Zavrieť

Porady

Musi sa vymalovat najomny byt pri ukonceni najmu?

Mala som najomny mestsky byt, uzivala som ho osem rokov. V zmluve o ukonceni najmu je napisane ,,Najomca sa zavazuje dnom skoncenia najmu odovzdat prenajimatelovi byt v stave v akom ho prevzal, s prihliadnutim na obvykle opotrebovanie. V opacnom pripade je povinny uhradit prenajimatelovi naklady na tie opravy a prace, ktorymi sa byt uvedie do stavu v akom ho najomca prevzal.,, Chcem sa poradit, ci som povinna ho premalovat na bielo, kedze bol biely a teraz mam farebne steny. Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Byt si povinna pred odovzdanim vymalovat !!!
    Ty si byt prevzala s cistymi stenami,v takom istom stave by si ho mala odovzdat. Tu ide hlavne o to.

    Aj malovka na stenach sa casom opotrebuvava,sada na nu prach,chyta "rozne pachy",mozu vzniknut nerovnosti farby /tmavsia farba za nabytkom,obrazmi/,mastne flaky okolo vypinacov atd.

    V cerstvo vymalovanom byte je predsa len,iny vzduch,ako v dlhsie obyvanom. Biela farba sa povazuje za neutralnu,lebo nie kazdemu vyhovuju roznofarebne steny a tiez za farbu cistoty....Tolko z estetickeho hladiska.Ale ako som pisala vyssie, touto klauzulou v zmluve sa mysli hlavne cistota stien.
    Andy Kralik Na toto existuje nejaka pravna norma?
    Aj nabytok sa opotrebuvava. Aj kuchynske spotrebice. Nenakupis nove... A ak nie spotrebice, preco prave steny? To vsetko je to obvykle opotrebovanie.
    Na druhej strane ak niekto 8 rokov nebude sporak umyvat a ten je teraz uplne zniceny.. chapal by som ak by majitel ziadal nahradu. Lebo to nie je obvykle opotrebovanie. Za to moze prenajimatel.
    arizona Ak sa zmluvné strany v nájomnej zmluve nedohodnú inak, nájomca je povinný uhrádzať drobné opravy v byte a náklady spojené s bežnou údržbou. Čo predstavujú drobné opravy v byte, špecifikuje nariadenie vlády č. 87/1995 Z. z. a jeho príloha. Sú nimi opravy bytu, ako aj výmeny drobných súčiastok, ktoré sú uvedené v prílohe tohto nariadenia, ako aj tie, ktoré nie sú uvedené v prílohe nariadenia, ak náklad na jednu opravu neprevýši sumu 6,64 eura. - § 6
    Náklady spojené s bežnou údržbou bytu sú náklady za práce, ktoré sa obvykle vykonávajú pri dlhšom užívaní (ďalej len „obvyklé udržiavacie náklady“), ako napríklad maľovanie, napúšťanie xylolitovej podlahy, drôtikovanie a pastovanie parkiet, udržiavanie dreveného obloženia stien, opravy vstavaného nábytku (opravy a výmeny zámok a nátery).http://www.epi.sk/zz/1995-87

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    Bez súhlasu majiteľa si ho nemala premaľovať farebne..
    .. ale keď už si, nič nenarobíš.. môžeš počkať čo majiteľ povie.. resp. sa ho opýtaj.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Trochu nesúhlasím...
    To keď by sa pokazila vodovodná batéria,tak by som potreboval povolenie, respektíve upresnenie na konkrétny typ ?

    Ale je pravdou (aspoň tak niekedy bolo), že pri odovzdávaní bytu by mala byť urobená tzv. hygienická maľovka....čiže na bielo.
    Andy Kralik Tu zas ja trochu nesúhlasím...
    Maľovku nech si robí majiteľ. Jeho byt. Jeho stena. Platím mu nájom. Nevidím jediný dôvod prečo by som mal vymaľovať byť ja.. ak teda sa nestalo niečo za čo by som bol zodpovedný.

    Či ty ak si niekde ubytovaný v hoteli, keď odchádzaš tiež vydrhneš záchod?
    buchač Andy...čo som spomínal o hygienickej maľbe, to platilo onehdá. Mal som mestský byt, odovzdával som ho vymaľovaný na bielo, bola to podmienka.
    Ale je pravdou, že to bolo teda fest dávno.

    Na druhej strane nechápem, že zadávateľ sa interesuje na nete a pritom by to vyriešil jeden telefonát...ešte lepšia by bola verzia osobného rozhovoru.
    Andy Kralik Presne uplne suhlasim..
    Mimochodom k tomu co si napisal na zaciatku. Ak by sa mi v prenajatom byte pokazila vodovodna bateria, zavolam "panovi domacemu" nech ju pride opravit. Urcite ja nebudem investovat do niecoho co patri k sucasti bytu ktory mam prenajaty.
    Ked som onehda byval v prenajme, takto to fungovalo. Ak sa nieco pokazilo, informoval som majitela. Prisiel, opravil. Ja som mu za to platil najom.
    jslancik v zmluve o prenájme býva bod o bežnej údržbe a opravách, ktoré má robiť nájomník.
    buchač Andy Kralik (Dnes 08:31)
    Ked som onehda byval v prenajme, takto to fungovalo. Ak sa nieco pokazilo, informoval som majitela. Prisiel, opravil. Ja som mu za to platil najom.
    ===============
    Pozor na jedno.
    Ja vravím o nájomnom byte od mesta a nie od nejakého majiteľa.
    lumile pytala som sa na bytovom, pracovnicka mi povedala ze ho mam vymalovat, ze vraj teraz v novych zmluvach je to uz uvedene, lenze ja mam este staru zmluvu, tak som sa chcela poradit, ze ked to nemam jasne napisane v zmluve, tak malovat nemusim. Je normalne ze mestske byty sa maluju, susedia si robili plavajuce podlahy do celeho bytu, nemuseli mat suhlas od nikoho, iba ak by burali priecku.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    prevzala si biele steny, odovzdavas biele steny - opytaj sa prenajomatela ci mozes odovzdat farebne steny

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Opytaj sa majitela/spravcu. Resp je zname kto dalsi sa nastahuje? Opytaj sa toho, nech nemalujes na bielo a on zas farebne.

    Kedysi bolo pravidlo(?) ze treba spravit hygienicky nater. Kedze preslo 30 rokov, zmluvu uz nemam, tak neviem formulaciu ani paragrafy.
    Zili sme tam 3 roky a isli do vacsieho. Manzelka mi vyhovorila malovat, mali sme dost roboty v novom otrhat tapety, ...
    Byt som odovzdal bez namietok a ked som isiel podpisat papiere, veduci povedal kolegyni - Zuzka, taky cisty byt som este nepreberal.

    c.s.i. je offline (nepripojený) c.s.i.

    c.s.i.
    ahoj, tiež mám nájomný byt, pri odchode by sa mal podľa zmluvy vymalovať, ale skús zistiť kdo ide do bytu po tebe, či sa mu nebudú páčiť farby čo tam máš. tak to funguje u nás...
    lumile ahoj, pytala som sa, no ze to sa este nevie, najskor sa musi byt odovzdat a az potom sa bude hladat novy majitel, ale uz som ho vymalovala na bielo, aj ked som predtym malovala pred dvoma rokmi, teraz sme ho zas premalovali na bielo a to sme museli urobit hustejsiu farbu, aby sa prekryla povodna farba, je mi to uz jedno, ale novy majitel nadseny nebude, ked mu zacne opadat omietka, no take su pravidla, bozial

    Musi sa vymalovat najomny byt pri ukonceni najmu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.