Zavrieť

Porady

Bývalý majiteľ nechce uvoľniť byt - čo s tým?

Čaute poraďáci,

potrebujem radu: kúpil som byt, som jeho vlastníkom, a s bývalým majiteľom som sa (zmluvne) dohodol, že uvoľní byt do určitého počtu dní od zaplatenia sumy. Tie dni ubehli a bývalý majiteľ je stále v byte a odsťahovanie je v nedohľadne.

Ako sa dá riešiť takáto situácia? Môžem ja ako majiteľ zrušiť bývalému majiteľovi trvalý pobyt v mojom byte? Môžem ho nechať vysťahovať s pomocou polície? Potrebujem k tomu súdny príkaz? Ak hej, čo je treba urobiť, aby som takýto príkaz získal? Koľko to môže trvať, čo to všetko obnáša a koľko to môže stáť?

Ďakujem vopred za odpovede...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    peo
    Čaute poraďáci,

    potrebujem radu: kúpil som byt, som jeho vlastníkom, a s bývalým majiteľom som sa (zmluvne) dohodol, že uvoľní byt do určitého počtu dní od zaplatenia sumy. Tie dni ubehli a bývalý majiteľ je stále v byte a odsťahovanie je v nedohľadne.

    Ako sa dá riešiť takáto situácia? Môžem ja ako majiteľ zrušiť bývalému majiteľovi trvalý pobyt v mojom byte? Môžem ho nechať vysťahovať s pomocou polície? Potrebujem k tomu súdny príkaz? Ak hej, čo je treba urobiť, aby som takýto príkaz získal? Koľko to môže trvať, čo to všetko obnáša a koľko to môže stáť?

    Ďakujem vopred za odpovede...
    Podľa novely zákona o hlásení pobytu občanov môžeš niekomu ako majitel bytu zrušiť trvalý pobyt, pokiaľ ten nemá žiadne užiívacie právo k bytu. Užívacie právo môže byť napr. spolumajiteľ, nájomná zmluva, manželka,...

    Vaic som to rozviedol tu:

    http://www.porada.sk/t29399-ako-zrus...tml#post271519

    Keď už bude mať zrušený trvalý pobyt, môžeš ho nechať vysťahovať, myslím, že aj bez súdneho príkazu, lebo užíva neprávom cudzí majetok, ku ktorému nemá žiadne užívateľské právo. To ale neviem, koľko by to stálo či na koho sa obrátiť - asi na políciu.

    peo je offline (nepripojený) peo

    peo
    To ma celkom potešilo, ďakujem. A neviete čisto náhodou, koľko asi tak miestnemu úradu trvá zrušenie trvalého pobytu?

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Ja by som mu dala vypnut elektrinu a hotovo. /v tomto teple by ho to potešilo :p /ak to maš prepísane u elektrikarov...ale samozrejme skus radšej najprv cestou uradu...xi...tým, že mu zrušiš trvalý pobyt ho fyzicky nevystahuješ, len za učasti policie, je to ale velmi nepríjemne ak robi prieky.

    peo je offline (nepripojený) peo

    peo
    Elena: Áno, na katastri som uvedený ako nový majiteľ.
    slavica: čo konkrétne je nepríjemné? Veď políciu musí poslúchnuť, alebo nie? Toto ma zaujíma... ďakujem.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Domnievam sa, že ak bývalému majiteľovi nerobí problém obývať cudzí byt nemusíš si robiť vrásky a privolaj políciu. Máš právoplatne uzatvorenú zmluvu, na LV si ako majiteľ uvedený , predpokladám, že bývalého majiteľa nemáš uvedeného ako vecné bremeno tak aké okolky. Ak si sa nezaviazal na bytovú náhradu tak nie je čo váhať. A tak mi napadlo: neplatí už náhodou ten nový zákon o trvalom pobyte?

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    peo
    Elena: Áno, na katastri som uvedený ako nový majiteľ.
    slavica: čo konkrétne je nepríjemné? Veď políciu musí poslúchnuť, alebo nie? Toto ma zaujíma... ďakujem.
    Zaleži na tom akych mate zdatných policajtov, poznam pripady, ked ani policajti velmi nezvladli situáciu, hlavne ak su tam deti, je treba zabezpečit odvoz, uskladnenie nábytku atď.Alebo si myslíš, že stačí len pohroziť...no skus, možno zaberie, ale to si ich už hadam varoval aj sam, že to dáš policajtom. Čo su to vobec za ludia? puštaju ta do bytu? brania sa? ako sa k tomu stavajú? tažko takto radit, ked nepoznam podrobnosti.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Choď na políciu so všetkými dokladmi kde ukážeš že si oprávneným majiteľom bytu a že ich žiadaš o vyprázdnenie bytu.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Skúste sa na to pozrieť z iného pohľadu, možno trochu drastického ale isto reálneho. Idete na 2 týždne na dovolenku. Vrátite sa domov a vidíte, že vo vašom byte niekto je. Chcete otvoriť dvere a máte vymenený zámok. Čo spravíte???? Idete okamžite na políciu že sa vám tam niekto vlámal a je tam teraz.
    Nie je to trochu podobné? Ty si právoplatný jediný vlastník, byt je tvoj a nik cudzí tam nemá čo hladať. Už len z princípu, že robí prieky a vedome, by som normálne nahlásil na polícii, že v mojom byte sa nachádza cudzia osoba a nechce opustiť byt. Nech to riešia.
    Možno by som to vyriešil aj tak, že by som si nachystal pár zdatných chlapov, zavolal zámočníka, a vo vhodnej chvíli (napr. ak by dotyčný išiel na nákup) odvŕtal zámok, milého pána vysťahoval na ulicu a dal si nový zámok na dvere. Potom by som bol zvedavý čo by robil. V prípade, že by sa tam snažil opätovne násilne dostať, zavolal by som policajtov a oznámil vlámanie do bytu.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Suhlasim aj s Orimom aj s Jozefom, dufam, že maš voči predošlemu majitelovi vyrovnane všetky finančne naležitosti /inak nehapem prečo to robi, čo robí/
    a v tom pripade dobre vieš, že sa možeš obratit na policiu a aj on. Myslím,ale že nie velmi všetci do toho vidime, aby sme mohli povedat-na tvojej strane je zakon a hotovo! Ak si myslíš, že je všetko s prevodom bytu naozaj v poriadku, tak potom neviem na čo čakaš...
    Elena Navrátilová
    Ak nemáš chuť sa doťahovať, veď on raz z toho bytu tiež musí ísť. Do roboty, obchodu,... Počkaj, vymeň zámok a si nasťahovaný. Záleží len na Tvojej šikovnosti a spôsobe, ktorý zvolíš. Inak neviem prečo tam nebývaš, keď si ako vlastník vedený všade? Z toho trvalého bydliska si ho už bol isto odhlásiť. Daj vedieť ako si to vyriešil.

    peo je offline (nepripojený) peo

    peo
    Čaute,
    včera som bol na návšteve (vlastne na návšteve u seba ), a vyzerá to už lepšie - veci sa dali do pohybu, ľudia sa dali dokopy. Tak pevne dúfam, že nebudem musieť siahnuť ku krajným riešeniam.

    V každom prípade veľmi pekne ďakujem za odpovede a dám vedieť, ako to celé skončilo.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Orim však som vravela, že si treba dat na poriadok zaväzky na oboch stranách, ale si ma rozosmial tou gratulaciou, xixi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.