Zavrieť

Porady

Slovak si zobral za manželku občianku Maďarska, ma nárok na daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane na manželku ?

Slovak si zobral za manželku občianku Maďarska. Narodí sa im syn v Maďarsku (cca 10/11/2017), tomu dajú slovenské aj maďarské občianstvo. Ďalej vychovávajú 13-rocneho syna, ktorého otec je exmanžel partnerky, maďarskej národnosti, ktorého majú zvereného sociálkou, ale prídavky poberá otec, ktorý ho ma zvereného do opatery po rozvode s novou partnerkou a nariadením sociálky- prídavky preposiela v plnej výške na nich. Po uplynutí 12 mesačnej lehoty od rozvodu, od kedy mu bolo dieťa zverené, môže byť na základe žiadosti, dieťa zverené do opatery novým poručníkom. Oni majú záujem byť novým poručníkom, na budúci týždeň bude podaná žiadosť, lehota 12 mesiacov od rozvodu otcovi konči.
Otázky:
1/ chce si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku
sobášny list je v maďarčine - prinesie úradne preložený
2/ chce si uplatniť daňový bonus, prídavky, ..... (všetko) na novonarodeného syna
rodný list v maďarčine - bude úradne preložený, zažiadajú mu aj o slovenské občianstvo (pravdepodobne to chvíľu potrvá, je tam nárok aj spätne na vyplatenie bonusu a prídavkov?
3/ chce si uplatniť daňový bonus, prídavky, ..... (všetko) na zverene dieťa 13 ročné, maďarskej národnosti , biologicky rodič nie je ani jeden z nich,
môže si nárokovať daňový bonu na dieťa už teraz alebo až po úplnom zverení/ osvojení dieťaťa ?
keď ho budú mať osvojeného, môže na neho poberať prídavky na Slovensku ( v Maďarsku ma priznané rodinné prídavky)?
aké budú k tomu potrebne dokumenty?
Naposledy upravil Anna Karásková : 23.10.17 at 12:11 Dôvod: zamestnanec obcan SR ma trvaly pobyt a pracuje na Slovensku, manzelka v Madarsku.manzelka mala prijem750 eur, viac dni roka na PN-ke, na materskej nie je, v madarsku nie je taky institut ako u nas 6-
ivka70 zabudla si podstatnu vec: kde ziju? kde otec pracuje = plati dane?
manzelka nema za rok 2017 ziadny prijem? je uz na materskej? odkedy?
veronikasad Odkedy sú manželia? Dieťa sa narodí v novembri 2017?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Slovak si zobral za manželku občianku Maďarska, ma nárok na daňový bonus a nezdaniteľnú časť základu dane na manželku ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.