Zavrieť

Porady

Stravne a dohoda o vykonani prace

Som povina poskytnut stravovanie aj dohodarovi ak pracuje viac ako 6 hodin denne? Ak nie, mozem v Dohode o vykonani prace dat formulku, ze dostane napr 50 skk premiu, ktora bude sluzit ako nahrada za stravne? Rada by som neporusila zakon.Dakujem.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adulique
Som povina poskytnut stravovanie aj dohodarovi ak pracuje viac ako 6 hodin denne? Ak nie, mozem v Dohode o vykonani prace dat formulku, ze dostane napr 50 skk premiu, ktora bude sluzit ako nahrada za stravne? Rada by som neporusila zakon.Dakujem.
Nie, podľa § 152 ZP dohodárovi nemusíme zabezpečiť stravovanie, ale ak je KZ a poskytovanie je tam ošetrené, vtedy áno. Ak nie je KZ tak tá formulka nie je v súlade so ZP.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ak nie je KZ, tak aj do dohody môžete priamo uviesť, že budete vyplácať stravné.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Ešte doplním, ak mu budete poskytovať peniaze ako prémie (aj keď za stravné) platí z toho aj poistné aj daň. Potom rovno uviesť do dohody, že má nárok na stravné ako ostatní zamestnanci alebo stravné listky v sume XY Sk.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Stravné dohodárovi patrí (a len vtedy je to daňový výdavok), ak sa poskytovanie výslovne dohodne v DVP. Obdobne náhrady za použitie motorového vozidla dohodára pri realizovaní dohody.
Na stravné proste nemá nárok, pokiaľ si ho v DVP nepresadí.
0 0
adulique adulique

adulique je offline (nepripojený) adulique

prosim vas co je KZ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

adulique
prosim vas co je KZ?
Kolektívna zmluva je to.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zdravím. No já si neviem rady... Mám tu človeka na dohode a dnes bol za mnou, že podľa neho má nárok na stravné, lebo že bol na dohode aj v inom závode (ovela väčšom) a že tam im dávali stravné lístky. Má dohodnutú fixnú sumu na hodinu a podľa skutočne odpracovaných hodín je vyplatený a máli sa mu to, lebo že robí aj nadčasy a to mu nepreplácame, ale tak jasné že nie, keď je na dohode ... On je dôchodca, može byť rád, že sme ho vôbec zavolali, aby si privyrobil ... No a žiada od nás stravné, vlastne len zisťuje ako to je ... tak doteraz sme nikomu nedávali stravné lístky, kto bol na dohode. On robí aj 8 hodín denne. Čo mám robiť? Treba mu do Dohody zapísať aj tie str.lístky? Ale teraz neviem, či na ne má skutočne nárok ...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
ak sa zamestnávateľ rozhodne poskytnúť mu stravné lístky, tak ich dostane, v tomto smere je to na rozhodnutí zamestnávateľa. Ak mu ich poskytne, nemá nárok na príspevok zo soc. fondu.

http://www.porada.sk/t45887-dohodar-a-str-listky.html
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Patria do pracovnoprávnych vzťahov aj dohody o VP alebo BPČ?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti so zamestnávaním fyzických osôb právnickými osobami alebo fyzickými osobami a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Ak tento zákon v prvej časti neustanovuje inak, vzťahuje sa na tieto právne vzťahy Občiansky zákonník.

(3) Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Potom podľa môjho výkladu, ZĽ má povinnosť zabezpečiť stravovanie aj dohodárom, lebo podľa § 152 má povinnosť voči ZCom. A podľa § 11 ZC je FO, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch...

Prehliadla som niečo?
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
To znamená, že my ked to máme rozúčtované tak, že z 80 Sk str.lístku zamestnávateľ platí 55% - 48,95 Sk (527/213) a zo soc.fondu prispieva sumou 2,05 Sk (472/213) Zamestnancovi strhávame len sumu 29 SK/lístok. V prípade tohto dohodára by sme strhli 31,05 Sk/lístok? Tak to mám chápať?

ZuzanaP Pozri príspevok
ak sa zamestnávateľ rozhodne poskytnúť mu stravné lístky, tak ich dostane, v tomto smere je to na rozhodnutí zamestnávateľa. Ak mu ich poskytne, nemá nárok na príspevok zo soc. fondu.

http://www.porada.sk/t45887-dohodar-a-str-listky.html
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Presne tak, keďže z ich mzdy sa netvorí SF, tak nemajú ani nárok na príspevky zo SF.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
o.k. rozumiem ... toto som potrebovala potvrdiť
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte, chcem sa spýtať, či aj podľa poslednej novely zákonníka práce (1.9.2007) má zamestnávateľ povinnosť dať dohodárovi stravný lístok, keď odpracuje viac ako 4 hodiny.
ďakujem za odpovede.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zltalienka Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať, či aj podľa poslednej novely zákonníka práce (1.9.2007) má zamestnávateľ povinnosť dať dohodárovi stravný lístok, keď odpracuje viac ako 4 hodiny.
ďakujem za odpovede.
Zamestnávateľ nemal a ani nemá povinnosť zabezpečiť stravovanie dohodárom pokiaľ to nemá určené v KZ.

Pozri Zákonník práce:
Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223


(1)<strike></strike>
Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

Povinnosť zabezpečiť stravovanie zamestnancom je v siedmej časti...
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Vdaka Aljok za odpoved.
Este predsa mam jednu otazku: Ked sme dali dohodarovi stravny listok aj ked neodpracoval 4 hodiny v kuse - je alebo nie je to danovy naklad?
V §152 ods. 7 pism. c) zakonnika prace som sa docitala, ze zam-tel s moze rozsirit okruh osob, ktorym bude poskytovat stravne. Ked tak spravi, je to jeho danovy naklad?
Dakujem
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Pripajam odpoved, ktoru som dostala od "poradcov". Len tú odpoveď na moju otázku som si nevšimla... :-( Poradíte mi,ako to mám pochopiť?

"Moja otazka: Je danovy naklad stravny listok, ktory dame dohodarovi, aj ked v dany den neodpracoval viac ako 4 hodiny?

Odpoveď:

V zmysle § 152 ods. 1 Zákonníka práce v platnom znení je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti.

V zmysle § 152 ods. 2 Zákonníka práce v platnom znení nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.

Zákon o daniach z príjmov v platnom znení v § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 uznáva za daňové výdavky príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce.

Zhrnutie:

Zákon o daniach z príjmov považuje príspevky na stravovanie pre zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce za daňovo uznané výdavky.

Nárok na stravné podľa tohto ustanovenia Zákonníka práce má však len ten zamestnanec, ktorý odpracuje viac ako 4 hodiny za deň. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny.

Vo vašom prípade by som pouvažovala, či nie je možné so zamestnancami dohodnúť nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času v zmysle § 87 Zákonníka práce v platnom znení. V tomto prípade, za dni keď pracovník odpracuje viac ako 4 hodiny má nárok na zabezpečenie stravy."
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

zltalienka Pozri príspevok
Pripajam odpoved, ktoru som dostala od "poradcov". Len tú odpoveď na moju otázku som si nevšimla... :-( Poradíte mi,ako to mám pochopiť?

"Moja otazka: Je danovy naklad stravny listok, ktory dame dohodarovi, aj ked v dany den neodpracoval viac ako 4 hodiny?

Odpoveď:

V zmysle § 152 ods. 1 Zákonníka práce v platnom znení je zamestnávateľ povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti.

V zmysle § 152 ods. 2 Zákonníka práce v platnom znení nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.

Zákon o daniach z príjmov v platnom znení v § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 uznáva za daňové výdavky príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce.

Zhrnutie:

Zákon o daniach z príjmov považuje príspevky na stravovanie pre zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených v § 152 Zákonníka práce za daňovo uznané výdavky.

Nárok na stravné podľa tohto ustanovenia Zákonníka práce má však len ten zamestnanec, ktorý odpracuje viac ako 4 hodiny za deň. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny.

Vo vašom prípade by som pouvažovala, či nie je možné so zamestnancami dohodnúť nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času v zmysle § 87 Zákonníka práce v platnom znení. V tomto prípade, za dni keď pracovník odpracuje viac ako 4 hodiny má nárok na zabezpečenie stravy."
Odpoveď je, že nie je to daňový výdavok, lebo neodpracoval viac ako 4 hodiny.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

vďaka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať