Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Dala som T650-ku pšeničnú, špaldovú polotmavú, chia semienka a ľanové semienka...rozkvas ražný ...
31958087_366415907197223_7052663829943025664_n.jpg  
3 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai... ja peciem tento.... Chleba šumava http://www.cuketka.cz/?p=11418
150 g razna celozrnna....druhu muku striedam....spalda,psenicna celozrnna
Razny kvasok mam
Spaldova grahamova inak kysla-horsie...
2 0
ZahradnikAmater ZahradnikAmater

ZahradnikAmater je offline (nepripojený) ZahradnikAmater

taiko
Nuz zacnem.
Chcel by som upiect kvaskovy chlieb 100% spaldovy. Neviem sa dopatrat nejakeho dobreho receptu.
Mate niekto skusenost ?
U nás sa pečie kváskový, ale z kombinácie ražnej a pšeničnej múky. Potom je z toho bochník, ktorý vykysne v ošatke. http://dobreazdravo.sk/category/jedlo/domaci-chlieb/ . Ak použiješ len ražnú múku, tak je to tekuté a kysne aj pečie sa to vo forme. Mne ale taký nechutí.
Netreba na to pekárničku, stačí dobrá rúra, u nás elektrická.
2 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

ZahradnikAmater
lujza.j
Vsetko vykysne v osatke.....aj ked nie je potrebna....
Kváskový chlieb z čisto ražnej múke ti z ošatky vytečie.
neviem, či sa náhliš a nedávaš pozor, alebo si proste typ, čo potrebuje mať za každú cenu "navrch", ale lujza poskytla recept, že múku mieša, nie?
Nič v zlom, iba taká malá pripomienka
3 1
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Letko
lujza.j
ja ručným šlahačom s hakmi na cesto....to je nemiesený.....
Mieseny je aky?
napr.
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Mne je to jedno ako....ja a moji su spoko s mojim...nemiesenym
2 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

I takto sa to da
2 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

taiko
pavol54
Letko
Prvy kvasok mi po case zdochol. Druhy kvasok mi zije uz niekolko mesiacov. Takze do pohara od 200 gramovej kavy som si dal tri lyzice raznej muky a tiez tolko vody, najlepsie je si to odvazit, priblizne 1:1. Na druhy den to iste, aleb kludne aj menej lyzic, stacit budu aj dve. Treti den to iste. No a tak mi vznikol fungujuci kvasok. Potom by som mozno odporucil ho jechat tak v chladnicke aspon tri dni. Potom by sa uz aj dalo postupovat podla receptu.
Výborná odpoveď. A teraz sa môžeme vrátiť na začiatok debaty ako upiecť kváskový chlieb. A potom keď sa zamiesi na chlieb ako dlho kysne?
to sa neda tak jednoducho povedat. Zavisi od pouzitej metody. Mieseny, nemieseny, so starterom, bez startera, s retardaciou, bez retardacie. Miera hydratacie nizka, vysoka.....
Hotova veda
ešte čo je ten štartér a retardácia z hľadiska obsahového. Lebo podľa mňa Kváskový chlieb je kvások, múka, voda teplota a čas nič viac nič menej. Ostatné je len chémia a to si potom môžem kúpiť chlieb v obchode
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
ZahradnikAmater
taiko
Spalda to je ina zapeklitost. Zlozenie glutenu je ine a ked nedas pozor, tak mas cesto ako blato
Chcel si napísať "množstvo" gluténu...
Hmmm, myslim, ze som to napisal spravne. Jedna sa o zlozenie glutenu. Gluten je compozit. Zlozeny z gluteninu a gliadinu a ich pomer je rozny pre rozne obilniny.
pozri https://sk.wikipedia.org/wiki/Lepok, alebo
https://en.wikipedia.org/wiki/Gluten, alebo
http://aaccipublications.aaccnet.org...1891127519.002,
https://www.celiac.com/articles/8/1/...din/Page1.html, alebo
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17008153

specialne
"Gluten forms when glutenin molecules cross-link to form a submicroscopic network attached to gliadin, which contributes viscosity (thickness) and extensibility to the mix.", alebo
"Gluten proteins can be divided into two main fractions according to their solubility in aqueous alcohols: the soluble gliadins and the insoluble glutenins. "

Vyssie popisane by aj mohlo vysvetlovat, preco niektori jedinci citlivi na psenicu, mozu jest spaldu ci ovos. Vsetky tri obilniny totiz maju gluten, len je v kazdej obilnine iny.
A vysvetluje to podla mna aj to, preco sa cesto z kazdej obilniny sprava inac.
Naposledy upravil taiko : 24.09.17 at 23:54
3 1
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes som v pošte našla info o novej knihe o kváskovaní, ktorej krst bude 25. októbra od 12:00-13:30 hod. v Stupave. Myslím, že aj v Reflexe na Markíze bola relácia o kváskovaní, mala ešte raz byť, ale neviem to presne. Našla som aj odkaz, kde je o tom viac https://www.facebook.com/kvaskovanie...n=campaign_938.
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Chcel by som podotknúť, že podľa môjho názoru má kváskový chlieb pomerne blízko aj k tzv. chliebu bez miesenia, ktorý som viackrát piekol a je tu o tom tiež zaujímavá 13 stránková téma.
Ak použijem trošku logiky, tak do toho receptu dávam takpovediac až stopové množstvo kvasníc a celé to nechávam kvasiť 20-24 hodín. Teda to hlavné, čo tam fyzicky kvasí je samotná múka, ktorá je po tomto procese krásne vykvasená, teda naštiepená, oproti klasickému "rýchlemu chlebu"...
Podla mna rozdiel medzi kvaskovym a "nekvaskovym" chlebom je kvasok, nie sposob vyroby. Ak su do cesta pridane kvasnice (uplne ine bakterie), tak su to ony, co sa postaraju o fermentaciu a teda vysledok je nutne diametralne odlisny od kvaskoveho chleba. Nie nutne, zly, ci menejcenny, ale odlisny.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

lujza.j
Ja kazdu muku preosievam....mama a babka to tak...
okrem tej co z nej chlebaneviem cez co by som ju...
Normálne, dajú sa aj celozrnné aj grahamové, akurát tam vrátim otruby, čo na sitku ostanú.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

taiko
Kvaka
Na prevzdušnenie.
a aky to ma prinos oproti tomu ked sa muka nepreoseje ?
Ľahšie a vzdušnejšie je cesto. Toto poznáš? Deťom sme "spievali".
"Osievame múčku v slamenom klobúčku, čo naosievame, pekárovi dáme, a čo zvýši, to Mariši, čo zostane, to Zuzane".
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

lujza.j
U nas sa muka,ze ak by nejake smietko z vreca....aj ryza sa prefukovala...to uz nerobim
my sme doma vždy, ked sa isla varit ryza sadli za stol a najskor ju prebrali. Nerobim to, ale myslim, ze by veru obcas nebolo od veci znova zacat
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Lujza, to, že pečieš, je iba tvoja zásluha, lebo to TY chceš piecť. A aj mne dobre padli rady predtým, ako som začala s týmto múčnym kváskom, nakopla ma dcéra.
Kedysi som začínala s chlebom pečeným v kastróli, tam nie je riziko popálenia, netreba liať na dno vodu. Vloží sa studený hrniec s cestom do rúry a je to. Sú vtedy trochu iné časy pečenia. Vtedy som miesila v ETA O22.
Neskôr som miesila na takom ručnom miesiči s lopatami, upevnenom na stole ako mlynček na rezance. Potom som kúpila v L...i pekárničku, to je bezprácne miesenie.
2 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

evaj63
Dokrmovaním kvások silnie, to znamená že cesto bude lepšie kysnúť. A naše staré matere sa nehrali s kváskom,ale si nechávali kúsok cesta usušiť a použili na ďalšie pečenie.6-dňový kvások je ešte novorodenec, bude potrebovať dlhšie kyynutie.
Za sto bodov. Sušené cesto u nás sa to volalo žmolky a kedy potrebovali, vtedy rozmočili a piekli. Mali aj inakšiu robotu, nie iba každý deň vážiť múku a vodu na kvások. A možno nemali ani takú presnú váhu
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
nie je to taka sranda, kedze niektore su linky, niektore subory a niektore len komenty ale skusim co sa da. Mozno aj miniporada by nebol zly napad, tam je tych moznosti na strukturovanie temy viac, co poviete ?
2 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Škoda, že nemám foto viac z boku. Zajtra ak ho budem rezať, možno odfotím...

Teraz som dopiekol, ten okrúhly som trošku prehnal vrchným grilom v rúre. Ale zatiaľ spokojnosť, výška chleba ako v obchode klasický.
Naposledy upravil Nandrolon : 16.12.17 at 21:33
3 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Škoda, že nemám foto viac z boku. Zajtra ak ho budem rezať, možno odfotím...

Teraz som dopiekol, ten okrúhly som trošku prehnal vrchným grilom v rúre. Ale zatiaľ spokojnosť, výška chleba ako v obchode klasický.
vyzera fajne, nuz a recept ?
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

taiko
lujza.j
Tai..dokysnutie mam 2h...ako ma byt....na chuti to nijak netrati....a ja moc tvar neriesim....robim rovnako uz dlho .....raz vybehne...raz nie...
Prekysnuty chleba som mala iba raz aj sa vyhodil... bol kysly...
hmmm, no potom neviem. Mozno nejaky odbornik poradi. ( Kvaka tu si? )
Jaj, Tai, no ja nie som asi taký odborník na pečenie, iba pečiem kváskový chlieb viac rokov, ja to podľa "oka", podľa "hmatu", aj mne niekedy viac vybehne v rúre, niekedy menej, niekedy nijako. Myslím si, že je to všetko najmä o kvalite múky, o množstvách použitých múk, teda o pomeroch múk, aké namiešam, o množstve použitého rozkvaseného kvásku, od času, ako dlho bol kvások v chladničke, kým som ho použila, od teploty a času kysnutia, od spôsobu pečenia.
Niekedy som pekávala v kastróli s deklom, kastról bol vystlaný papierom, (ako Nandy uviedol, že on v obdĺžnikovom pekáči), ja som dávala druhé kysnutie do kastróla, nič som z neho už neprekladala, nevyklápala, len som kastról dala do horúcej 250°C rúry, bol smaltovaný, neskôr aj teraz niekedy už dávam druhé kysnutie do nerezového. Vtedy viac nakysne, toto robím, ak je cesto viac hydratované. Najčastejšie ho ale preklápam z ošatky na dosku s papierom, papier s cestom šuchnem na horúci plech, neviem, čo a kde som už písala, idem priložiť ešte raz prvú prílohu preformátovanú na .doc (ak niekto nemôže čítať .docx), aj druhú prílohu s mojim pečením na prvopočiatku. . Tam je to aj s výrobou kvásku pred pečením.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať