania do pečenia uplynie cca 5-6 hodín, pri kúriacom radiátore.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať