Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

alaya1
lujza.j
Razno..spaldovy...nikdy neviem ako hlboko urobit narezanie...potom to takto
Lujza, mas to krasne, ja som sa este neodvazila
Ala....ten co peciem....verim,ze zvladne kazdy.....aj ked do tejto podoby som sa dostala vdaka....poradacky kvaky....kvakuš....stale diky lebo gramaž a vsetko podla receptu...chleba sumava....ale casy teploty...zakrytie a odokrytie...uz vyladila kvaka....
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

prečo nemraziť kvások
https://delikatesy.etrend.sk/recepty...u-zalohy-19019
1 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Je medzi nimi veľký rozdiel, ale to človek zistí až ked´ho zje. Z čerstvého kvasnicového chleba väčšinou nafukuje, ale pri kváskovom chlebe nie je žalúdok zaťažený.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
... myslel som celkovo od "zakvasenia po pecenie. Teda napr. 17 hod. kysnut v nadobe a po poprekladani 3 h na utierke. Ale kedze kvasku chcem dat co najviac, teda 300g tak bude stacit asi fakt ovela menej. Kysnut nechavam vzdy v teple na stolicke pri konci radiatora. PS: na ten vinohradnicky som uz vcera natrafil, dobry recept.
ver mi aj 17 hodin je pri izbovej teplote pri radiatore strasne vela. Specialne s tolkym kvaskom.
To kvasenie v chladnicke ale tiez moze mat nieco do seba. Vola sa to retardacia a vraj to pomoze chuti chleba. Ja som to ale este neskusal
Naposledy upravil taiko : 03.12.17 at 10:48
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zamyslam sa nad pecenim chleba. A nad tym, co vsetko tu pisete. Nekomplikujete to nahodou? Lebo teda, nase babky to podla mna az tak zlizito nerobili.
Alebo to je iba pri prvom chlebe, ked sa zaklada kvasok? To aby si clovek normalne urobil rozpis a pomaly odciarkaval, co uz urobil a kedy nasleduje dalsi krok....
1 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Naše babky si nechali kúsok cesta, nechali usušiť a pri dˇalšom pečení dopredu namočili do vody a použili ako štartér. Aj hotový kvások sa dá nasušiť a neskor použiť.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Tai...ja v peceni...urcite nie....ja neviem piect...ani na vanoce nic.....ak dostanem tak sa potesim a mam...ale zas...ked nic.....usetrim kaloris
Ak...max.co zamiesam v jednej mise a vylejem do plechu...nahadzem ovko
Lui ja v peceni tiez nic, ten chlieb beriem ako technicku vyzvu
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Mne kvaka velmi pomohla vzdy to bude jej zasluha...ze som to doladila do takejto podoby ako peciem.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Kvaka
Lujza, to, že pečieš, je iba tvoja zásluha, lebo to TY chceš piecť. A aj mne dobre padli rady predtým, ako som začala s týmto múčnym kváskom, nakopla ma dcéra.
Kedysi som začínala s chlebom pečeným v kastróli, tam nie je riziko popálenia, netreba liať na dno vodu. Vloží sa studený hrniec s cestom do rúry a je to. Sú vtedy trochu iné časy pečenia. Vtedy som miesila v ETA O22.
Neskôr som miesila na takom ručnom miesiči s lopatami, upevnenom na stole ako mlynček na rezance. Potom som kúpila v L...i pekárničku, to je bezprácne miesenie.
a ja stale rukami miesim. Minule ma carnica podpichla, ze ci nechcem vo velkom piect, ze by prospelo mojej postave
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Steny oskrabavam...zmrzlinovou lyž.,oskrabes nozikom....lebo ked budes odoberat a dokrmovat...bude to trochu zababrane
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Ja som o pečení chleba čítala pred ôsmimi rokmi hlavne na livingu a dáme.cz, ale aj inde,
V pamäti mi ostalo, že kvások z viacerých múk ja bohatší a čím starší, tým lepší, aj preto si treba vysušiť rezervu. No aspoň si ma prinútil zopakovať si vedomosti a toto som našla
http://kvaskovanie.sk/ako-sa-starat-o-kvasok/
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Žabinka
nie je kváskový, ale konečne po pár pokusoch sa podobá na chlieb.. ale nabudúce musím piecť v inej nádobe..
no pozri aky fesak sa Ti vyklul. Na a sup sup zarobit kvasok, aby bol zazrak kompletny
1 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Ja by som kvások ešte 4 dni dokrmovala a až potom piekla, potrebuje dozrieť.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Hlavný rozdiel medzi kváskom a droždím je, že u kvásku prebieha mliečne kvasenie a u droždia alkoholové.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Neviem, pracujem, večer kuknem. Možno nakoniec zarobím ten ražný, ak ma to dovtedy neprestane baviť :-) odrádza ma, že ražný chlieb mi nechutí, preto aj z ražného kvásku by som piekol pšeničný...
to je v pohode. V principe z akehokolvek kvasku mozes piect akykolvek chlieb.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ze ty planujes to dotiahnut do konca (idealu) a tych 50-100 kg obilia si sam vypestovat? Dalo by sa, keby mal clovek tuto jedinu zalubu...
Lebo potom by zase bol priestor spekulovat o kvalite jednotlivych obilnin od danych farmarov. 50 kg clovek ked chce tak vypestuje, aj keby to mal rucne oberat...
PS: kedysi sme mali zahon, ktory sme si pokosili, pozaviazovali a dali susedovi vymlatit...
1 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

misomiso
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.

Prečo si myslíš že tam treba kvasnice. Prvý chlieb som upiekla s kvasnicami, keď som mala 26, a odvtedy uplynulo viac ako 26 rokov. Ražný kváskový chlieb pečiem každý týždeň, špaldový menej. A veľmi dobre viem rozlíšiť kvások a kvasnice. Tie som nekúpila už pekných pár rokov, pretože všetko pečiem z kvásku, NIE z kvasníc.
Naposledy upravil taiko : 12.12.17 at 16:08 Dôvod: poprava citovania
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

evaj63
misomiso
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.

Prečo si myslíš že tam treba kvasnice. Prvý chlieb som upiekla s kvasnicami, keď som mala 26, a odvtedy uplynulo viac ako 26 rokov. Ražný kváskový chlieb pečiem každý týždeň, špaldový menej. A veľmi dobre viem rozlíšiť kvások a kvasnice. Tie som nekúpila už pekných pár rokov, pretože všetko pečiem z kvásku, NIE z kvasníc.
No netreba tam kvaslice samozrejme, ale v tom pripade tam ani netreba cukor, ved cim by sa potom chlieb lisil od vianocky? Uz sa rozbehla dokonca aj SS komunikacia smerom ku mne od niektorych clenov, a jedna nasa kolegyna sa priznala, ze "si to neuvedomila, ze roky piekla s kvasnicami, tak automaticky pridavala cukor". Cize pecte si samozrejme ako chcete, len chcem informovat tych, ktori sa ucia pochopit ten princip, teda zakladny rozdiel: Do chleboveho cesta nemusi (a podla mna by ani nemal) ist cukor, ak ho kvasime kvaskom. Ak budete pridavat cukor dokonca aj do kvasku, tak potom z neho vypestujete postupne ciste kvasnice, teda budete piect kvasnicovy chlieb a jedine vyhoda bude, ze tie kvasnice budete mat "bez DPH".
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Jasne, ale uz som napisal, ze nech si mi tu kazdy napiseme cokolvek, aj tak si kazdy upecie chliebm aky uzna za vhodne. Nemam problem, ked sa dvaja v hociakej teme hoci aj pohadaju, ja ako nestranny citatel pokojne v klude posudim ich argumenty a zariadim sa podla toho.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

prehrabujem sa svojimi záložkami a toto tam mám odložené https://varecha.pravda.sk/recepty/je...97-recept.html

možno niekomu poslúži
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať