Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

lujza.j
Neboj sa budu...pekne voni byt od chlebika staci maslo....dzem..mnam
no možno neuveríš, ale takéto náš junior neje. Od detstva má odpor k čomukoľvek natretému na akomkoľvek pečive. Dlhý čas jedával iba suché cestoviny. Keď zbadal, že som dala kúsok masla, tak nejedol. V podstate som už s tým vysporiadaná
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

už ma štvete, pekárky a pekári.. urobila som si kvások aj ja, 7.1., ražný.. inú vhodnú múku som vedy nemala.. doteraz ani moc nerástol, len si mierne bublinkoval.. akurát som si čítala dáke veci okolo kvásku na internete, a napadlo mi, či mu nie je na linke v kuchyni chladno, keď nerastie.. tak som vstala z postele, že ho skúsim dať bližšie k radiátoru, a 7 dcl pohár skoro plný.. zajtra z neho teda pôjde polovica preč, to bude 6. deň.. dalo by sa to už použiť na chlieb? alebo treba pridať aj droždie?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Pomaly si nachádzam svoj rytmus. Váhy som používala na začiatku pečenia a aj tak bolo treba raz doliať vody, raz dosypať múky a tak teraz odpočívajú. Kvások mám cca tretinu
v dvoch širokých sedemdeckách v chladničke. Jednu vyberiem, nalejem teplú vodu a pridám dve okopisté lyžice múky, vybehne veľmi rýchlo.* Pridám do pekárne, kde už mám dopredu pripravenú dosť teplú vodu aj múku aby to cesto rýchlejšie vykyslo, zapnem krátky program, pridám soľ, veľa semien a len čo je cesto hotové, vypnem. Po necelej hodine dám ešte raz krátko premiesiť, pridám lyžicu masti, to aby sa mi ľahšie vybrali lopatky. Občas skontrolujem a niekedy minútku prikúrim. Po cca dvoch hodinách zapnem hodinové pečenie.
Chlebík neskutočne dobre vonia, je hutný, ťažký, veľmi dlho je rovnako dobrý. Pečiem teraz trošku menší, lebo sa mi nedá pridať čas, Väčší by potreboval cca 70 minút.
* Hneď zarobím ďalší kvások a po vyskočení putuje do chladničky. Bola tu debata o kvalite, vôni. Stalo sa mi, že sadol, voda mala na povrchu povlak z celozrnnej múky, ktorý sa mi nie veľmi páčil, tak som ho zliala a pokračovala, prežil. Preto ho mám pre istotu dvakrát a v chladničke, nič neodoberám a nevyhadzujem. Už som vyskúšala aj knedľu v parnom hrnci, fotogenická nebola, zato veľmi jedlá. Znovu podotýkam, že bez obyčajnej pšenice.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Hoci svoj chlebík považujem už za vysokú školu, mňa sa veru nepýtaj. Žijem v mantineloch pekárne, na ošatku si veru netrúfam, obávam sa, že by som upiekla posúch. Skús a uvidíš, držím palce, ty na to máš.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Uz mi kysne tentokrat 2,6 kg obor. Mam trosku obavy, lebo ten zregenerovany kvas z minuleho cesta nema taku silu ako ten, o ktory som prisiel. Za 6-7 hodin uvidim. Medzitym ideme zalietat a asi aj do Ceskeho Tesina.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Trochu tomu vášmu spôsobu prípravy kvásku na chlieb nerozumiem. Prečo zarábate nanovo na kvások do chladničky? Prečo aj dni pred pečením? Ja mám cca dve malé lyžičky kvásku v malej fľaštičke v chladničke. Celý ho zoberiem a zarobím zo všetkého na kvások v množstve cca 370 g, rozkvasenie trvá asi 12 hodín. Odoberiem z tohoto rozkvaseného zase zo dve malé lyžičky a odložím do chladničky, zvyšok ide do cesta. Používam dvojnásobok múky, ak mám kvasu 350g, tak múky dám 700g, vody podľa potreby. Takto robím už roky. Nijaké prikrmovanie kvásku v chladničke v období pred pečením. Iba ak nepečiem dlhšie ako 7 dní, vtedy ho raz trochu oživím malou lyžičkou múky.
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Kukuč...peciem rovnaky ako ty...len ja presne podla receptu -sumavu..ja tak musim neviem od oka len normal v trube..neviem ci mi pekaren funguje...mozno by son mala skusit..ak nie papačko do smeće
Inak ani jedna muka od biomila nema hmotnost ktoru ma mat ak budem mat tu spravnu chvilku..ze vrrr....asi im napisem
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Ja knedľu robievam zo špaldovej múky, pšeničnú nepoužívam vôbec, a ešte sa mi nestalo, aby sa parená nepodarila, robievam od oka. 300 g špaldového kvásku a asi 700g polohrubej špaldy, asi 3dcl vody, zamiešam v robote aby múka nezostala suchá, a nechám 20 minút postáť. Potom pridám lyžicu soli a asi 3/4- 1 dcl oleja a nechám dobre vymiesiť, ak treba pridám trošku múky. Nechám v igelitovej taške kysnúť a po 25 minútach cesto poprekladám. Toto zopakujem ešte raz a nechám kysnúť asi 1-1,5 hodinu. Nakysnuté cesto rozdelím na 4 časti, zamiesim do bochníka. 1 bochník rozgúľam do tvaru knedľle a nechám kysnúť asi pol hodiny. Potom už len parím 20 minút. Aby mi ostatné neprekysli po čase ich natiahnem do tvaru knedľle a tak nechám dokysnúť. Do knedľe nikdy nedávam vajce, ani mlieko,je vynikajúca a nedrobí sa ako tie z obchodu.
Naposledy upravil evaj63 : 13.01.18 at 15:55 Dôvod: dodatok
3 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

v piatok by som už chcela použiť kvások, našla som si recept https://varecha.pravda.sk/recepty/kv...70-recept.html to mi ozaj stačia 2 PL na 400g múky? neviem zistiť, koľko kvásku/múky potrebujem na to, aby som upiekla napr. kilo chleba..
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Žabinka
v piatok by som už chcela použiť kvások, našla som si recept https://varecha.pravda.sk/recepty/kv...70-recept.html to mi ozaj stačia 2 PL na 400g múky? neviem zistiť, koľko kvásku/múky potrebujem na to, aby som upiekla napr. kilo chleba..
Buď si najskôr urobíš rozkvas z tých 2 polievkových lyžíc kvásku + múka + voda, alebo ten krok vynecháš a rovno použiješ 300g hotového kvásku, ktorý môžeš na tú hmotnosť rozkvášať napr. 3-4 dni.
Ja používam hotový kvások a tým pádom robím už iba ten druhý krok, čo trvá cca 6-8 hodín do pečenia chleba.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Na moju šumavu ide 20g kvasku na 450g muky...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Tak som sa konečne odhodlala a upiekla aj chlieb.
Musím vyriešiť niekoľko problémov - ošatka na kysnutie je väčšia, ako nádoba na pečenie, takže sa mi zdeformoval tvar. A zatiaľ neviem, ako pečie táto rúra. Zjavne oveľa viac, ako som plánovala. Chuťovo ešte neviem, ešte chladne, ale už som nevydržala a rozkrojila. Ja viem, že som mala počkať, nabudúce snáď bude zvedavosť menšia . Hmotnosť je cca 700g, cca 200g hladkej múky obyčajnej, 200 g hladkej špaldovej, 200g hotového kvásku (ešte stále krmím), zvyšok voda. Kvások začínal ako ražný, pokračoval špaldový celozrnný, potom obyčajná hladká múka a zase ražná chlebova.
Z kvásku som už piekla viac druhov, aj slane, aj sladké. Teraz ešte pečiem buchtičky na dukátky....
chlieb1.jpg  
chlieb2.jpg  
1/1
5 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Pekny. Ale na polovicu nekrajam, bude rychlejsie starnut.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Nandrolon
Pekny. Ale na polovicu nekrajam, bude rychlejsie starnut.
má 700g, predpokladám, že polovička padne dnes na večeru...
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tiez krajam na polovicu...ako pises...polka fuc vcera nakrajam vzdy na krajce....
Pekny sa ti vydaril....
Ja som si kupila osatky...vobec nepouzivat....mozno raz...ked zmenim druh chlebu....
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ja som sobotnajsi jedol este vcera.
Inac v tych osatkach sa to nepecie? Ci to su ine?? Som myslel ze su aj osatky priamo na kysnutie a aj pecenie, ale nezistoval som zatial.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

lujza.j
Na moju šumavu ide 20g kvasku na 450g muky...
a 20 g kvásku je cca koľko polievkových lyžíc? nemám to ako odvážiť, nemám váhu.. na múku mám odmerku.. ale ako zistím hmotnosť kvásku..
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Dáška, máš ho krásny.. Ja by som chcela vyskúšať cez víkend..
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dáška, pekný chlebík sa ti podaril, ako dlho kysol? Ja dnes tiež pečiem, ale dala som dnes viac kvásku, asi 390g, večer som zarobila lyžicu kvásku z chladničky, bolo pol 11 tej, nevážila som, iba odmerala 200g vody a dosypala ražnej celozrnnej múky od oka, a zabudla som dnes naň, až okolo jednej poobede som sa zbadala, ale nebol ešte klesnutý, hodila som do pekárničky všetky suroviny, na ten objem kvásku som dala miešanej múky spolu 700, nechala som tam aj kysnúť, už po dvoch hodinách mal bubliny, premiesila som na doske, teraz je v ošatke. Vyklopím z ošatky na papier a šupnem do rúry.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Žabinka
lujza.j
Na moju šumavu ide 20g kvasku na 450g muky...
a 20 g kvásku je cca koľko polievkových lyžíc? nemám to ako odvážiť, nemám váhu.. na múku mám odmerku.. ale ako zistím hmotnosť kvásku..
Danka, cca dve malé lyžičky asi 30g.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať