Zavrieť

Porady

Starobný dôchodok - Požiadať o starobný dôchodok v roku 2017 alebo počkať na rok rok 2018

Nárok na starobný dôchodok mi vznikne v septembri 2017 a pokračujem v pracovnom pomere.

Pán Mihál uvádza (týka sa to rokov 2013/2014) napríklad nasledovný výpočet

http://www.porada.sk/t227357-poziada...ok-2014-a.html

Dôchodok = POMB x ODP x ADH
2013 Dôchodok = 0,7925 x 40 x 10,0098 = 317,40 eura
2014 Dôchodok = 0,7950 x 40 x 10,3 = 327,60 eura

Podľa mojich informácií
ADH 2017 = 11,3505
ADH 2018 odhad = 11,8651

V niektorých stránkach mimo porady bol uvedený výpočet k dátumu nároku na dôchodok z ADH 2017 a zvýšený ADH (zatiaľ je len odhad na rok 2018) počítaný len pre obdobie po nároku na dôchodok a nie za všetky roky (za ostatné roky ADH 2017).

Ostatné výpočty sú mi jasné len nie som si istý či sa zvýšený ADH (pre rok 2018) bude týkať všetkých odpracovaných rokov, pri požiadaní o dôchodok až v roku 2018.

Ktorý postup výpočtu je správny?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Aktuálna dôchodková hodnota je dôchodková hodnota určená podľa odsekov 1 až 5, ktorá platí v čase vzniku nároku na výplatu dôchodkovej dávky. (§ 64 zákona)

    Ty sám si určíš, odkedy ti začnú dôchodok vyplácať. ADH v tom roku sa násobí s počtom dovtedy odpracovaných rokov a tvojím priemerným osobným bodom - tak ti vyjde suma dôchodku.

    Ak budeš pracovať bez poberania dôchodku a požiadaš o výplatu až v ďalšom roku, bude pri výpočte brať hodnota ADH určená pre ten ďalší rok. Okrem toho sa ti zvýši vypočítaný dôchodok o pol percenta za každý mesiac práce bez poberania dôchodku od nároku na dôchodok.
    Naposledy upravil Mária27 : 25.09.17 at 18:17
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    korela Tretí odsek, odkedy to platí?
    Mária27 stále
    mario Ďakujem Mária27 za rýchlu odpoveď, ktorá ma potešila. Neistotu mi spôsobuje ukážka výpočtu na nasledovnej stránke:

    http://dennik.hnonline.sk/servisne-p...-oplati-pockat

    za názory vopred ďakuje Mario
      zbaliť
    ivka70 16.05.18 11:18 odstránil(a) z Porady

    Starobný dôchodok - Požiadať o starobný dôchodok v roku 2017 alebo počkať na rok rok 2018

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.