Zavrieť

Porady

vecné bremeno a majetkové vysporiadanie

V roku 2001 zomrel otec a dom bol v dedičkom konaní ohodnotený a určitú sumu. V roku 2006 nám (súrodencom) matka darovala dom, v ktorom ona a ja máme doživotné užívacie právo. Do domu som investoval značnú finančnú čiastku na rekonštrukciu. V roku 2016 mi dvaja súrodenci svoju čiastku odpredali za dohodnutú sumu (odhodnotenie z dedičského konania, pretože počas rekonštrukcie neinvestovali ani korunu), čo sa aj právne zrealizovalo. Posledný brat ale mi odmieta odpredať svoj podiel, pretože žiada vyplatenie súčasnej hodnoty domu. Dokonca mi povedal, že môžem byť rád, že nežiada odo mňa za to obdobie nájomné. Chcem sa spýtať, je možné, pokiaľ som vecné bremeno, aby som platil nájomné, keď s týmto pri prevode nehnuteľnosti súhlasil? Za akú hodnotu je možné jeho čiastku odkúpiť? ďakujem
arizona Dost zmätocne si to napisala. Si spolumajitel,tak preco pises, ze si vecne bremeno?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ano, je mozne, aby si platil najomne.
    On moze ziadat od teba najomne za posledne 3 roky, ty zasa od neho podiel na investicii, vo vyske jeho vlastnickeho podielu.
    Vecne bremeno s tym nema noc spolocne, aj vecne bremeno musi uhradzat naklady na byvanie.

    Ides odkupovat dnes, kupis za aktualnu hodnotu, akurat je treba si vzajomne zapocitat aj investicie do nehnutelnost. Tie investicie totiz hodnotu nehnutelnosti zvysili - na to brat musi tiez mysliet.
    Chciet dnes kupovat nehnutelnost za cenu z roku 2001 je teda tiez naivne.
    Preco by ti to mal brat predavat za taku staru cenu. Odvtedy (podla loaklity) sa cena mohla niekolkonasobne navysit (aj znizit).
    Naposledy upravil ivka70 : 30.10.17 at 11:12
    misoft Brat môže žiadať podiel podľa terajšej skutočnej hodnoty, ale! V prípade zhodnotenia nehnuteľnosť by musel zároveň vyrovnať pohľadávka zo zhodnotenia nehnuteľnosti vo výške jeho podielu. Takže by sa mohlo stať, že by dostal presne tú cenu, ktorá bola pred zhodnotením nehnuteľnosti. Súd by to (pokiaľ má @ikovacikova všetky doklady) aj tak urobil - prisúdil by bratovi podiel na súčasnej hodnote, ale zároveň by asi prisúdil jej podiel na nákladoch).

    vecné bremeno a majetkové vysporiadanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.