Zavrieť

Porady

Aku strechu na dom?

Klasicky dreveny krov alebo strechu z priehradovych vaznikov? Cital som.ze strecha z priehradovych vaznikov ma lepsi rozponco sa tyka zatazenia a nasledne roznesenia vahy na celu strechu. Zatial som.zastancom klasickeho dreveneho krovu. Mozem pouzit len plechovu krytinu na strechu z vaznikov? Zatial som sa neradil este s nikym,potrebujem aj vaše nazory,postrehy a skusenosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    priehradovy vaznik nepouzivaj. tam je problem, ze ak ti tam niekde povoli jeden spoj (drevo - plech) tak ti cela strecha moze spadnut okamzite bez varovania. klasicky dreveny krov, aj ked je poddimenzovany, tak sa zacne prehybat, vidis ze cela strecha je kriva, ale nespadne, da sa v klude opravit - nie je to take nebezpecne.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Idem robiť bungalov, kde majiteľ chcel pochôdzne podkrovie a pohľadové štajplóny (na obr. z môjho posledného domu). Vyhral samozrejme stolicový krov, i keď je o sto percent drahší - kvôli lepenáčom na ktorých je stolica položená. Ja som za stolicový krov všade. Teda žiaden väzník (okrem priemyselných objektov) a žiaden hambálok.
    118.jpg  

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Fyzikálne je to prepočítané dobre. Otázna a riziková je realizácia: kvalita materiálu (drevo nie je homogénne), kvalita spojov. Riziko existuje aj pri manipulácii. Aj dobrý väzník dokážu poškodiť pri nakladaní, preprave a samotnej montáži.
    Udrží presne toľko, na koľko bol dimenzovaný. Nad tieto hodnoty alebo ak sily začnú pôsobiť mimo roviny väzníka, je deštrukcia veľmi rýchla a zvyčajne to padne ako domino.

    Pozitíva sú len nízka hmotnosť a množstvo použitého reziva v porovaní s masívnym krovom, a ďalej realizovateľnosť väčších rozponov (pri ktorých masívna konštrukcia už "neudrží sama seba").
    marleau Určite často je pozitívom aj nižšia cena, ale tam to končí a nastupujú negatíva.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.