Zavrieť

Porady

Som ucastnikom stavebneho konania?

Zdravim vsetkych. Byvam v obci nedaleko hlavneho mesta. Na vedlajsej parcele, ktora bola do teraz prazdna zacal sused stavat. Parcela je to priamo vedla mojho pozemku. Nikto sa ma zatial nebol nic pytat ani ziaden list zo stavebneho uradu mi neprisiel a zakladove pasy su uz vykopane. A ja sa chcem opytat, ci nemal byt nahodou postup taky, ze by som sa mal k tomu vyjadrit pripadne vidiet projekt? Navyse sa mi vidi, ze ide aj dost blizko mojho pozemku. Mate s tym skusenosti? Vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Si! Ako majiteľ bezprostredne susediaceho pozemku si účastníkom stavebného konania, teda mal by si byť oboznámený so všetkým, čo sa stavby týka, aby si mohol podať prípadné námietky.
    Odporúčanie: skoč na stavebný úrad a spýtaj sa, či súsed a stavebný úrad začal stavebné konanie a v prípade, že áno, tak sa spýtal, prečo ako účastník a bezprostredný sused nie si jeho účastníkom.
    Pokiaľ stavebný úrad rozhodne, že nebudeš účastníkom stavebného konania, podaj podnet vyššiemu stavebnému úradu na protizákonnosť konania stavebného úradu v obci/meste.
    Pokiaľ sused začal kopať základy (a ty si zistil, že ešte nebolo stavebné konanie začaté), môžeš oznámiť čiernu stavbu.
    zorran Teraz som ako bonus zistil, ze pozemok ten sused co ho mal predal a stava tam teda jeho novy vlastnik, ktory este nieje oficialne vlastnikom, lebo vypis z katastra tam ukazuje iba plombu, cize pozemok este nieje prepisany.
    misoft Nový vlastník sa OFICIÁLNE stáva vlastníkom po zápise v Katastri. Avšak, ako budúci vlastník (na základe KPZ) môže požiadať o stavebné povolenie - katastru to niekedy trvá nekonečne dlho (i keď majú zo zákona na to 30 dní).
    Ing. Ľubomír Janoška
    Účastníkom konania môže byť v zásade každý, kto sa cíti dotknutý pripravovaným zámerom - pokiaľ správny orgán nepreukáže opak a nevulúči takúto osobu z pozície účastníka konania. Ako bezprostredný sused by si mal byť účastníkom konania.
    Mohlo sa ale stať, že stavebný úrad zverejnil verejnou vyhláškou informáciu o začatí konania a výzvu na prihlásenie účastníkov konania (na obecnej tabuli a na obecnom webe); kto sa neprihlásil, nie je účastníkom.
    Začni návštevou obecného úradu (alebo spoločného stavebného úradu, podľa okolností) a zisti si, či úrad vôbec konal o povolení stavby a ak áno, tak kedy a ako.
    zorran Dakujem obom za rady, v pondelok si tam zavolam a napisem, ako som dopadol. diki

    Som ucastnikom stavebneho konania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.