Zavrieť

Porady

Môže sa plná moc pre príbuzného vybavovať aj cez matrikára?

Mama má 90 rokov, slabšie vidí - už nedokáže čítať - a slabo počuje. Má aj ťažkosti s chôdzou, preto nemôže už prísť k notárovi alebo na matriku. Ale nie je dementná, všetkému o čom spolu hovoríme rozumie. Je vdova, býva vo svojom dome a posledných 5 rokov s ňou býva aj môj slobodný brat. Pred tromi rokmi mu dala splnomocnenie na vyberanie dôchodku. Donedávna brat dôchodok odovzdával vždy mame a ona hospodárila s peniazmi. Keď však zistil, že mama už dobre nevidí, začal si dôchodok nechávať s tým, že ona už aj tak nevie aké bankovky má v ruke, lebo ich nerozozná. Očný lekár sa vyjadril, že na jej slabý zrak už okuliare neexistujú. Bývam v inom meste, chodím za mamou každý víkend. V poslednom čase sa mi sťažuje, že brat jej nechce nič kúpiť, o jej peniazoch rozhoduje iba on, dokonca keď je zima odmieta kúriť aby sa nemíňali peniaze. Keďže brata dobre poznám a viem, že bol vždy veľký lakomec, rozhodla som sa urobiť to, o čo ma žiada mama a vybaviť si splnomocnenie na vyberanie maminho dôchodok aj pre mňa. Keď som od brata žiadala na tento účel mamin občiansky preukaz, povedal mi, že sa stratil. Zistila som, že ak privediem dvoch svedkov ktorí mamu dobre poznajú, bude to slúžiť ako náhrada za OP. Rada by som vedela, aké podmienky ešte treba splniť na takýto právny úkon a či je možné aby takúto plnú moc mohol potvrdiť aj matrikár, nielen notár. Pri každej návšteve ma mama prosí aby som to urobila čo najskôr, pretože môže kedykoľvek zomrieť a bojí sa, aby so mnou brat nevybabral, keďže má pod palcom aj rodičovské úspory. Môže mi niekto poradiť aké presne kroky musím podniknúť keď sa jedná o takto starého človeka s natoľko slabým zrakom, že sama už nedokáže čítať? Podpísať sa samozrejme vie. Ďakujem Vám za rady.
ivka70 ten OP jej treba vybavit ....
a skor by som riesila posielanie dochodku v SP na tvoj ucet, mame budes potom nosit peniaze cez vikend uz vybrate
vicktor Zistoval som v SP - na ziaden cuzdi ucet dochodok neposlu ani notarsky overeny doklad nepomoze.
Mame treba zriadit vlastny ucet, samozrejme aj OP. Ak nemoze do banky, tak napr. mBank posle kuriera so zmluvami k nej domov. Ty budes disponentom.
Ale co s rodicovkymi usporami... to je hotovost v slamniku? Ak v banke, vybrat a premiestnit.
Na plnu moc staci matrika. Raz som pani viezol autom, inokedy sa doviezla sama.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Najlepšie urobíš, keď sa dopredu dohovoríš s matrikárkou a zariadiš svedkov aj dopravu a vybavíš všetko v jeden deň.
    Neodkladaj, nech sa mama netrápi. No v tomto nie som optimista, brat ju bude trápiť naďalej.
    doplnenie: postup na preberanie dôchodku
    http://www.socpoist.sk/aktuality-doc...a/48411s61636c
    Naposledy upravil kukučka : 25.09.17 at 12:01

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Dav, Mária27, viktorviktor, branislavp, Lipová, qelo, korela, Ing. Ľubomír Janoška
    9
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Osvedčovanie sa riadi zákonom 599/2001 o osvedčovaní listín a podpisov na listinách. Môže ho vykonávať aj pracovník obce, korá nemá matriku, tieto kompetencie nesúvisia, aj keď ich často vykonávajú tí istí zamestnanci.
    Osvedčovanie sa môže vykonať aj mimo priestorov obecného úradu (§ 3):
    "Ak žiada o osvedčenie podpisu fyzická osoba, ktorá sa zo zdravotných dôvodov nemôže dostaviť do úradnej miestnosti obvodného úradu alebo do úradnej miestnosti obce, možno osvedčenie vykonať na inom vhodnom mieste."

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    branislavp, Lipová, Bors, qelo, kukučka, Oliwa, Mária27
    8
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lipová Ďakujem, ešte by ma zaujímalo, či sa musí preukazovať u tak starého človeka jeho kompetentnosť. Či napr. nebudem potrebovať doklad od lekára, že mama sa dokáže orientovať a nie je dementná. Pretože som teraz obvolávala svedkov a priateľka mi povedala, že jej otcovi kládol notár nezmyselné otázky ako: aký je dnes dátum, ako sa volá náš prezident atď. Otec na ne nevedel odpovedať, hoci také otázky ako: kedy ste sa narodili, ako sa volala vaša manželka, ako sa volajú vaše deti, viete k čomu má slúžiť plná moc vašej dcéry - tak na to odpovedal bez problémov. Ale to údajne nestačilo, lebo nevedel koľkého dnes je! Nuž, tak to neviem často ani ja, a to chodím stále do práce :-(. Človek ktorý je roky na dôchodku sa o dátum nezaujíma. Tak ak by to malo na takomto niečom stroskotať, tak potom neviem ako mám postupovať.
    Lipová Práve som zistila, že osvedčenie nie je to isté ako plná moc. Ja potrebujem vybaviť plnú moc.
    ivka70 Nemyl si to: Ty potrebujes osvedcit podpis na plnej moci. Plnu moc si mozes napisat aj sama a das ju overit.
    ak chces vsak aj napisat cele znenie plnej moci, to uz matrika nerobi, notar ano, ale je to sluzba navyse, na nej sa potom osvedci podpis mamy.
    Lipová OK, ďakujem za vysvetlenie.
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ja som potrebovala generalnu plnu moc od matky,kvoli jej zdr.stavu.Nie je dementna,ale kvoli chorobe nevladala chodit.
    GPM som si napisala sama podla vzoru na nete. Mamu sme nalozili do auta a sli sme na obecny urad.Matrikarka overila podpis a zisla so mnou do auta,kde jej podpisala aj mama.
    Takze ak matku dokazete premiestnit do auta,aj toto by bola alternativa...

    Na matkin ucet ,kde jej chodi dochodok sme zriadili internet banking /pozor! treba napisat do GPM podrobne,ze sluzi aj na taketo veci/ .
    Takze vsetko co potrebujem ohladom platieb vykonavam z domu,nemusim nikam mamu uz viacej vozit.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Ing. Ľubomír Janoška, lujza.j, Lipová, branislavp, Terezia13
    5
    Lipová Ďakujem.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ja by som sa informovala na matrike, obavam sa ,ze
    1. matrikari nemozu podpisovat plnu moc mimo matriky
    2. matrikari nemaju pravomoc podpisat plnu moc v pripade, ze ten, kto dava plnomocensvo, nevidi, ze to moze zabezpecit len notar
    Ale na matrike ti povedia, ci mozu aj oni to, co moze notar

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Mame treba OP vybavit. OP bude potrebovat aj na ine veci, nie je riesenie to robit akokolvek inac, usetrite si 50% starosti.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    zober matku na miesto kde má účet, nech peniaze preposielaju na číslo tvojho účtu, prípadne ti dá dispozičné právo a bratovi sa zoberie. OP urobia mame do mesiaca,
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lipová Mama už chodiť nemôže, bez vozíka ju nikam nezoberiem. Musí prísť notár alebo matrikárka k mame do bytu.
    kukučka Nemusí, vybavíš sama, doplnila som svoju odpoveď.
    korela ´Veľmi dobrá odpoveď od kukučky.
    Lipová Ešte mám jednu otázku: ak nebude k dispozícii OP a mama už slabo vidí, budem potrebovať štyroch svedkov. Môže byť svedkom aj môj manžel a moja dcéra - mamina vnučka? Na internete som sa totiž dočítala, že iba priami príbuzní - čiže deti a rodičia nemôžu svedčiť pri takýchto úkonoch. Ale kamarátka mi zase tvrdila, že žiadny príbuzný nemôže svedčiť Tak už som z toho jeleň.
      zbaliť

    Môže sa plná moc pre príbuzného vybavovať aj cez matrikára?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.