Zavrieť

Porady

Domáce maslo - oplatí sa?

Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ja som sa raz pýtala pána, ktorý pravidelne dovážal mlieko z družstva do mliekomatu a ten mi povedal, že oni upravujú to mlieko tak, aby malo rovnakú tučnosť. Už si nespomínam, akú. Tak je možno, že tej smotany si dostal z mlieka málo. mmch, to mlieko ti ostalo, nie? To je treba do kalkulácie tiež započítať. alebo skúsiť kúpiť rovno smotanu na šľahanie s skúsiť maslo z nej
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tiež sa chystám na domácu vyrobu. Toto sa mi pozdáva : https://najky.webnoviny.sk/domace-ma...povat-nebudes/
4 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Dáša_
ja som sa raz pýtala pána, ktorý pravidelne dovážal mlieko z družstva do mliekomatu a ten mi povedal, že oni upravujú to mlieko tak, aby malo rovnakú tučnosť. Už si nespomínam, akú. Tak je možno, že tej smotany si dostal z mlieka málo. mmch, to mlieko ti ostalo, nie? To je treba do kalkulácie tiež započítať. alebo skúsiť kúpiť rovno smotanu na šľahanie s skúsiť maslo z nej
Smotana na slahanie ma len 33% a maslo v obchode 85%. Hodnotu podmaslia som nebral do uvahy, lebo neviem, ako sa da vyuzit napr. 10 litrov.
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

maslo sa robí zo smotany,nie z mlieka,takže si kúp smotanu.Najjednoduchší recept je naliať do do PET fľaše a pretrepávať.Potom fľašku urezať.
Naposledy upravil kopretinka : 20.09.17 at 20:47
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Letko
Dáša_
ja som sa raz pýtala pána, ktorý pravidelne dovážal mlieko z družstva do mliekomatu a ten mi povedal, že oni upravujú to mlieko tak, aby malo rovnakú tučnosť. Už si nespomínam, akú. Tak je možno, že tej smotany si dostal z mlieka málo. mmch, to mlieko ti ostalo, nie? To je treba do kalkulácie tiež započítať. alebo skúsiť kúpiť rovno smotanu na šľahanie s skúsiť maslo z nej
Smotana na slahanie ma len 33% a maslo v obchode 85%. Hodnotu podmaslia som nebral do uvahy, lebo neviem, ako sa da vyuzit napr. 10 litrov.
nemyslela som podmaslie alebo cmar, ktoré ostanú po šľahaní, ale mlieko, z ktorého zoberieš smotanu. To je predsa normálne mlieko, aj ke´d asi nízkotučné. nebolo homogenizované a tak smotana vystúpi na povrch.

Okrem toho, že by si cmar mohol použiť napríklad na kysnutie cesta, chleba...., tak kedysi sa tým aj prasiatka krmili. Alebo na mliečne kúpele do vane - ako kleopatra, s medom
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Neviem ako ty, ale tu jedna baba Z 8 l mlieka ma 1100g tvarohu a 260g masla,...asi musis zdokonalit techniku
mam aj fotku vysledku, len mi nejde pridat na telefone
0 1
ZahradnikAmater ZahradnikAmater

ZahradnikAmater je offline (nepripojený) ZahradnikAmater

Domácu výrobu potravín nie je možné realizovať zo surovín z obchodov (kde patrí aj mliekomat -3,5 % mlieko), pretože tie sú nastavené tak, aby sme museli len platiť a platiť. Na domácu výrobu masla treba domáce mlieko, priamo od kravy.
Naposledy upravil ZahradnikAmater : 20.09.17 at 22:01 Dôvod: preklep
5 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
kopretinka
maslo sa robí zo smotany,nie z mlieka,takže si kúp smotanu.Najjednoduchší recept je naliať do do PET fľaše a pretrepávať.Potom fľašku urezať.
no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami
1 3
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

taiko
kopretinka
maslo sa robí zo smotany,nie z mlieka,takže si kúp smotanu.Najjednoduchší recept je naliať do do PET fľaše a pretrepávať.Potom fľašku urezať.
no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami
...
0 2
ZahradnikAmater ZahradnikAmater

ZahradnikAmater je offline (nepripojený) ZahradnikAmater

taiko
no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami
PET fľaše sa používajú preto, že NEUVOLNUJU nič, ak pravda nevytvoríš špecifické podmienky. No ale kto by dával fľašu s mliekom na silné ostré slnko, napríklad?
3 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
afrikánka
taiko
kopretinka
maslo sa robí zo smotany,nie z mlieka,takže si kúp smotanu.Najjednoduchší recept je naliať do do PET fľaše a pretrepávať.Potom fľašku urezať.
no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami
...
ZahradnikAmater
taiko
no to sa mi nezda, vyrabat maslo v PET flasi, z ktorej sa mozu uvolnovat latky, interagujuce s ludskymi hormonami
PET fľaše sa používajú preto, že NEUVOLNUJU nič, ak pravda nevytvoríš špecifické podmienky. No ale kto by dával fľašu s mliekom na silné ostré slnko, napríklad?
http://www.abc.net.au/science/articl...29/2555698.htm
Ale v zasade. Ved maslo sa da mutit aj inac, nez v PET flasi, no nie?
2 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Letko
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Pamätám si, že ako dieťa, aj ja som u starkej v drevenej nádobe pomáhala robiť maslo z domácej "smetany". Vo veľkej kuchyni uprostred , drevená dlážka a mútilo sa. Takže sme mali doma domáce maslo, aj tvaroh, aj "kyšku"-kyslé mlieko, podmaslie Ale vtedy bola iná doba, iné životné prostredie. Teraz by som sa obávala si urobiť maslo doma. z kupovaného mlieka, či z mliekomatu, alebo od gazdu. Môj názor.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Dáša_
Letko
Dáša_
ja som sa raz pýtala pána, ktorý pravidelne dovážal mlieko z družstva do mliekomatu a ten mi povedal, že oni upravujú to mlieko tak, aby malo rovnakú tučnosť. Už si nespomínam, akú. Tak je možno, že tej smotany si dostal z mlieka málo. mmch, to mlieko ti ostalo, nie? To je treba do kalkulácie tiež započítať. alebo skúsiť kúpiť rovno smotanu na šľahanie s skúsiť maslo z nej
Smotana na slahanie ma len 33% a maslo v obchode 85%. Hodnotu podmaslia som nebral do uvahy, lebo neviem, ako sa da vyuzit napr. 10 litrov.
nemyslela som podmaslie alebo cmar, ktoré ostanú po šľahaní, ale mlieko, z ktorého zoberieš smotanu. To je predsa normálne mlieko, aj ke´d asi nízkotučné. nebolo homogenizované a tak smotana vystúpi na povrch.

Okrem toho, že by si cmar mohol použiť napríklad na kysnutie cesta, chleba...., tak kedysi sa tým aj prasiatka krmili. Alebo na mliečne kúpele do vane - ako kleopatra, s medom
tak opravujem, 10 litrov mlieka, nie podmaslia. Doma vypijeme liter mlieka za dva-tri dni. Dnes som to mlieko vyskúšal a nebolo také lahodné, skôr vodnaté.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

ZahradnikAmater
Domácu výrobu potravín nie je možné realizovať zo surovín z obchodov (kde patrí aj mliekomat -3,5 % mlieko), pretože tie sú nastavené tak, aby sme museli len platiť a platiť. Na domácu výrobu masla treba domáce mlieko, priamo od kravy.
Nedavno som citala rozsiahlu debatu na temu vyroby masla.
Vela ludi odporucalo robit si maslo zo slahackovej smotany z Lidla.Maju to odskusane.
To je vychodisko pre tych, ktori nemaju moznost kupit si mlieko priamo od kravicky...
4 0
Príspevok zbalený
negatívne hlasy (-6)
+ zobraziť viaczbaliť
branislavp
Letko
Domáce maslo - oplatí sa?
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Pamätám si, že ako dieťa, aj ja som u starkej v drevenej nádobe pomáhala robiť maslo z domácej "smetany". Vo veľkej kuchyni uprostred , drevená dlážka a mútilo sa. Takže sme mali doma domáce maslo, aj tvaroh, aj "kyšku"-kyslé mlieko, podmaslie Ale vtedy bola iná doba, iné životné prostredie. Teraz by som sa obávala si urobiť maslo doma. z kupovaného mlieka, či z mliekomatu, alebo od gazdu. Môj názor.
Hm...oplatí sa ? Oplatí z akého dôvodu ?
- zdravotný
- finančný
Cena kvalitného masla sa pohybuje cca 12€...za kvalitné maslo produkciu z Hriňovej a podobne...určite nie Rajo.
Na kilo masla použiť skoro 50 litrov mlieka ? Čo potom so zvyškom ? Sa vyleje ?
...no teda fasa šetrenie.

Mútovník mám, domáce mlieko by sa tiež dalo zohnať...no nejak by som sa do mútenia veru nepustil.

Domáce maslo - oplatí sa?
Nuž komu ako...
1 6
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Robievala som maslo /mixérom/, keď dorastali deti, jedli sme veľa mlieka a nevedela som, čo s toľkou smotanou, bolo jej proste na tom domácom mlieku veľmi veľa. Občas kúpim "domáce z pojazdného mliekomatu" aj teraz. Najprv sladké, potom kyslé, zbytok tvaroh - beriem to tak, že smotanu do varenia, či pečenia mám zadarmo. Momentálne som prešla na kefír. Prestala som kupovať mlieko v obchode a ľutujem detičky, ktoré pijú len také s chémiou.
Je to o postoji a kvalite, nie je všetko len o peniazoch. Je zaujímavé, že k tomu autu - mliekomatu raz za týždeň nás príde len pár starších, ktorí si ešte pamätáme domáce mlieko.
5 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

ivka70
Neviem ako ty, ale tu jedna baba Z 8 l mlieka ma 1100g tvarohu a 260g masla,...asi musis zdokonalit techniku
mam aj fotku vysledku, len mi nejde pridat na telefone
Blbosť, buď maslo alebo tvaroh, oboje nejde
Maslo sa vyrába studeným procesom - tuk sa oddelí sám od zbytku mlieka - získaš smotanu a mliečnu tekutinu. Smotanu ktorú trepeš dovtedy kým sa neoddelí maslo, a tekutina
tvaroh sa robí teplým procesom, tak že mlieko necháš zahrievať a oddelí sa ti tvaroh a srvátka. Preleješ cez látku a máš tvaroh. Podľa dĺžky zahrievania, bud mäkký alebo hrudkovitý
Raz som kúpil beztukový tvaroh a tie slíže nie že mačky, ale ani pes nechcel žrať.
4 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

buchač
branislavp
Letko
Domáce maslo - oplatí sa?
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Pamätám si, že ako dieťa, aj ja som u starkej v drevenej nádobe pomáhala robiť maslo z domácej "smetany". Vo veľkej kuchyni uprostred , drevená dlážka a mútilo sa. Takže sme mali doma domáce maslo, aj tvaroh, aj "kyšku"-kyslé mlieko, podmaslie Ale vtedy bola iná doba, iné životné prostredie. Teraz by som sa obávala si urobiť maslo doma. z kupovaného mlieka, či z mliekomatu, alebo od gazdu. Môj názor.
Hm...oplatí sa ? Oplatí z akého dôvodu ?
- zdravotný
- finančný
Cena kvalitného masla sa pohybuje cca 12€...za kvalitné maslo produkciu z Hriňovej a podobne...určite nie Rajo.
Na kilo masla použiť skoro 50 litrov mlieka ? Čo potom so zvyškom ? Sa vyleje ?
...no teda fasa šetrenie.

Mútovník mám, domáce mlieko by sa tiež dalo zohnať...no nejak by som sa do mútenia veru nepustil.

Domáce maslo - oplatí sa?
Nuž komu ako...
Oplatí, ak má niekto na balkóne v jednom rohu kravu, v druhom rohu zopár ošípaných potom je cyklus uzavretý, čím sa vyrovnala obec mestu Krava dá mlieko, vyrobí sa maslo, smotana tvaroh, odpad sa nechá skrmiť ošípaným,
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Inak s tými plastmi by som opatrne, keď sa nám narodili deti, tak som pracne zháňal sklenné strúhatko na zeleninu, lebo manželka odmietla dať deťom to čo strúhala na plastovom, a tie kovové tiež neboli nerez v tej dobe. Ftalát je sviňa a ani mikro elementy z plastov sa len tak nestrávia a vraj majú príliš veľkú afinitu k častiam ľudského tela, tým že sa trepe dochádza (možno) k mikro abrazii plastovej fľaše
4 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
pavol54
buchač
branislavp
Letko
Domáce maslo - oplatí sa?
Ahojte,

všade sa teraz hovorí o cene masla a internet je plný receptov na domáce maslo. Tak som to teda vyskúšal aj ja. V mliekomate som kúpil 2 litre mlieka, 2 dni z neho zbieral smotanu a smotanu vyšľahal. Z 2 litrov mlieka mi vyšlo 42 gramov masla. Takže na kilo masla by som teoreticky potreboval 47 a pol litra mlieka, čo by ma pri cene 0,70 € za liter mlieka stálo 33,- €.

Aké máte skúsenosti vy?
Pamätám si, že ako dieťa, aj ja som u starkej v drevenej nádobe pomáhala robiť maslo z domácej "smetany". Vo veľkej kuchyni uprostred , drevená dlážka a mútilo sa. Takže sme mali doma domáce maslo, aj tvaroh, aj "kyšku"-kyslé mlieko, podmaslie Ale vtedy bola iná doba, iné životné prostredie. Teraz by som sa obávala si urobiť maslo doma. z kupovaného mlieka, či z mliekomatu, alebo od gazdu. Môj názor.
Hm...oplatí sa ? Oplatí z akého dôvodu ?
- zdravotný
- finančný
Cena kvalitného masla sa pohybuje cca 12€...za kvalitné maslo produkciu z Hriňovej a podobne...určite nie Rajo.
Na kilo masla použiť skoro 50 litrov mlieka ? Čo potom so zvyškom ? Sa vyleje ?
...no teda fasa šetrenie.

Mútovník mám, domáce mlieko by sa tiež dalo zohnať...no nejak by som sa do mútenia veru nepustil.

Domáce maslo - oplatí sa?
Nuž komu ako...
Oplatí, ak má niekto na balkóne v jednom rohu kravu, v druhom rohu zopár ošípaných potom je cyklus uzavretý, čím sa vyrovnala obec mestu Krava dá mlieko, vyrobí sa maslo, smotana tvaroh, odpad sa nechá skrmiť ošípaným,
ja sa chystam inu vec urobit. Kd sa vratim na SK, najdem si sikovneho rolnika/farmara/gazdu , dobre ho zmotivujem a budem produkty kupovat od neho. Mesto a obec si zachovaju svoju funkciu
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať