Zavrieť

Porady

živnosť na umeleckú tvorbu?

Som zamestnaná na HPP, ale občas mám možnosť privyrobiť drobnými textilnými výtvarnými prácami. Potrebujem k tomu ŽL, aby bolo všetko legálne? Ak áno, vôbec nepredpokladám, že by som z toho mala vysoký príjem, ako je to s odvodmi? Potrebujem potom aj ERP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    myrtus
    Som zamestnaná na HPP, ale občas mám možnosť privyrobiť drobnými textilnými výtvarnými prácami. Potrebujem k tomu ŽL, aby bolo všetko legálne? Ak áno, vôbec nepredpokladám, že by som z toho mala vysoký príjem, ako je to s odvodmi? Potrebujem potom aj ERP?
    Odporúčam ti prihlásiť sa do Matice, vtedy by si to mohla predávať ako drobné remeselné výrobky bez ŽL, oni ti poradia, že najvýhodnejšie by bolo pre teba ako slobodný umelec. Tých pár korún čo zarobíš ťa bude stáť materiál a výstavné poplatky. Preto odporúčam dať sa "prikryť" Maticou.

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    sú niekde títo slobodní umelci registrovaní?
    ako napr. živnostníci v živnostenskom registri, právnické osoby v obchodnom registri... a slobodní umelci sú niekde takto pekne zoradení?

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    Prosim Vas, a ako je to v pripade literarnej cinnosti? Ak som fyzicka osoba - nepodnikatel, staci mi na realizaciu tvorby "Zmluva o dielo" podla Obchodneho, pripadne Obcianskeho zakonnika, ci to ma byt "Zmluva o vykonani diela" podla Autorskeho zakona (§39)? A ako potom s odvodom do Literarneho fondu? Na zaklade akeho ustanovenia? Co je zakladom pre vypocet? VDAKA. : - )

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Heni
    sú niekde títo slobodní umelci registrovaní?
    ako napr. živnostníci v živnostenskom registri, právnické osoby v obchodnom registri... a slobodní umelci sú niekde takto pekne zoradení?
    Slobodný umelec nie je povinný nikde sa registrovať. Niečo ako obdoba živnostenského registra v prípade umelcov, autorov neexistuje. Viete o tom, že i vy ste autor, ktorého dielo - príspevok na porada.sk, je v zásade chránený autorským zákonom?

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    Jozef Mihál
    Slobodný umelec nie je povinný nikde sa registrovať.
    Cize napr. redaktor, herec (ktory nema "Pracovnu zmluvu" s nejakou redakciou, divadlom) atd. nemusi mat "Zivnostensky list" a pod., staci ked s redakciou, divadlom - divadelnym suborom - ... podpise "Zmluvu o vytvoreni diela" podla Autorskeho zakona c.618/2003, §39. Musi ale ako SZCO odviest povinne odvody, zdravotna, socialna...(co este?). A samozrejme podat danove priznanie. Pritom redakcia, divadlo ... za neho odvedie tie 2% z hrubeho honoraru do LITA. Je to tak? Pochopil som to spravne?

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    Vdaka.

    A ako je to so "Zmluvou o vytvoreni diela", ak to dielo pisem pre periodikum? Musim s redakciou na kazdy clanok podpisovat "Zmluvu", alebo mozeme urobit zmluvu na cely kalendarny rok?

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    imino
    A ako je to so "Zmluvou o vytvoreni diela", ak to dielo pisem pre periodikum? Musim s redakciou na kazdy clanok podpisovat "Zmluvu", alebo mozeme urobit zmluvu na cely kalendarny rok?
    Prosiiiiiiiiiiiiiiiiiim!!!!! Ako je to??????????

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    imino
    Prosiiiiiiiiiiiiiiiiiim!!!!! Ako je to??????????
    Ak spolupracujete ako autor s nejakým časopisom, nie je potrebná zmluva na každý článok osobitne.

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    Jozef Mihál
    Ak spolupracujete ako autor s nejakým časopisom, nie je potrebná zmluva na každý článok osobitne.
    Dakujem. : - ) Ale co s clankami, ktore uz vysli? Mozu mi ich doplatit? Lebo par clankov som im uz dal akoze na otestovanie.

    imino je offline (nepripojený) imino

    imino
    imino
    Dakujem. : - ) Ale co s clankami, ktore uz vysli? Mozu mi ich doplatit? Lebo par clankov som im uz dal akoze na otestovanie.
    ??????????

    Tak ako to je???????????????????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.