Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

taiko
Nandrolon
Taiko, v polovici ten môj natieram veľmi slanou vodou, ten biely povlak, to je vyzrážaná soľ. Bez toho si neviem predstaviť domáci chlieb.
A trošku som zariskoval. ten oválny som piekol v tom starostvetskom obdlžníkovom smaltovanom pekáči s dvoma ušami na bokoch, po ženinej babke. Pred pečením 2-3 hodiny "oddychoval" v tom spodnom diely na pečiacom papieri a vrchný diel som pred pečením dal zohriať do rúry. Nevýhoda, že som vôbec do chleba nevidel, tak som to tých 15 min. nechal na 250 st. Po odkrytí som bol prekvapený, že už je krásne červený. Ak by to nebolo potreté tou soľou, vypadal by oveľa krajšie, ale zase by mi menej chutil...
hmmm, s tou slanou vodou to vyskusam. Uz som to niekde cital, ze slana voda robi nejake divy, len ja som cital, ze prave vdaka slanej vode je korka chrumkava a leskla
Kedysi som to potieral 3 x za pečenie. Teraz to robím iba 1 x ale veľa soli. Po odparení vody tú soľ vidíš. Lesklosť možno vzniká aj tým, že tou vodou vlastne ten vrch umyješ od múky.
0 1
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ja to zase preháňať nejdem, ten môj chlieb je predpokladám už z princípu oveľa zdravší ako hociktorý najlepší z hypermarketu. A na druhej strane zamestnaného človeka tráviaceho denne hodinu v zápche a dýchaní rakovinotvorného smradu z naftových motorov, nebodaj bývajúceho v meste asi žiaden chlieb nezachráni.
Ku všetkému treba pristupovať zodpovedne, ale hlavne všetko držať v efektívnej a optimálnej miere, ktorú si musíme stanoviť každý sám pre seba...
To ale neznamená, že jedna pluska na príspevok od misomiso NIE JE moja.
Ale spomenul som si, ako pekávali chlieb v pekárnične tiež z nejakých extra zdravých múk, takí ČR dôchodci /majiteľ jednej stavebnej firmy/, proste zdravý životný štýl, neustále šport....
No a raz mi písal, že pokiaľ ten "materiál" /múky, semená/ nespotrebuješ do nejakého relatívne krátkeho obdobia /zdá sa mi, že 3-4 týždne/, že to všetko "ožije".
Tie najkvalitnejšie a najBIO múky nie sú nijako sterilizované, takže sa začne liahnuť rôzna háveď.
No a ten chlieb sa pri pečení vlastne dokonale sterilizuje, takže keď vyjde z pece je to sterilný materiál.
Diskusia bola vtedy o tom, že tie "pekárenské chleby", ktoré sa pomerne rýchlo kazia, sú nakazené plesňami, spórami z výroby a manipulácii s nimi, kedy sú v rôznych bedniach, pri preprave a tak...
Naposledy upravil Nandrolon : 18.12.17 at 12:33 Dôvod: oprava
0 1
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

taiko
Darina1234
trochu odbocim, ale som rada nandy, ze si spomenul babku, ano , rady od nich su odskusane a takto to malo fungovat, mali sme od nich preberat skusenosti a vo vsetkom
hmmm, vo vsetkom nie. Niekde sme sa uz dalej pohli a vieme viac ako nase babky. Ja som za uctivy, ale aj zdravo asertivny pristup.
Ale co sa toho jedla tyka, nie nadarmo sa mnoho ludi naspat k babkam pozera...
A ty, čo tu hmmm ... kaš? Veď všetko čo tu máme, tu máme je po našich babkách a dedkoch, teda našich predkoch. Samozrejme, že sa posúvame, niekedy aj v pred. "a ser ty ... " na svoj prístup. Pozerá, pozerá. A ty na bryndzové halušky hľadíš, či maslo z mútku? Či na porade vody mútiš?
1 2
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Tak potom sa dá chápať aj tá cena, ak to zdarma vymenia, teda materiál + práca.
0 1
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

lujza.j
Nandrolon
taiko
lujza.j
Som mlyncekovo nalomena
Nasla som 5kg.vrecko spaldy 3,75
no v dlhodobom meritku sa to isto oplati a navyse mas vzdy cerstvu muku
neviem neviem, skor je to pre "hračičkov/.
Mozno, ze za 2 roky bude potrebovat renovaciu v cene 2/3 mlynceka. Nepredpokladam, ze to pojde 10 rokov bez investicii.
No..keby som sa na vsetko tak kukala....nekupim nic...su veci...co umru v zaruke a este ti povedia...ze na totok sa.nevztahuje...
Ja som ale reagoval na taika, že konkrétne u takýchto vecí ako mlynček /a vlastne všetky koníčky, lebo pečenie chleba je v prvom rade koníček/ sa nedá hovoriť o nejakej efektivite z pohľadu ceny, ako si naznačila o tom špaldovom zrne...
0 1
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

My máme pekáreň, ktorú som použil asi do 10x /a to som ešte piekol bábovku, chlieb tak 5-7x/.
Odvtedy leží v skrini. Máme tu pekáreň s tvarom vaničky ako kváder. Ten chlieb sa mi proste výzorovo a ani tým, ako bol upečený nepáčil.
No a u mňa jedia viac oči ako ústa, takže asi tak...
PS: ale už minule som rozmýšľal, že sa skúsim do toho ešte raz obuť a upiecť tam nejaký kváskový chlieb. Lenže to chce zase študovať návod, lebo pamätám si, že vtedy som musel doprogramovávať čas, lebo v predvolenom čase bol veľmi bledý.
Z pohľadu, že to tam nahádžem a vytiahnem chlieb je to lákavé, ale viem, že som mal návod do bodky naštudovaný a jediné, čo sa z tej pekárne dalo jesť bola bábovka. Chlieb mi nevychádzal, pričom som ho v rúre normálne bezproblémov piekol...
0 1
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

misomiso. my mame pekaren slusnu, ale aj na najvyssom stupni prepecenia to bolo furt blede...
0 1
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Nandrolon
Ved preto pisem, ze je to asi chyba. Na 2kg chlieb by som dal bez obav 40g soli.
No to by zas bolo podla mojho gusta dost presolene. Vsetko ale zalezi na tom, ako si zvyknuty solit ine jedla, ci fajcis, ci pijes tvrdy alkohol a pod, lebo podla toho vnimas chute.

Ked som sa uz podujal strazit v tejt teme "zdravotny aspekt", tak dovolte maly vypocet. Max odporucana davka soli na osobu a den je 5g. To je ale kompletny sucet soli v uplne vsertkych jedlach. Teda 2 kg chlieb by si mal jest 8 dni (alebo dvaja ludia 4 dni), aby si to neprekrocil. To by mozno aj celkom sedelo, lebo chlieb clovek nezvykne jedavat ako hlavne jedlo, ale na ranajky, pripadne na veceru, podla toho, ci je zvyknuty vecerat teple alebo studene...

Lenze to by si uz nemohol za celu den nic ine zjest, okrem tej 200 g davky chleba. Dokonca ani na chleb uz nic, pretoze napr. v syroch a salamach je velky podiel soli (v niektorych velmi velky, napr. bryndza ma myslim 5%).

Ale kazdy soli tak, ako je zvyknuty, je to silno individualna zalezitost. Pre mna je 80% jedal v restauraciach presolenych, svokor zacne solit hned ked mu polozia tanier na stol, preventivne, bez ochutnania :-)
0 1
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

ZahradnikAmater
afrikánka
ZahradnikAmater
lujza.j
Vsetko vykysne v osatke.....aj ked nie je potrebna....
Kváskový chlieb z čisto ražnej múke ti z ošatky vytečie.
neviem, či sa náhliš a nedávaš pozor, alebo si proste typ, čo potrebuje mať za každú cenu "navrch", ale lujza poskytla recept, že múku mieša, nie?
Nič v zlom, iba taká malá pripomienka
Pozor dávam, bez obáv. Ale ak napíše "všetko vykysne" tak nemá pravdu. A upozornil som na špecifický prípad, kedy nemá. Pretože to mám vyskúšané, Nie jeden recept sme u nás na kváskový chlebík vyskúšali
Nič v zlom. To len tak, pre tých, ktorí by pri čítaní nedávali pozor...
Takže sa nenáhliš, bude to tá druhá možnosť
1 3
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
misomiso
Nandrolon
Ved preto pisem, ze je to asi chyba. Na 2kg chlieb by som dal bez obav 40g soli.
Ked som sa uz podujal strazit v tejt teme "zdravotny aspekt", tak dovolte maly vypocet.
misomiso, naozaj, mohol by si sa prosim drzat temy, ktorou je pecenie kvaskoveho chleba? Aj ked su Tvoje zmienky o soli urcite na zamyslenie a kvaskovy chlieb nepochybne so zdravim suvisi, zdravotnych tem tu mame viacero, ale tato k nim podla mna nepatri.
Naposledy upravil taiko : 07.01.18 at 17:16
0 2
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
misomiso
taiko
misomiso
Nandrolon
Ved preto pisem, ze je to asi chyba. Na 2kg chlieb by som dal bez obav 40g soli.
Ked som sa uz podujal strazit v tejt teme "zdravotny aspekt", tak dovolte maly vypocet.
misomiso, naozaj, mohol by si sa prosim drzat temy, ktorou je pecenie kvaskoveho chleba? Aj ked su Tvoje zmienky o soli urcite na zamyslenie a kvaskovy chlieb nepochybne so zdravim suvisi, zdravotnych tem tu mame viacero, ale tato k nim podla mna nepatri.
No tak naozaj netusim...
Ved prave. Nuz ale ked musis, tak straz
... btw a s tym cukrom sa stale mylis ...
0 2
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
bettylou
Čo robím zle, ak sa stále pod povrchom hornej kôrky vytvorí bublina. Tým pádom pri krájaní jedna kôrka odpadáva. Skúšala som aj ubrať vodu aj pridať a teplotu som menila a nič. Pečiem v klasickej elektrickej rúre.
A kúpiť v obchode si neskúšala?
0 2
Príspevok zbalený
negatívne hlasy (-5)
+ zobraziť viaczbaliť
ZahradnikAmater
U nás sa pečie kváskový,

Tá reklama na vlastný web ešte stále nikomu zo zodpovedných nevadí ???
0 5

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať