Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Žabinka
nie je kváskový, ale konečne po pár pokusoch sa podobá na chlieb.. ale nabudúce musím piecť v inej nádobe..
no pozri aky fesak sa Ti vyklul. Na a sup sup zarobit kvasok, aby bol zazrak kompletny
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Dáša_
niekde som citala, ze chlebova muka je s oznacenim T1050. Teda biela, hladka. Vlastne ona je taka tmavsia. Raz sa mi ju podarilo kupit u nas v jednote. A potom iba v mlyne, kam som chodila nakupovat, kym som nepodrala pekaren
... chlebovu nepouzivam, chlieb bol tmavsi a menej mi chutil... http://www.danielarau.sk/nie-je-muka.../#.WivZ95ci00M
PS: tak mi to nedalo a isiel som sa pozriet na muku, z ktorej som robil kvasok a aj chlieb / dobra muka z CR mi uz dosla/, a je to "hladka special 00 extra". Ale z T650 som tiez pekaval, lebo aj dost receptov chleba je na nu...
https://varecha.pravda.sk/diskusie/m...787-forum.html
nuz a kde ho mas fesaka? Ci este kysne ?
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

S fesakmi nie som spokojny, tak som ich ani pre seba nefotil. Proste mi nenakysli.
Chlieb je chutovo dobry, aj je prekvaseny, ale co sa tyka objemu tak nakysol mozno 10%.
Neviem, ci je chyba v muke, alebo iba slaby kvas. Co si ale vsimam, tak ani samotny kvas nejako extra nezvysuje objem podla toho co citam na nete. Na zaciatku poskocil a uz sa drzi rovnaky, pomerne vzdy dost zredne /takze vykvasi/. Neviem, ci je mozne, ze rovnaka muka s kvasnicami /malickym mnozstvom/ vykvasi a s kvaskom nie.
Kvasil mi asi 6,5 hodiny s tretinou kvasu. Este zo 2 krat poskusam a pri neuspechu ostanem pri svojom nemiesenom s 20h kvasenim bez kvasku...
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Ja by som kvások ešte 4 dni dokrmovala a až potom piekla, potrebuje dozrieť.
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Podla toho, co som dnes precital zrejme ano.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
S fesakmi nie som spokojny, tak som ich ani pre seba nefotil. Proste mi nenakysli.
Chlieb je chutovo dobry, aj je prekvaseny, ale co sa tyka objemu tak nakysol mozno 10%.
Neviem, ci je chyba v muke, alebo iba slaby kvas. Co si ale vsimam, tak ani samotny kvas nejako extra nezvysuje objem podla toho co citam na nete. Na zaciatku poskocil a uz sa drzi rovnaky, pomerne vzdy dost zredne /takze vykvasi/. Neviem, ci je mozne, ze rovnaka muka s kvasnicami /malickym mnozstvom/ vykvasi a s kvaskom nie.
Kvasil mi asi 6,5 hodiny s tretinou kvasu. Este zo 2 krat poskusam a pri neuspechu ostanem pri svojom nemiesenom s 20h kvasenim bez kvasku...
Dovolim si poradit.
1. urob kvasok z celozrnej muky. Ma viac sporov bakterii, ktore potrebujes. Vraj najlepsia je razna, ale ja robim z celozrnej spaldovej kedze chcem mat 100% spaldovy chlieb
2. Prve 4 dni rob ako si robil, zvysuj objem. Potom vsak odoberaj iba urcite mnostvo, prikrmuj a zvysok vyhod, alebo spotrebuj na palacinky, lokse. Chlieb napec az ked ma kvasok aspon 10 dni alebo ked Ti po kazdom krmeni do 12 hodin zdvojnasobi objem. Kvasok naozaj potrebuje zosilniet t.j. zvysit pocet bakterii v tom istom objeme.
3. Ak chces zabezpecit, aby sa Ti na zaciatku nerozmnozili aj "zle" bakterie, prve tri dni pouzi ananasovy stavu ( nie dzus, ale odstaveny ananas). Pricapil som tu o tom teoriu. Stare matere ananas nemali, ale zase mali skusenost a mozno menej patogenov v ovzdusi
4. Urcite sa nevzdaj, ja som na zaciatku par chlebov vyhodil a par som sa bal ukazat
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Rano som chcel ist kupit raznu muku, ale este pokracujem s psenicnou. Cital som viacero clankov a v pohode by mala byt aj psenicna. Chlebik je celkom chutny...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
nie je to taka sranda, kedze niektore su linky, niektore subory a niektore len komenty ale skusim co sa da. Mozno aj miniporada by nebol zly napad, tam je tych moznosti na strukturovanie temy viac, co poviete ?
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

taiko
Dáša_
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
nie je to taka sranda, kedze niektore su linky, niektore subory a niektore len komenty ale skusim co sa da. Mozno aj miniporada by nebol zly napad, tam je tych moznosti na strukturovanie temy viac, co poviete ?
vkladam do teba svoju doveru. Viem, ze ty to zvladnes Aj ked to nebude lahke. Ale len velke ciele nas posuvaju
3 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
taiko
Dáša_
Taiko, ako autora tejto temy by som ťa chcela poporosiť - mohol by si vytiahnúť overené recepty jedotlivých poraďakov priamo do titulnej otázky? Postupne tu bolo uverejnených viac receptov a aj odkazov a v téme sa strácajú. Aj s odkazmi na iné stránky, alebo aspoň sodkazmi na konkrétne príspevky. Verím, že viacerým by to pomohlo. Vďaka
nie je to taka sranda, kedze niektore su linky, niektore subory a niektore len komenty ale skusim co sa da. Mozno aj miniporada by nebol zly napad, tam je tych moznosti na strukturovanie temy viac, co poviete ?
vkladam do teba svoju doveru. Viem, ze ty to zvladnes Aj ked to nebude lahke. Ale len velke ciele nas posuvaju
co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Problem nie je...to je len situacia
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

taiko
co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo
Ale kde, ja mam len doma pubertaka
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
taiko
co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo
Ale kde, ja mam len doma pubertaka
chudaaaak a na neho to plati ?
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Problem nie je...to je len situacia
ved si vravela, ze nevies po anglicky
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

taiko
Dáša_
taiko
co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo
Ale kde, ja mam len doma pubertaka
chudaaaak a na neho to plati ?
nie, ale skúšam to

na neho platí dodržanie slova...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
taiko
Dáša_
taiko
co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo
Ale kde, ja mam len doma pubertaka
chudaaaak a na neho to plati ?
nie, ale skúšam to

na neho platí dodržanie slova...
: toto presne robime s nasim certom. Za kazdu cenu sa snazime dodrzat slovo, co mu dame. A funguje to paradne, lebo aj on sa snazi plnit kazdu dohodu, ktoru uzavrieme.
no, ale uz naspat ku kvaskovemu chlebiku
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

taiko
lujza.j
Problem nie je...to je len situacia
ved si vravela, ze nevies po anglicky
Ja neviem nijako iba samo malo po hrvatskom jezyku...a to iba ked som sama....ze.musim...tak rozpravam....ked s chlapom...som cicho
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

taiko
Dáša_
taiko
Dáša_
taiko
co si bola na nejakom leadership training-u ? Po tolkych rokoch v korporaciach na mna toto neplati
Este mi napis, ze "neexistuju problemy, len moznosti na zlepsenie, alebo len prilezitosti sa ukazat" a uz bude uplne hotovo
Ale kde, ja mam len doma pubertaka
chudaaaak a na neho to plati ?
nie, ale skúšam to

na neho platí dodržanie slova...
: toto presne robime s nasim certom. Za kazdu cenu sa snazime dodrzat slovo, co mu dame. A funguje to paradne, lebo aj on sa snazi plnit kazdu dohodu, ktoru uzavrieme.
no, ale uz naspat ku kvaskovemu chlebiku
Koľko to má rokov, že už uzatvára dohody, plní úlohy a uznáva dodržané slovo?
:-))))))))))))))))))))))))))))))))
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Špaldový kváskový chlieb

500g špaldovej múky
230g cca špaldový kvások
300ml vlažná voda
1 čl medu/ cukor nepoužívam/
12g soli
1 PL rasce
Rozmiešať kvások svodou a medom, pridať preosiatu múku a zamiešať tak, aby nezostala žiadna múka suchá. Nechať postáť 20-30 minút. Pridať soľ, rascu a dobre vymiesiť/ za mňa robí stroj/. Ak je treba, tak pridám trošku múky. Po vymiesení misu zakryť igelivovým sáčkom a nechať kysnúť 20-30, cesto poprekladať z jednej strany na druhú, otočiť misu a znovu preložiť cesto. Zakryť a nechať kysnúť ďalších 20-30 min. a znovu poprekladať cesto. Teraz nechať kysnúť, takto poprekladané cesto lepšie kysne. Niekedy mu stačí aj 2 hodiny,podľa teploty.
Vykysnuté cesto na doske premiesiť a dobre zavinúť, vložiť do solamylom vysypanej ošatky spojom hore a nechať kysnúť zakrytý igelitovým sáčkom,
kým nezdvojnásobí objem. Zas záleží od teploty.
Pečiem na kameni, kameň vložím do rúry, na spodok dám pekáč, a zohrejem rúru na 250°C, Po vyklopení na horúci kameň chleba postriekam slanou vodou a do pekáča vlejem asi 1dcl horúcej vody. Nechám piecť 10 min, potom teplotu stiahnem na 200°C, plech vyberiem a pečiem ešte cca 25 minút. Po upečení ho zas postriekam slanou vodou a zakrytý utierkou nechám vychladnúť.

Z tohto množstva mi naposledy vyšiel presne kilový chlebík.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať