Zavrieť

Porady

Mám si staré ovocné stromy v záhrade ponechať alebo zasadiť namiesto nich nové?

Ahojte, mám záhradu so starými stromami: laicky niektoré mi prídu veľmi staré a choré..väčšinou ide o slivky, niektoré sú aj duté..uvažujem či ich ešte "zachraňovať" alebo zlikvidovať a nasadiť nové..Stromy boli určite veľa rokov zanedbávané...Viete mi prosím poradiť? Ďakujem ; tu sú foto: https://ulozto.sk/tam/_7zLuuMq4hYxC
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Estetic je offline (nepripojený) Estetic

    Estetic
    logo
    Estetic studio s.r.o
    Aj aj.Kým nové stromy začnú rodiť potrvá pár rokov,zatiaľ treba nechať staré ktoré sú použiteľné.Nech nezostanete uplne bez ovocia.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Stare odrody su vzacne! Ak je mozne,urcite zachovaj. Bolo by dobre najst nejakeho sikovneho zahradnika, nech ti stromky osetri,postriha konare ,omladi a poradi.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Andy758, afrikánka, ZahradnikAmater, kopretinka
    4
    buchač Len nie nejakého Amatéra...

    P.S.:
    Neodolal som poddžubnúť...
    ZahradnikAmater
    Pred časom sme kúpili záhradu, kde boli len staré stromy a po niektorých už len zvyšky. Po zhodnotení zdravotného stavu sme nechali jednu jabloň a druhú spolu s dvomi hruškami, ktoré už boli suché, sme popílili a využili ako zdroj suroviny pre vyvýšený záhon. Stará jabloň krásne zarodila, a kým začali rodiť presťahované 5 až 8 ročné stromčeky zo starej záhrady (prvý rok sme odstránili všetky kvety), mali sme aspoň nejaké ovocie.
    Ak stromy neohrozujú ľudí alebo ploty, nebudú padať, rozhodne ich nechaj. A zasaď si podľa svojho rozmiestňovacieho plánu nové stromy. Tak si zaistíš kontinuitu v ovocí, ušetríš aj na nákupoch v obchodoch aj budeš mať zdravé ovocie. Staré stromy, ktoré sa nebudú dať vhodným rezom omladiť alebo zachrániť, môžeš vždy nakoniec spíliť. Ale to je až tá posledná možnosť. V našej záhrade sme jeden starý strom zachránili a okrem chutných jesenných jabĺk je aj pekným solitérom Navyše staré odrody nie je potrebné striekať a sami zvládajú prebierku plodov.

    Mám si staré ovocné stromy v záhrade ponechať alebo zasadiť namiesto nich nové?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.