Zavrieť

Porady

Ako správne rozpočítať platbu za plyn vo vyúčtovaní SVB?

Ahojte, chcel by som sa spýtať, ako správne vo vyúčtovaní pre byty v SVB rozpočítať platby za plyn. Totiž aktuálne nám prišlo vyúčtovanie v decembri a teraz opäť v júly. Od predchádzajúceho predsedu viem, že vyúčtovanie chodili bežne za obdobie od augusta do júla. Decembrová faktúra bola údajne kvôli plánovaným zmenám. Tu sa však vynárajú otázky:
1. Ak máme vyúčtovanie za plyn od 1.1.2017 do 31.7.2017 a od 1.8.2017 do 31.12.2017 platíme len zálohové platby, je treba to rozpočítať zvlášť?
2. Alebo je treba spočítať toto ako náklady na dodávku plynu a teda "zdeformovať" cenu za m3 plynu za celý rok?
3. Ak to treba rozdeliť, tak v nasledujúcom roku sa bude skladať cena plynu vo vyúčtovaní (za predpokladu, že bude fakturačné obdobie opäť od leta do leta):
1.1.2018 - 31.7.2018 - zálohové platby + koeficient za toto obdobie
1.8.2017 - 31.7.2018 - preplatok nedoplatok, rozdelený podľa spotreby za celé obdobie + koeficient za toto obdobie
1.8.2018 - 31.12.2018 - zálohové platby + koeficient za toto obdobie

Za odpovede, prípadne odkaz na tému kde sa to riešilo, ktorú som sa pokúšal nájsť, vopred ďakujem.
6 komentárov     zbaliť
ivka70 o aky plyn ide? na spolocne kurenie a ohrev teplej vody ?
Urgo Ahoj ivka70. Nie, nemáme spoločný ohrev vody ani kúrenie. Každý má samostatný kotol. Máme však ako 8-bytovka spoločnú faktúru za plyn, ktorá chodí ako som popísal hore. Ja by som to chcel spravodlivo rozdeliť, tak aby si nemohol nikto sťažovať. Neviem však čo je prípustné v tejto situácii. Účtovníčka predtým robila vyúčtovanie v auguste po príchode faktúry za plyn. (Situácia tu je komplikovaná a riešime ju. Problémy aké tu máme sú výnimočné, tak ich riešenie je dlhodobejšia záležitosť. Ja by som však chcel medzičasom spraviť vyúčtovanie, tak ako sa má každý rok robiť - do mája.)
sito Tak to spravodlivo nikdy nikto nerozpočíta! Poriešte, investujte do toho, aby každý byt mal svoje odberné miesto, tým vám problém zmizne. Treba jednať s dodávateľom plynu, vy vybudujete prípojky, zabezpečíte revíziu na svoje náklady z FPÚaO, dodávateľ dodá plynomery a podpíše s každým vlastníkom samostatnú obchodnú zmluvu. Takže dom nebude mať jedno odberné miesto, ale v dome bude mať každý byt svoje odberné miesto.
Urgo Ahoj sito, ďakujem za reakciu.
O to sa práve pokúšam, ale situácia je naozaj ojedinelá a komplikovaná. Ak by Vás to zaujímalo, môžem to nejak spísať do správy (ale bude to čítanie, ktoré mne spôsobuje mnoho bezsenných nocí a keď si hovorím, aká sladká je nevedomosť).
Rozdeliť to takto pre každého zvlášť, sa mi podarilo vyjednať asi až na šiestom sedení u plynárov. Predchádza tomu však ešte byrokracia, súhlasy tretích strán a podobne. A žiaľ ani to mi nezaručuje, že si nás SPP vezme pod svoje krídla. Dovtedy chcem robiť vyúčtovanie čo najférovejšie. Aj vodu takto rozpočítavam len tam máme faktúry na mesačnej báze a teda je tam posun len o jeden mesiac dozadu.

Predpokladajme teda, že momentálne inú možnosť nemám a som nútený pracovať s týmto. Čo je najvhodnejší spôsob?
sito Neviem kto to tak, taký projekt vytvoril. Ale isto vedel, že v tom bytovom dome bývať nebude a nevedel, že raz bude dom vo vlastníctve vlastníkov bytov v dome. Jasné, že plynári sa do toho neženú, veď čo spravili jeden krát, to budú musieť spraviť osem krát.

Ako to ako - tak rozmotať? Ak nie je fakturácia za plyn od 1.1. do 31.12. Treba náklady za plyn vyúčtovať samostatne. Každý má svoj kotol, v bytoch spoločné vodomery podľa ktorých rozpočítavate náklady za spoločne odobratú vodu od dodávateľa vody. Prispôsobiť odpisy vodomerov obdobiu zúčtovania nákladov za plyn, Náklady za plyn vydeliť súčtom spotrieb vody na všetkých vodomeroch v bytoch. Výsledok krát spotreba v jednotlivých bytoch. To je za predpokladu, že ten plyn, kotle používate len na ohrev vody. Iné je ak aj na vykurovanie domu, bytov.

V tom prípade treba prepočítať, dohodnúť spotrebu plynu potrebnú na jeden m3 vody, krát spotreba m3 na všetkých vodomeroch v bytoch. Súčet sú náklady na ohrev vody, zbytok je na vykurovanie domu, deleno súčet m2 bytov v dome, krát m2 jednotlivých bytov. Za predpokladu, že nemáte meranie tepla v bytoch, asi nie, že? Veď načo, však si byt vykuruje každý sám.

No nemáte to oriešok, ale riadny kokosový orech.
Urgo Asi som niekde urobil chybu v opise situácie, prípadne navrhovanému riešeniu nerozumiem. Tak skúsim opísať výstižnejšie:

Náš dodávateľ vody aj plynu má u nás v bytovke jeden veľký vodomer a podružné vodomery. Faktúru dostávame za stav na hlavnom vodomere mesačne. Tuná problém nevidím, rozpočítanie aplikujem bežnými pravidlami, ktoré počítajú s nákladmi na dodávku vody + koeficient na rozdiely medzi hlavným vodomerom a bytovými a spotrebou na bytovom vodomere za rok. Čiže voda nie je problematická vo vyúčtovaní.

Avšak plyn funguje inak. Faktúra chodí pre bytovku vždy v lete za obdobie od Augusta do Júla. Máme bytové plynomery, ktoré odčítavam mesačne (pre kontrolu) a posielam dodávateľovi plynu. A až v lete sa od nich dozviem koľko stojí m3 plynu.
Taktiež tento rok, keď sme presunuli prvýkrát vyúčtovanie za bytovku na začiatok roka bol zvláštny kvôli situácii s energiami. Dostali sme vyúčtovanie za plyn aj v decembri za obdobie od augusta do decembra a teraz nám ale opäť prišlo vyúčtovanie od januára do júla. Čiže opäť predpokladám, že sa vyúčtovanie plynu posunie na obdobie od Augusta do Júla.
Čiže čo ja riešim je, ako vyúčtovať neznámu cenu plynu (známe sú len zálohové platby) od augusta do decembra v celoročnom vyúčtovaní pre byty. A čo si následne si so zálohovými platbami za plyn v novom roku + vyúčtovacou faktúrou, kde zistím cenu za plyn.

Tu práve som sa snažil navrhnúť toto riešenie Ako rozpočítať plyn pre bytovku a neviem či je to tak správne. Uvediem príklad:

Vyúčtovanie plynu za rok 2017
Prvá zložka sa bude skladať z ceny zálohových platieb + nedoplatok vo vyúčtovacej faktúre od januára 2017 do júla 2017, rozdelená podľa bytových plynomerov za toto obdobie.
Druhá zložka sa bude skladať zo zálohových platieb od augusta 2017 do decembra 2017, rozdelená podľa bytových plynomerov za toto obdobie.

Z čoho vyplýva, že budúcoročné vyúčtovanie bude musieť nadväzovať:

Vyúčtovanie plynu za rok 2018
Prvá zložka sa bude skladať z ceny zálohových platieb od januára 2018 do júla 2018, rozdelená podľa spotreby na bytových plynomeroch za toto obdobie.
Druhá zložka sa bude skladať z preplatku/nedoplatku ktorý vznikol za obdobie od augusta 2017 do júla 2018 a bude rozdelená podľa spotreby nameranej na bytových plynomeroch za obdobie od 8/2017 do 7/2018.
Tretia zložka sa bude skladať zo zálohových platieb od augusta 2018 do decembra 2018, rozdelená podľa bytových plynomerov za toto obdobie.

A tak ďalej. Z toho ale aj vyplýva, že ak sa zmení vlastník náhodou v druhom polroku 2017/2018/..., tak si na reálnu cenu počká až do vyúčtovania za rok 2018/2019/..., alebo si môžem ja hodiť mašľu.

Sú tieto moje myšlienkové pochody správne, alebo som niekde niečo nedomyslel? A ešte raz ďakujem za ochotu odpovedať pri takomto probléme.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  A tie plynomery sú koho majetkom? Vaše? Nie dodávateľa plynu?
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Urgo Toto je sporná časť. Jedná sa o areálový rozvod, ktorý leží v zemi asi 40 rokov a ktorého jednotlivé časti pri predaji bytovky a následne aj pozemkov okolo bytovky neboli vysporiadané.
  Všetko bolo na dobré slovo dohodnuté dávno predtým ako som sa nasťahoval. Plynomery sú len podružné. Zmeny na nich by sme mali diskutovať so sprostredkovateľom plynu (asi je to vhodnejší názov ako dodávateľ, aj keď v tejto situácii nepodstatný), ale inak sa o ne nestará.
  sito Nejaká dobrá duša si dovolila z môjho komentára spraviť odpoveď, akože moju odpoveď, skôr doplňujúcu otázku. Asi šuster, či komik?  Tak už mi to je jasnejšie. Máte to u vás s plynom ako u nás s vodou, nie len u nás, ale v každom bytovom dome spravovaným správcom domu. vlastníkom domu bolo OSBD, ktoré bolo odberateľom vody pre svojich nájomníkov, členov OSBD. Náklady nám rozpočítavalo podľa počtu osôb nahlásených k trvalému pobytu, neskôr podľa počtu osôb žijúcich v mesiaci v byte, osobomesiacov. Od roku 1995 nájomníci sa rozhodli, že v bytoch sa zo spoločného fondu domu namontujú v bytoch podružné vodomery na základe ktorých sa rozpočítajú spoločné náklady domu na jednotlivé byty v dome. Prevodom bytov do osobného vlastníctva členom - nájomníkom OSBD sa dom je ho spoločné časti, zariadenia dostali do spoluvlastníctva vlastníkov bytov. SBD si vlastníci zvolili za správcu domu, ktorý naďalej vykonáva činnosť, ktorú vykonával ako vlastník domu, ale už nie ako vlastník domu, len správca na základe zmluvy o výkone správy. Náklady za vodu nám rozpočítava podľa spoločných vodomerov v bytoch, ktoré slúžia na spoločný účel rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty v dome. Zo začiatku uvádzal aj koeficient rozdieli medzi jedným 1m3 dodanej vody do domu a ceny na rozpočítaný 1m3. Dnes už nie, len cenu za rozpočítaný 1m3.

  U vás, príklad areál JRD odberateľ plynu, fakturačný plynomer vlastníctvom dodávateľa plynu. Podružné plynomery, hospodárske budovy, atď. v bytovke v každom byte. Postup bol obdobný JRD rozpočítalo náklady na jednotlivé objekty, bytovku podľa súčtu spotrieb v jednotlivých bytov. Rozpadom JRD niekto zostal zmluvným partnerom dodávateľa plynu do areálu, ten je teda tým sprostredkovateľom dodávky plynu pre váš dom, vaše SVB. On by vám vlastne mal podľa spotrieb na plynomeroch v bytoch domu, ktoré sú majetkom, spoločným zariadením domu, SVB, napočítať podiel úhrady z jemu fakturovaných nákladov za plyn dodávateľom plynu. Vy ako SVB si tieto rozpočítať na jednotlivé byty. No, niet ti čo závidieť. A vodu byty si platíte tiež tak, či dom má samostatnú zmluvu na odber vody, samostatný fakturačný vodomer?
  Urgo Toto boli bytovky, ktoré postavilo poľnohospodárske družstvo. Časom ich odpredalo.
  Za vodu posielam mesačne spotrebu podľa hlavného vodomeru v bytovke. Za to mi každý mesiac pošlú faktúru. Na konci roka vezmem všetky faktúry a podľa vodomerov v bytoch to rozpočítam.
  Voda je v tomto smere jednoduchá. Aj samotná spotreba je v desiatkach kubíkoch. Spotreba plynu je v tisíckach kubíkoch za dom. Preto aj to rozpočítanie na prelome rokov je pre mňa otázne.
  sito Zhrniem.

  Voda je jednoduchá. Každý mesiac vodáreň pošle faktúru za vodomer, ktorý má len pre váš dom. Január - december = ročné náklady domu, deleno súčet spotrieb v bytoch, krát spotreba v byte = podiel bytu na nákladoch domu. Súčet podielov bytu = ročné náklady domu.

  Plyn.

  Každý byt má podružný plynomer, každý byt si platí svoju mesačnú zálohu, komu?. ( v rovnakej výške? ) Dom nemá vlastný fakturačný plynomer, odberné miesto od plynárov. Od koho príde oficiálna faktúra ( mesačná, či ročná? ) pre dom? Od plynárov asi nie, že?

  "Tu sa však vynárajú otázky:
  1. Ak máme vyúčtovanie za plyn od 1.1.2017 do 31.7.2017 a od 1.8.2017 do 31.12.2017 platíme len zálohové platby, je treba to rozpočítať zvlášť?
  2. Alebo je treba spočítať toto ako náklady na dodávku plynu a teda "zdeformovať" cenu za m3 plynu za celý rok?
  3. Ak to treba rozdeliť, tak v nasledujúcom roku sa bude skladať cena plynu vo vyúčtovaní (za predpokladu, že bude fakturačné obdobie opäť od leta do leta):"

  Keď došlo k zmene ceny za 1m3 plynu, vtedy bolo treba odpísať podružné plynomery a náklady domu podľa nich rozpočítať na byty. Potom pokračovať s rozpočítaním v novej cena a s novým odpisom. Ak ste si nespravili pri zmene odpis podružných plynomerov, nič iné s tým nespravíš, len cena za 1m3 bude priemer.
  Urgo Plyn.
  - každý byt má podružný plynomer
  - družstvo posiela dva druhy faktúr pre bytovku, nie pre jednotlivých vlastníkov: zálohovú a vyúčtovaciu
  - zálohu dostávame ako bytovka každý mesiac a ak sa mení výška zálohovej platby, tak obvykle od augusta (túto zálohovú platbu zahŕňame v zálohových platbách za byt, kde sú aj ostatné služby a energie)
  - vyúčtovaciu faktúru dostaneme v auguste raz ročne, kde je uvedená cena plynu za m3, ktorú faktúruje nám družstvo za obdobie od augusta do júla, je tam uvedené koľko sme zaplatili v zálohových faktúrach a z toho vyplývajúca cena ktorú musíme doplatiť (alebo koľko sme preplatili, čo sa už roky nestalo lebo máme stále vyššiu cenu za plyn)

  Posledný odsek hovorí múdro. Len tá moja neistota práve vyplýva z toho, že ja nikdy nepoznám novú cenu za plyn. To jest v auguste kde sa mení cena za plyn, tam už platíme len zálohové platby. A ja neviem, či je korektné započítať spotrebu a zálohové platby v danom roku a už sa k nim nevracať v ďalšom roku. Pretože, poviem príklad (ceny sú len na ľahké počítanie):

  Povedzme, že teraz od januára do júla stojí m3 plynu 1€. Spotreba za dom je 100m3. Od augusta do decembra, neviem koľko stojí m3 plynu, ale zálohové platby sú 100€. A spotrebujeme taktiež 100m3.
  To znamená, že za celý rok sa medzi vlastníkov rozdelí spotrebovaných 200m3 v cene 200€.

  Otázka 1: Ale teraz neviem akým spôsobom to rozpočítať medzi vlastníkov. Môžem to rozdeliť podľa celoročnej spotreby na bytových plynomeroch? Alebo to musím rozdeliť na spotrebu za január - júl a zálohové platby august - december?


  V ďalšom roku od január do júla spotrebujeme 100m3, zaplatíme 100€ na zálohových platbách a následne príde vyúčtovanie kde bude 100€ nedoplatok. V druhej polovici roka minieme opäť 100m3 a na zálohových platbách zaplatíme 150€.

  Otázka2: Ako rozpočítam toto? Môžem to všetko spočítať a rozdeliť podľa celoročnej spotreby nameranej na plynomeroch? Alebo to musím rozdeliť na 3 položky:
  1. spotreba od januára do júla rozdeliť cenu za zálohové platby.
  2. spotreba od augusta predchádzajúceho roku do júla na pomerové rozdelenie nedopaltku
  3. spotreba od augusta do decembra za zálohové platby

  Neviem, ak všetko v jednom roku prisúdim len danému roku aj keď nedoplatok prišiel AJ za časť predchádzajúceho roku. Nechcem nikoho poškodiť, len nemám know-how, čo je v tomto prípade najlepšie. Pre mňa ako predsedu SVB je najľahšie všetko počítať v danom roku (spotrebu aj cenu a tú potom deliť), ale neviem či to je korektné riešenie.
  sito Tak s vodou je to jasne.

  Ako by som to spravil ja, keby som bol sprostredkovateľom dodávky plynu pre váš dom.

  Ako družstvo mám obchodnú zmluvu s dodávateľom plynu. Platím dodávateľovi mesačne zálohové platby za odobratý plyn. Raz za rok v júli mi príde zúčtovacia faktúra. Prípadný nedoplatok uhradím, prípadný preplatok je v môj prospech.

  Aby mal pokoj v duši, treba sa vyrovnať s podružnými plynomermi ich vlastníkmi. Samozrejme, že si ich na konci vyúčtovacieho obdobia odpíšem. a postupujem ako pri vode. Na každý 1m3 na každom podružnom plynomery je rovnaká cena. krát spotreba na fakturačnom plynomery = podiel z fakturovaných nákladov na fakturačnom plynomery dodávateľa plynu cez ten plynomer.

  Asi takto to robí sprostredkovateľ. Požiada si mesačne od vás zálohu formou faktúry. Na konci obdobia odpíše stavy podružných plynomerov. Možno aj takto naloží, že ostatné plynomery zúčtuje cenou za 1m3 na dodávateľovej faktúre, zbytok na váš dom, teda súčet podružných plynomerov v ňom a vyčísli vám nedoplatok, píšeš, že preplatok ste nemali.

  V prípade, že mi dodávateľ plynu oznámi zmenu ceny plynu, odpíšem si stavy podružných plynomerov a náklady vyúčtujem v starej cene. Od novej ceny budem náklady rozpočítavať obdobne podľa nového odpisu.

  Tak by som to robil ja, ako sprostredkovateľ dodávky plynu pre podružné plynomery.
  Urgo Ďakujem. Skúsim to nejak na konci roka dať dohromady. Ale asi už mám predstavu.
  sito Ešte jedna otázočka, dom vykurujete spoločnou kotolňou na plyn?
  Urgo Nie. Každý v byte má plynový kotol na ohrev vody aj kúrenia. V tomto smere je každý byt samostatná jednotka.
  sito A čo dom na to? Každý pánom v dome je aj keď svoj byt nevykuruje. Odborníci, odborne tomu hovoria, že teplo ukradne. Komu? Spoluvlastníkom domu. Predstavu máš, už. Spravodlivá je? To ani boh nerozpočíta spravodlivo. Na začiatku som napísal. Aj pri tvojom rozpočítaní bude niekto bohovať. Keď nevie o veci znať.
  Urgo Ešte než som sa nasťahoval, rozhodlo spoločenstvo, že chce takto fungovať. Zrušili spoločný kotol a dali si každý kotol zvlášť.
  Akceptujem to. A nielen to. Kradnutie tepla je v našom prípade zanedbateľný problém.
  Vzťah družstva (ako vlastníka vodovodnej prípojky a plynu) a nás mi teraz robí omnoho väčšie starosti. Žiaľ vec sa má tak, že ak by som to dal na súd, je veľká pravdepodobnosť, že prídeme o vodu aj plyn. Ak to na súd nedám, môžeme družstvu platiť čo si pýta. Tento rok za obdobie od januára do júla to znamená, že 1m3 plynu nás stojí 1,4€ (kvôli nejasnému úniku plynu, chcú aby sme sa spolupodielali na nedoplatku). Popritom som zistil zaujímavé veci týkajúce sa platieb za minulé roky.
  Predseda SVB som od decembra 2016. Zvolili ma lebo jednooký medzi slepými kráľom. Za tú dobu mi z hlavy ubudlo dosť vlasov.
  sito To fakt je zanedbateľné, družstvo vás viac okradne. Takže rukojemníci na veky. Keby ste si aj chceli dať spraviť svoje prípojky, tak cez pozemok družstva, ak povoli, však do Vianoc už budeš plešatý.
    zbaliť

  Ako správne rozpočítať platbu za plyn vo vyúčtovaní SVB?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.