Zavrieť

Porady

Môžem podať trestne oznámenie na osobu kvôli 85€?

Môžem podať trestne oznámenie na osobu kvôli 85€ ktoré boli určené na objednanie súčiastky ktorú som nikdy nedostal ? Dotyčná osoba mi dáva každé deň inú výhovorku na navrátenie peňazí. Vďaka vopred. Potreboval by som poradiť či je možné sa obrátiť na políciu a trestný úrad za sumu 85€ ?


Vdaka vopred
Naposledy upravil Dav : 09.11.17 at 04:21
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pri majtekovych trestnych cinoch je hranica pri rozlišovaní medzi trestným činom a priestupkom vyska skody. Škoda malá je škoda(momentalne) nad 266 € . V tomto pripade by bolo mozne uvažovať iba o priestupku. (samozrejme pri urcovani sa posudzuje omnoho viac veci , napr. umysel/nedbanlivost a t.d.)

    § 50
    Priestupky proti majetku
    (1) Priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne spôsobí škodu na cudzom majetku krádežou, spreneverou, podvodom alebo zničením alebo poškodením veci z takého majetku, alebo sa o takéto konanie pokúsi.
    (2) Za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 331 eur.


    V tomto priade je však dolezite posudit skutok ako taky ci sa vobec jedna o priestupok proti majetku (spreneveru) alebo ide o obchodny vztah a nedodrzanie dohodnutych podmienok - v tom pripade by islo o obciansko-pravne konanie.

    Samozrejme podozrenie vo veci trestneho cinu - alebo priestupku podat mozete na ktoromkolvek oddeleni PZ. Policajt je povinny prijat kazde oznamenie. (Nemoze Vas poslat prec bez vypocutia a spisania oznamenia). Nasledne Policajt (policajny organ) do 30 dni rozhodne ci bude vo veci konat (ak pojde o trestny cin/precin, priestupok) alebo ak pojde o iny spravny delikt tak vec odovzda prislusnemu organu alebo oznamenie odmietne.
    Naposledy upravil dmc : 11.11.17 at 16:24
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Matty7mk V prvom rade ďakujem za rýchlosť vašej odpovede.
    V tomto prípade sa bude asi jednať o občiansko-právne konanie kde mi niekto nedodržal podmienky obchodu.

    Čo by bol môj prvý krok ? Ísť na políciu a ....?

    Diki vopred
    dmc Policia neriesi obciansko-pravne spory. To riesi sud.
    Matty7mk Aha, takze aký postup mi navrhujete ? Ospravedlňujem sa svoju bezočivosť ale ozaj nemám potuchy ako to u nás chodí.
    Ako sa dostať na civilný súd ?

    Vďaka
    Andy Kralik Ak máš veľa voľného času a zbytočných peňazí, najať si právnika a obrniť sa pevnými nervami..
    Ak čas ani peniaze nemáš, zabudni na 85 EUR a ber ich ako poplatok za školu života...
    Matty7mk Peniaze na právnika sú. Čas žiaľbohu nie. Žijem 11 rokov v zahraničí. Išlo mi o potrestanie danej osoby. Nič to. Lekcie sa dajú aj rozdávať nielen prijímať
    Oliwa Tak si tie peniaze uži lepšie, ako ich pchať právnikovi a na súdne poplatky... Alebo si ich nechaj na druhú súčiastku, ktorú si objednaj sám...
    Prečo si dopredu platil za súčiastku, ktorú bolo treba len objednať?
    Andy Kralik No ak máš veľa peňazí, čas nepotrebuješ...
    jslancik niekto musí mať pravdu za každú cenu. a ukázať všetkým, že on má pravdu a on je šéf. keď ide o to, tak na peniazoch nezáleží. čo na tom, že kvôli "pravde" obetuje pár stoviek eur a pár stoviek hodín času.
    chlapec nedokáže prekúsnuť, že dostal lekciu. on ju musí hneď aj vrátiť.
    Matty7mk Bol to kamarát z detstva ktorý sa ponúkol že to objedná lebo má zľavy na súčiastky zo zahraničia. Tak peniaze dostal vopred.

    Pán Slančík, ja už “chlapec” dávno niesom. Žiadal som o radu a nie o posmech.
    buchač Hm....ale lekcie sa dajú dať aj zadarmo a bez právnika.
    Dokonca s oveľa väčším dosahom pre daného.

    Ale čudujem sa, že sa realizuješ v takejto hlúpej situácii, kde ide o pár drobných.

    ...no čo už, mal si kamaráta, už ho nemáš.
    Mimochodom, také kamarátstva z dávnejšej doby sú o hovne. Jedinec sa zmení za pár dní, a nie ešte za pár rokov. Slovami klasika povedané :
    Holt lidi sú kuwy...mrdaj a kradou.
    Matty7mk Máš pravdu Buchač, nešlo o tie peniaze. Ale o princíp. Kiežby som bol mladší, vyriešil by som to podobne ako sme zvykli kedysi pred rokmi... bez pravnikou
    jslancik možno vekom už nie si chlapec, ale správaním ešte áno. o vyspelosti ťažko hovoriť. ešte ťa toho v živote asi málo postretlo, keď sa chceš súdiť kvôli 85€. dokonca s kamarátom z detstva...
    dmc prave takyto pristup je je na HOVN0.... pokial si nechame skakat po hlave hoc je to aj 85 € tak to bude vyzerat tak ako to tu vyzera este dalsich 50 rokov. Aj keby malo ist o 2 € aj tak sa oplati bojovat..... nie vzdy cez pravnika.......Ze preco? PRE PRINCIP.
    jslancik o tom by sa dalo diskutovať... koľko €€€ stojí pokoj, duševné a telesné zdravie, roky života... A koľko "princípu" stoja tieto "komodity". Prípadne čo všetko sme ochotní obetovať kvôli "princípu". Lebo súdom sa často nepodarí dosiahnuť materiálne odškodnenie, iba danie za pravdu - okradli ťa, podviedli ťa. Peniaze od toho, kto platiť nechce, v živote neuvidíš. Možno 85€ áno, ale o väčších sumách škoda hovoriť.
    Matty7mk Pán Slančík, kto si že má súdiš ? Čo ty o mne mne vieš ? kto som, čo som, v akom postavení som ? Peniaze boli odcudzené môjmu otcovi (keďže ja na Slovensku nežijem) A princípom malo byt to že niekto tohto zlodeja zastaví ! Nie tých 85€ ! Ak si prečítaš vyššie že som nemal záujem reagovať na debatu “platobný rozkaz” tak určite ti mohlo svitnúť, že tých 85€ nieje mojim cieľom.
    Pán Slančík, skoro mi to pripadá, že sa ho zastávate a dávate za pravdu, že ak človek naletí podvodníkovi tak tak mu treba ?! Nie si v ním vo firme ???
    jslancik jasné, som kamarát tvojho kamaráta a mám z tej sumy 5/4. Mimochodom, akú máš predstavu, že AKO zastavíš "zlodeja"? aby si vzal poučenie a nikdy to neopakoval. Jedine ak by ho zavreli na doživotie (aj tak ho pustia po pár rokoch), alebo ak by si ho zabil. Ani jedno nechceš asi. Tak AKO?
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    Dá sa podať na súd návrh na platobný rozkaz. Musíš ho ale komplet pripraviť, takže súd ho už len pošle, bez preskúmania. Pojednávanie sa nariadi, ak odporca odmietne zaplatiť.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Vykašli sa na neho, na tých 85 € zabudni, aj na súdy. Ak máš z čoho daj tým, ktorí sú biedni. Radšej ako právnikom. Ďakuj Bohu, že sa ti nestalo nič horšie. Len tak mimotémy.

    Môžem podať trestne oznámenie na osobu kvôli 85€?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.