Zavrieť

Porady

Som povinna hradit rodicovi naklady na domov dochodcov?

Ahojte,chcela by som poprosit o pomoc.Mam otca,ktory je alkoholik,psychicky nam znicil cely zivot,rodine nikdy neprispel ani centom.Rodicia su rozvedeni,neziju spolu, s otcom neudrzujeme kontakt. Teraz chce ist do domova dochodcov a my,deti,mu ho mame hradit. Viem,ze je to podla zakona nasa povinnost.Mozme sa tejto zodpovednosti vyhnut v pripade,ze otec vlastni byt? Ak teda ma nejaky majetok,sme stale povinni hradit naklady za domov dochodcov?
Dakujem
Naposledy upravil ivka70 : 16.10.17 at 04:39
3 komentárov     zbaliť
jslancik Len aby vám ešte súd nedal platiť vyzivne na rodiča
veronikasad kolko má otec rokov a kolko ty ? Odkedy otec pije ?
zuna4 Ahoj, je to nejako relevantne vzhladom na moju otazku ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zákon o rodine hovorí:
    Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
    Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.

    Vyživovacia povinnosť detí k rodičom sa riadi inými pravidlami ako vyživovacia povinnosť rodičov k maloletým deťom. Pravidlo zdieľania životnej úrovne sa v takomto prípade neuplatňuje. Ide o primeranú výživu, nie ubytovanie. To, že chce otec ísť do domova, aby mal uľahčený život, ešte neznamená, že mu musíte takú rekreáciu platiť vy. Koľkí sa tam vôbec nedostanú? Je to aj zodpovednosť štátu, komu taký pobyt poskytne.

    Návrh rodiča na určenie výživného súd preto môže aj zamietnuť, a to najmä v takomto prípade, ak by určenie povinnosti platiť výživné bolo v rozpore s dobrými mravmi.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    Xanti, branislavp, arizona, Anika61, Terezia13, Žabinka, Mila123, Dav, afrikánka, avalik
    10
    vicktor Pekne, ale este chyba prakticka rada ako dalej.

    P.S. nasiel som neskor dole

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak otec ma dochodok plus majetok /byt/,nie ste povinny mu platit. Moze predat byt,peniaze si odlozit na ucet,kam mu chodi aj dochodok,odtial sa mu moze dat inkasny trvaly prikaz na uhradu domova dochodcov.

    ...ale...ak je otec alkoholik,DSS,ci ine zariadenie ho nemusi prijat,tam moze nastat problem,budte na to pripraveni.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Nie ste povinni. Otec bude platit domov zo svojho dochodku. Moze poziadat o doplatok socialnu poistovnu a UPSVaR,ak ma nizky dochodok. Pripadne nedoplatky za sluzby v domove budu uplatnene a vysporiadane v dedicskom konani
    Naposledy upravil Dav : 15.10.17 at 13:28
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Tzv. nesúhlasím...

    Pán Mihál onehdá povedali...pasáže nebudem citovať.
    https://blog.etrend.sk/mihalblog/soc...xistuje-2.html
    veronikasad Juraj, to je viac ako 5 rokov starý článok
    Pepa Sociálna poisťovňa vypláca dôchodok vo výške vypočítanej podľa zákona. Aký vyjde, taký bude vyplácať. Teda dosť dobre nechápem, aký doplatok zo sociálnej poisťovne by to mal byť?
    buchač veronikasad (Dnes 16:12) Juraj, to je viac ako 5 rokov starý článok
    ================
    Vedel sooooooom, vedéééél, že sa toho niekto chytí.

    Ale ako som spomenul....sú tam pasáže, ktoré platili a aj platia.....presnejšie povedané, kritéria sa sprísnili.
    veronikasad Pokial su splnené podmienky, SP by mohla vyplácať minimálny dôchodok, ale to asi tento prípad nebude.
    buchač Citujem :

    Aj naďalej platí zákon o rodine a z toho vyplývajúca vyživovacia povinnosť detí voči svojim rodičom. Podpora detí svojim rodičom aj keby nebola daná zákonom, je morálnou povinnosťou. Ak majú deti svojich rodičov v zariadení, už niekoľko rokov platí, že v prípade nízkeho dôchodku starých rodičov sú povinní na pobyt prispievať ich deti. Na tomto pravidle sa takisto nič nemení.

    Stáva sa, že deti dali svojich rodičov do zariadenia a ich majetok - dom, byt - predali. Samotný nízky dôchodok rodičov nepostačoval na zaplatenie poplatkov na pobyt v zariadení, zaťaženie niesla samospráva, prípadne štát. Po novom sa pri takýchto prípadoch bude zohľadňovať aj predaný nehnuteľný majetok.
    ===================
    Ale keďže foter má majetok - byt, tak sa tá platba mladých netýka.

    Ak by nemal, tak kto by doplácal na jeho ubytovanie ?


    P.S.:
    Keďže vravím z vlastnej skúsenosti, tak viem, o čom rozprávam.
    zuna4 Ahojte,vdaka za diskusiu k teme Vyzera to byt celkom zlozite,viete mi poradit,kto by mi vedel dat kompaktne informacie k tejto problematike?Zaujima ma,ci doplacat musime,ak ma nejaky majetok (byt)/ci doplacat musime,ak si vyberie sukromne a teda drahsie zariadenie (napr.preto,lebo do ineho by ho nevzali tak rychlo) a pod...poradi mi v tom nejaky pravnik / soc.poistovna/UPSVaR..? Vdaka
    Mária27 Nestarajte sa o neho tak, ako sa on nestaral o vás. Keby vás dal na súd, budete dokazovať, že má majetok (byt je zapísaný v katastri). Zároveň poukážete na to, že sa on nestaral o vás a bolo by v rozpore s dobrými mravmi, keby ste teraz museli vy prispievať jemu - už vôbec nie na drahé súkromné zariadenie. Budete žiadať jeho návrh zamietnuť.
    Nemusíte doplácať.
    dmc O tej moralnej rovine by sa dalo dlho diskutovat. Hlavne vtedy ak otec rodiny ma svoj vklad akurat na splodeni potomka a dalsi jeho zivot je iba "vegetovanie" a vyuzitie vsetkeho co sa da. ...hlavne ked 70 rokov nemal zaujem o svoje deti, vnukov a aj napriek tomu ze dostanes takehoto cloveka 10 x z problemov - exekucii, Zabezpecis mu byvanie a stravu a on sa aj tak nevzda alkoholu a odmieta ist na liecenie. Zoparkrat do roka mu prides upratat a ukazat vnukov a on radsej ide na pivo. Ziadna snaha - ziadna sebareflexia. V tomto pripade ja nepocitujem ziadnu "moralnu" povinnost sa o neho postarat v starobe tym ze mu budem platit domov dochodcov.....ale kazdy pribeh je iny.
    (tiez hovorim z vlastnej skusenosti)
    arizona U nas v obci sme mali podobny pripad.Alkoholik,vsetky peniaze prepil.Predal dom,kde natrafil na podvodnika,ktory mu namiesto slubenej ceny 20.000eur zaplatil 200 eur.Skoncil v kartonovej krabici za obcou.Rodina mu nepomohla,tak to riesil obecny urad v mieste bydliska.Nasli mu lacny DD / asi 30km od domova/,na ktory mu vystacil dochodok.Obec zariadila to,aby ho do domova prijali,Dochodok sa mu posielal na ucet,z ktoreho sa mu hradi DD.
    arizona Kazdy sa moze prikryvat iba takou perinou,aku ma...Aj urady pri ziadosti o prijatie do DD skumaju financne moznosti klienta.Vyrataju,ci jeho dochodok bude stacit,plus sa vyrata,ci mu zostane aj nejaka ciastka na osobnu spotrebu-vreckove.Ak nie,ziadost sa zamieta,alebo sa musi niekto zarucit vopred,kto bude DD spolufinancovat.Ak ma otec napr. dochodok 300 eur a vyberie si luxusny DD,kde sa plati 1000 eur mesacne, tak myslim, ze mu to zamietnu pre nesolventnost.
    Dáša_ jajaaj, ťažká kapitola - poznám deti, čo po smrti otca alkoholika dosť dlho platili zdravotnú poisťovnu, ktorú on nehradil. Keď nechceli prísť o dom, v ktorom bývali.... Ale to je iná kapitola
      zbaliť
    ivka70 16.10.17 04:41 odstránil(a) z Porady

    Som povinna hradit rodicovi naklady na domov dochodcov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.