Zavrieť

Porady

Mám zaplatiť daň z predaja nehnuteľnosti?

Od 18.1.2013 som majiteľkou 1/2 bytu na základe kúpnej zmluvy, majiteľkou druhej polovice bytu som sa stala 11.7.2013. Na byt splácam hypotéku. Kúpna cena bola 68.500 Eur. Po istých udalostiach chcem predať 1/2 bytu za cenu 42.000 Eur a neuplynulo ešte 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti. Budem musieť zaplatiť daň z predaja nehnuteľnosti? a koľko, ak áno?
Ešte chcem dodať, že na celú nehnuteľnosť je hypotéka a táto sa ide refinancovať novým výhodnejším úverom na byt kupujúcim-dlžník, kde ja budem spoludlžníčka. Inak by mu nedali refinanc hypotéku, keby som to riešila darovacou zmluvou. Reálne nebudem mať žiadne peniaze z predaja - cash, lebo budem splácať zostatok úveru.
Alebo mám radšej počkať do 18.1.2018 a všetko toto zrealizovať potom, keď uplynie 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti? ďakujem za odpoveď
3 komentárov     zbaliť
ivka70 Kúpna cena tej polovice bytu bola 68.500 Eur? alebo celeho bytu?
Majkazlatá to bola cena celého bytu.
Majkazlatá zatiaľ platím celý úver sama, potom by som bola spoludlžníčka za výhodnejšieho úveru.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  vicktor je offline (nepripojený) vicktor

  ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
  Je to akesi zamotane...
  Kazdu polovicu si kupovala inym uverom alebo len jednym?
  Kupujuci sa stane majitelom polovice ale vezme uver na cely byt?

  Po predaji budes musiet zaplatit dan a zdravotne odvody(?) z rozdielu o kolko predas drahsie, tak predaj tu drahsiu polovicu.
  Druha moznost je pockat kym uplynie 5 rokov.
  Je na tebe do akej miery je dolezite riesit to hned alebo neskor.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Majkazlatá ano, je to riadne zamotané. na tie zdravotné odvody som aj zabudla. Obidve polovice sú z jedného úveru, pretože byt sa kupoval na polovicu. Lenže tá osoba, čo mala druhú polovicu bytu a zároveň bola aj spoludlžník odmietla platiť polovicu úveru na tento byt. Takže za 3 mesiace po nadobudnutí bytu sme sa dohodli,keďže neplatila úver, že tú polovicu mi daruje a zoberiem si celý úver na seba. Všetko bolo ok, až do doby kedy som prišla o jeden príjem a teraz to nezvládam s platením. vtedy som ešte nemala priateľa a bola som slobodná. S priateľom sme sa dohodli, že budeme platiť úver na polovicu, ale chce byť majiteľom polovice bytu. Súhlasila som. Chceli sme to urobiť darovacou zmluvou. lenže..... banka mu ponúkla výhodnejší úver, ak by polovicu bytu nadobudol kúpou. tak tu teraz uvažujem, že čo ma čaká.
  Kvaka Ak to priateľ myslí vážne, teda ti aj verí, nech ti zatiaľ pomáha splácať tvoj úver a po 18.januári mu polovicu bytu odpredáš bez straty 19% daň + 14% ZP. To je o 3 mesiace.
  vicktor Mozno o 3 mesiace uz banka nebude mat "akciovu ponuku" na nizku sadzbu.
  Ale ak sa dana polovica preda za tu istu cenu ako bola kupena, tiez ziadne dane a zdravotko platit netreba.
    zbaliť

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Ak polovica bytu stala 34.250 EUR a ty ju predas za 42.000 eur skor ako 5 rokov od nadobudnutia, tak budes platit dan (aj ZP) z rozdielu medzi cenami, teda z 42000-34250 = 7.750 eur.
  Lepsie je pockat do januara 2018, kedy mozes polovicu bytu nadobudnutu 18.1.2018 predat bez nutnosti podat DP. Tam uz na cene zalezat nebude.
  Majkazlatá presne takto to vyšlo aj mne, len som si nebola istá. A to ZP to je v akej výške?
  ivka70 Zavisi od viacerych faktorov, ZP ti urobi rocne zuctovanie, ale pocitaj so 14%

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Ak teda nepočkáš tých 5 rokov ... tak daň je 19% z o základu dane - ktorý si vypočítaš ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami. A do výdavkov môžeš dať nielen nadobúdaciu cenu časti bytu, ale aj iné výdavky, ktoré boli s týmto prevodom spojené. a netreba zabúdať ani na ZP.
  https://www.financnasprava.sk/sk/obc...-nehnutelnosti

  doplnenie:
  - nehnuteľnosť sa nadobúda dňom zápisu v katastri - a keďže lehota pri bežnom konaní je 60 dňová - tak kľudne už môžte pripravovať kúpnu zmluvu ... kým to pomaly pripravíte a dáte návrh na kataster - tak už aj doba uplynie (veď už to nie sú ani 3 mesiace)
  naozaj by bolo škoda platiť aj dane a odvody do ZP
  Naposledy upravil Katy a R : 21.10.17 at 15:53
  Majkazlatá tak som sa rozhodla, že nič sa predávať nebude, lebo by som prišla o dosť veľa peňazí, pokým by som všetko poplatila. Neoplatí sa to. Aj tak mám pocit, že v banke nás chcú ošklbať ako sa len dá za úplne zbytočné úkony. Vraj nás to nebude stáť veľa.....atď, atď. Radšej mu darujem polovicu bytu a pristúpi ako spoludlžník, nech platí polovicu úveru, keď chce platiť a chce mi pomôcť s platením úveru. A po 3 ročnej fixácii skúsime refinancovať, ak bude niečo lepšie na trhu. A tu sa mi natíska ďalšia otázka, či mu mám tú polovicu darovať pred sobášom alebo po sobáši, lebo neviem ako by to bolo s dedením takejto darovanej nehnuteľnosti. Ak niečo niekto získa pred sobášom, tak je to automaticky jeho. To znamená, že by to spadalo tiež do dedického konania? A keby to nadobudol po sobáši, tak ako by to bolo s dedením jeho polovice. On má 2 synov z predchádzajúceho manželstva.

  Mám zaplatiť daň z predaja nehnuteľnosti?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.