Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Toto je moja prvá placka, mala som dať cesto kysnúť do menšej ošitky, ale je kváskový, chuť napíšem po 3 hodinách, keď vychladne
Naposledy upravil terezamaria : 08.03.18 at 18:08
28829249_342189182953229_116797237_n.jpg  
28906368_342086866296794_2071205479_n.jpg  
1/1
6 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Konečne ho nepripeká od vrchu, dala som mriežku celkom nad spodný plech s vodou....
29138101_349068615598619_12189386_n.jpg  
6 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

dnes sa mi podaril takýto, iba rascový, bez semienok..
3D13DE2B-C93F-4CF9-BE5E-C4196D2092F5.jpeg  
6 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Dnes kysol rýchlejšie, je už teplejšie.....
30656964_356777664827714_2603504042625728512_n.jpg  
30708591_356777634827717_1729344916464599040_n.jpg  
1/1
6 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Dnes som namiesto pšeničnej babičkinej voľby dala obyčajnú v zelenom obale T650 + ražnú a špaldovú.....
31046761_360025297836284_5589989975438393344_n.jpg  
30742282_360025327836281_7138645901228113920_n.jpg  
1/1
6 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Keď je medveď, tak musí byť aj čmuha....táto moja rúra je nevyspytateľná :-) Pšenično-ražno-špaldový s rozkvasom... ešte sa neodvážim experimentovať, len chia a ľanové semienka ♥
Dnes 2 kusy a všetko som robila naraz, takže to bolo celkom fajn.....
33160497_373518699820277_7756225948868935680_n.jpg  
33095549_373518736486940_5856809449993273344_n.jpg  
1/1
6 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

včerajší pokus č.2..
20200518_161933.jpg  
6 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Recept na moj vcerajsi 100% spaldovy kvaskovy

Recept:
starter:
115 g celozrnej spaldovej muky
115 g vody ( nie z vodovodu)
30g spaldoveho kvasku ( asi moze by aj iny)

Vsetko zmiesame v miske, aby neostalo jedno zrnko muky suche. Misku zakyjeme vzduchotesne foliou a nechame stat pri izbovej teplote (23 stupnov) 12 hodin

Cesto:
vsetok starter
340 g spaldovej muky 630 ( maju v DM)
120g vody 5 gramov soli

1. Vsetko zmiesame a zmiesime cesto do hladka.
2. nechame 40 minut postat zakryte foliou
3. 1 prelozenie. cesto roztiahneme a prelozime zlava doprava aby prava strana prekryla celu lavu. Potom to iste zlava doprava, zhora dole a zdola hore. Potom dame naspat do misky a zakryjeme foliou.
4. nechame stat dalsich 40 minut
5. 2 prelozienie. postup ten isty ako pri prvom
6. nechame stat dalsich 40 minut
7. posledne prelozenie a vyformovanie do gule . Formujeme napr takto . Da sa urobit aj to, ze na zaver ponatahujeme rozteky a pozliepami ich hore na guli, aby nam vzniklo v ceste napatie a gula nam udrzala tvar
8. Pozliepanou stranou hore dame do osatky, vystlanej muselinom, alebo utierkou a nechame kvasit 4-5 hodin pri teplote 25 stupnov. Priebezne prstovym testom skumame cesto, aby neprekyslo. (strcime prst do cesta a urobime dierku asi 1,5cm ak sa cesto vrati do polovice je pripravene mna pecenie. Ak sa vrati rychlo a skoro uplne, este musi kysnut a ak sa nevrati, uz je prekysnute)
9. vyhrejeme ruru spolu s pekacom, jenskym sklom na 250 stupnov
10. 25 minut pecieme zakryte a 10 minut odokryte pri 250 stupnoch
Naposledy upravil taiko : 24.09.17 at 15:14
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Konečne som sa dokopala a zmenšila fotky tak, aby tu vošli. Môj postup je zdokumentovaný, text priložený.
Ja pečiem raz za 6 dní, ak je doba dlhšia, kvások prikrmujem, ale obvykle mi kvások vydrží celý týždeň. Ak niekto nechce piecť z rozkysnutého kvásku, použije spôsob jednoduchší, rovno z lyžičky kvásku z chladničky spracuje cesto, ktoré nechá ale dlho kysnúť.
Vtedy je to tzv. "nemiesený" chlieb a kysne raz a dlho, podobne ako už v minulosti na porade uvádzaný drožďový nemiesený chlieb.
Vidím, že som zamenila obrázky 4 a 5, najprv má byť 5.
pred miesením.JPG  
po vymiesení.JPG  
po 2 minútach  z dosky do misky.JPG  
vyklopené na dosku.JPG  
po prvom kysnutí.JPG  

po preložení v ošatke.JPG  
vykysnutý v ošatke.JPG  
preklopený na dosku s papierom.JPG  
o dve minúty.JPG  
po 12 minútach na 250.JPG  

po hodine.JPG  
na druhý deň ráno.JPG  
1/1
6 1
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

nie je kváskový, ale konečne po pár pokusoch sa podobá na chlieb.. ale nabudúce musím piecť v inej nádobe..
FCA018EA-1749-4E86-A845-45855F699958.jpg  
B270159D-3C43-46D2-BC4C-5DE6CA54CBBA.jpg  
1/1
5 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Taiko, rozmyslal som ci este sem napisem, lebo som ziskal pocit, ze ta moja pritomnost v teme vyrusuje, ale ked si sem teraz sam zavesil fotku mlynceka, tak skusim este raz napisat, o co mi ide.

Teda este raz zdoraznujem pre vsetkych, ze sa snazim pisat nenasilne, nikomu noc nevnucujem, koho to vyrusuje, tak nech moj prispevok dalej necita.

No je dost takych ludi, (a stale ich pribuda). ktori riesia (alebo su nuteni riesit) okrem chuti aj zdravie. Nesmierne pribudaju pripady "alergie na lepok" (ktora v skutocnosti asi ani nie je alergiou na lepok, ako niektore najnovsie vyskumy ukazuju), Crohnovej choroby, tiez v pocte pripadov rakoviny hrubeho creva sme na uplne prvom mieste na svete...

Teda ak niekoho zaujima tato tema, tak citajte dalej, lebo to velmi suvisi s temou chlebika. Ak vas to vyrusuje tak jednoducho necitajte.

Zdroje, z ktorych sa da nastudovat problematika su dost tazko dostupne z jednoducheho dovodu. Dostavaju sa k nam masivne hlavne informacie, ktore mediam podsuvaju farmaceuticke a potravinarske firmy. Ale dal som si tu pracu a v cudzich jazykoch som si to nastudoval.

Keby som to sem mal pisat cele, tak neskoncim ani do vecera, ale da sa to sformulovat do par jednoduchych bodov.:

Preco v historii ludstva nastal bod, kedy sa zacala pouzivat bile muka? Pretoze celozrnna sa neda skladovat a ludia si chceli ulachcit pracu. Vznikli mlyny (najskor veterne a vodne). Uz sa rolnikom nechcelo mliet si muku doma rucne na kameni kazdy den znova a znova. Cize nalozit na kona a 1 x rocne do mlyna a spat.

Velmi rychlo zistili, ze ked pomleli cele zrno vo vacsom mnozstve, po par tyzdnoch muku mohli vyhodit. To najcennejsie, co zrno obsahuje nie je stred a doknca ani jeho supka, ale klicok. Tam ze zaklad celeho dalsieho zivota a tam je sustredene maximum vyzivnych latok, vitaminov, enzymov, stopovych prvkov, ale aj mastnych kyselin. Klicky obsajuju olej.

Snad kazdy vie, ze rastinny olej mozno uchovavat v uzkej flasi kde je obmedzena kontaktna plocha so vzduchom, ale skuste hoci aj kvalitny olivovy olej rozliat na plech vo vrstve 1 mm a po mesiaci ho "zoskrabat" a skonzumovat,...Olej oxiduje, zatuchne, Cesi na to maju pojem "žlukne". Naposledy Dr. Bukovsky vysvetloval ake velke rizika plynu z konzumacie vlasskych orechov, ktore su vylupae a skladovane na vzduchu. Orechy su zdrave, ale konzumaciu starych orechov si naopak skodime a treba ich vyhodit

Akymsi zazrakom prirody je, ze latky v zivych semenach nedegaduju (tym si zachovavaju klicivost dokonc po tisicky rokov). Akonahle je zrno "zabite", rozomlete a dostane s k tukom v klicku vzduch, je koniec, tuky za menia na zdraviu skodlive po pad dnoch.

Teda co napadlo tych zlepsovatelov v minulosti, ktori chceli vyuzivat sluzby mlynov? No predsa zbavit zrno klickov (a stym aj supky). Ostal cisty skrob, ktory v suchom prostredi mozeme skladovat hoci aj desiatky rokov (podobne ako rafinovany cukor). Nema to ziadnu vyzivnu hodnotu, ale je to prakticke.

Teda ak chcete nieco urobit pre svoje zdravie, tak prvou vecou by mal byt prechod na celozrnnu muku. Mozno taku dostat v obchode? No snad z toho, co som napisal vyplyva, ze nie. Celozrnna muka v regali obchodu je podvod. Bud su tam iba pridane rozomlnete otruby (ako v grahamovom rozku), alebo je iba ofarbena, alebo je tam kopec chemie (proti degradovaniu tukov, ktora sa dava napriklad do prazenych musli) alebo je ta muka jednoducho pokazena, hoci by mala deklarovanu trvanlivost hoci iba mesiac (a muku s takou trvanlivostou by nezobrali do predaja retazce).

Tedea ak chcete mat chlebik aj zdravy, spravte si usudok sami.

Pre tych, ktorych tato myslienka zaujala par praktickych rad: Mlynceky su u nas tazko dostupne a strasne predrazene. Objedaval som Jupiter priamo z nemeckeho eshopu. Netreba mi dreveny dizajn.

Na dobry kvasok aj chlieb treba primiesavat raz. Lenze raz obsahuje akysi vosk, ktory zalepuje mlyncek. Nikdy nemelte raz osobitne. Raz treba miesat so psenicou alebo spaldou, podiel razi nie viac ako 50%. Vemi zalezi od vlhkosti zrna. Cim suchsie zrno, tym vacsi podiel razi mlyncek znesie.Odporucam predsusit na radiatore.

Mlynceky nie su urcene ani na mletie olejnatych semien, napr, lanoveho semena. Ale prave lanove semienko vyrazne zlepsuje chut, konzistenciu a tiez zdravotny benefit celozrnneho chleba. V pohode sa da primiesavat do mletia v rozumnych mnozstvach, nikdy nie samotne. Lanove semienko (rozomlete) robi chlieb vlhkejsim, ale pozor, ak to prezeniete, budete ho mat az dokonca lepivy a bude sa zdat nedopeceny.

O zlozvyku pridavani cukru do kvaskoveho chleba som uz pisal. Neviem, preco to niekorych nastvalo, v kvasku prebeha mliecne kvasenie, podobne ako v kapuste alebo v kefiri, do kvasenia kyslej kapusty tiez nepridavame cukor. Ale ako som uz pisal, vyjadrujem tu skromne a vecne iba svoj osobny nazor. Samorejme celkom v ucte k tym, ktori si myslia nieco uplne opacne.
Naposledy upravil misomiso : 18.12.17 at 11:05
5 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Tak som sa konečne odhodlala a upiekla aj chlieb.
Musím vyriešiť niekoľko problémov - ošatka na kysnutie je väčšia, ako nádoba na pečenie, takže sa mi zdeformoval tvar. A zatiaľ neviem, ako pečie táto rúra. Zjavne oveľa viac, ako som plánovala. Chuťovo ešte neviem, ešte chladne, ale už som nevydržala a rozkrojila. Ja viem, že som mala počkať, nabudúce snáď bude zvedavosť menšia . Hmotnosť je cca 700g, cca 200g hladkej múky obyčajnej, 200 g hladkej špaldovej, 200g hotového kvásku (ešte stále krmím), zvyšok voda. Kvások začínal ako ražný, pokračoval špaldový celozrnný, potom obyčajná hladká múka a zase ražná chlebova.
Z kvásku som už piekla viac druhov, aj slane, aj sladké. Teraz ešte pečiem buchtičky na dukátky....
chlieb1.jpg  
chlieb2.jpg  
1/1
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

dávam z mobilu, najprv som krájala, potom zase spojila dokopy
IMG_20180119_234554.jpg  
IMG_20180119_234413.jpg  
1/1
5 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Razno-psenicny celozrn.+zmeska zrn s piňola orechami a kandovanym ovkom...
DSC_0487.JPG  
DSC_0488.JPG  
1/1
5 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

358E0C31-A79B-4F87-BF6F-49CE9C9D85D1.jpg  
5 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
no hadam uz stacilo Pecieme tu chlieb a nevadime sa o somarinach
4 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Moj dnesny....
DSC_0358.JPG  
DSC_0359.JPG  
1/1
4 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Moja mamina nemala kvások, piekla s droždím. Do cesta pridávala varený postrúhaný zemiak. Bol výborný
4 0
ZahradnikAmater ZahradnikAmater

ZahradnikAmater je offline (nepripojený) ZahradnikAmater

Darina1234 Pozri príspevok
ja som nepodlahla kvasku, ja klasicky drozdie na vode s trochou cukru, ostatne podobne ako vy alebo podla chuti
"Klasické" droždie je moderný vynález. Výsledný produkt kvasníc prevzdušní cesto bez toho, že by zmenil jeho štruktúru.



"Starý" kvások z ražnej múky štiepi lepok na stráviteľnejšie kratšie bielkoviny, vedľajší produkt bublinky prevzdušní cesto. Preto je kváskový chlieb pre človeka stráviteľnejší a dá mu viac živín, ako moderný kvasnicový.



Pečenie chleba z kvásku, hoci trvá dlhšie, ako z kvasníc, nie je žiadny masochizmus. Tí, ktorí ho pečú takto, to robia pre svoje dlhodobé zdravie.
4 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
pavol54
taiko
pavol54
Letko
Prvy kvasok mi po case zdochol. Druhy kvasok mi zije uz niekolko mesiacov. Takze do pohara od 200 gramovej kavy som si dal tri lyzice raznej muky a tiez tolko vody, najlepsie je si to odvazit, priblizne 1:1. Na druhy den to iste, aleb kludne aj menej lyzic, stacit budu aj dve. Treti den to iste. No a tak mi vznikol fungujuci kvasok. Potom by som mozno odporucil ho jechat tak v chladnicke aspon tri dni. Potom by sa uz aj dalo postupovat podla receptu.
Výborná odpoveď. A teraz sa môžeme vrátiť na začiatok debaty ako upiecť kváskový chlieb. A potom keď sa zamiesi na chlieb ako dlho kysne?
to sa neda tak jednoducho povedat. Zavisi od pouzitej metody. Mieseny, nemieseny, so starterom, bez startera, s retardaciou, bez retardacie. Miera hydratacie nizka, vysoka.....
Hotova veda
ešte čo je ten štartér a retardácia z hľadiska obsahového. Lebo podľa mňa Kváskový chlieb je kvások, múka, voda teplota a čas nič viac nič menej. Ostatné je len chémia a to si potom môžem kúpiť chlieb v obchode
nieeeee. starter (levain, leaven a.i. ) je napr 30g kvasku, 115 gramov muky a 115 gramov vody, zmiesas a nechas 12 hodin postat. Fajne sa to rozbehne a rozbublinkuje. Na druhy den to zmiesas s 380g muky a 120 g vody a mas cesto na chlieb.
Vravia niektori pekari, ze takto predkvasena cast cesta zabezpeci lepsiu chut chleba.
Takze ziadna chemia, len takpovediac viacstupnove kvasenie.
Nuz a retardacia je take, ze zamiesene a nejaky cas pri izbovej teplote vykvasene cesto das do chladnicky na napr 36 hodin a ono to tam dokvasi. Taketo pomalicky kysnuce cesto vraj da plnsiu, nie tak kyslastu chut chlebu. Takze opat ziadna pridana chemia, len iny sposob.
Proste ako som pisal, ludia skusaju rozne veci. Nacitane mam, len teraz to dp praxe preniest
4 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať