Zavrieť

Porady

Dotácia bankového účtu prevodom z cudzieho súkromného účtu

Ahojte,
mám otázočku, s ktorou si neviem rady. Možno sa Vám bude moja otázka zdať až príliš elementárna, ale radšej sa spýtam Vás odborníkov na Váš názor. Tu je moja otázka:
Moja mama je SZČO a ja jej vediem jednoduché účtovníctvo. Všetky príjmy má v hotovosti do pokladne a podnikateľský účet v banke využíva iba na odvádzanie sociálnych a zdravotných odvodov. Takže každý mesiac ide do banky vložiť peniaze na svoj účet, aby mohla urobiť jeden hromadný prevodný príkaz.
Aby som jej ušetril čas a cestu, keďže svoju banku nemá v mieste bydliska, tak som jej navrhol, že peniaze na jej podnikateľský účet budem posielať ja zo svojho súkromného účtu (prevodným príkazom) a zároveň, že mi ona dá na túto transakciu peniaze v hotovosti z jej pokladne.
Moja otázka znie: Môžeme urobiť aj takýmto spôsobom dotáciu jej podnikateľského bankového účtu? Nebude daňový úrad skúmať platbu, ktorá bude chodiť z môjho súkromného účtu na mamin podnikateľský účet a považovať ju za zdaniteľný príjem?

Ďakujem za odpoveď

Karol
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Keby aj DÚ túto platbu skúmal nemôže to predsa vadiť.

    P.S. Oplatí sa vôbec prevádzkovať BÚ len pre úhrady fondov? Možno ani nie.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Súhlasím s Petrom. DÚ vyžaduje BÚ iba pri platcoch DPH a to z dôvodu, že pri prípadnom nadmernom odpočte sa daň z PH zo ŠR vypláca len prostredníctvom banky a nie hotovosťou(poštovou poukážkou).

    FAA je offline (nepripojený) FAA

    Som Božie dieťa FAA
    Karol29
    Ahojte,
    mám otázočku, s ktorou si neviem rady. Možno sa Vám bude moja otázka zdať až príliš elementárna, ale radšej sa spýtam Vás odborníkov na Váš názor. Tu je moja otázka:
    Moja mama je SZČO a ja jej vediem jednoduché účtovníctvo. Všetky príjmy má v hotovosti do pokladne a podnikateľský účet v banke využíva iba na odvádzanie sociálnych a zdravotných odvodov. Takže každý mesiac ide do banky vložiť peniaze na svoj účet, aby mohla urobiť jeden hromadný prevodný príkaz.
    Aby som jej ušetril čas a cestu, keďže svoju banku nemá v mieste bydliska, tak som jej navrhol, že peniaze na jej podnikateľský účet budem posielať ja zo svojho súkromného účtu (prevodným príkazom) a zároveň, že mi ona dá na túto transakciu peniaze v hotovosti z jej pokladne.
    Moja otázka znie: Môžeme urobiť aj takýmto spôsobom dotáciu jej podnikateľského bankového účtu? Nebude daňový úrad skúmať platbu, ktorá bude chodiť z môjho súkromného účtu na mamin podnikateľský účet a považovať ju za zdaniteľný príjem?

    Ďakujem za odpoveď

    Karol
    Môže byť, ale ak používa účet iba na odvody, tak je lacnejšie a vo vašom prípade aj jednoduchšie platiť pošt.poukážkou, účet mesačne: 100-150.- 2x poukážky soc.poist.+zdr.poist cca 3300.- - 30.- sk. pri zrušení účtu nezabudnite účet odhlásiť na DÚ. faa

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    FAA
    Môže byť, ale ak používa účet iba na odvody, tak je lacnejšie a vo vašom prípade aj jednoduchšie platiť pošt.poukážkou, účet mesačne: 100-150.- 2x poukážky soc.poist.+zdr.poist cca 3300.- - 30.- sk. pri zrušení účtu nezabudnite účet odhlásiť na DÚ. faa
    Doplním ešte iný možný variant (pokiaľ by SZČO trvala na BÚ): zrušiť "podnikateľský účet" (stejne je to len výmysel banky - delenie účtov na podnikateľské a súkromné), zriadiť si čo najlacnejší "občiansky účet" a ten nahlásiť DÚ ako účet používaný pre účely živnosti.

    Dotácia bankového účtu prevodom z cudzieho súkromného účtu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.