Zavrieť

Porady

385 Príjmy budúcich období

Ako mám vysporiadať účet 385, keď nakoniec tento príjem v roku 2006 ani nebude? Ide o lekára, ktorý si zisťoval v jednotliých zdrav.poisťovniach či nemá nejaké prebytky. Jedna mu povedala, že mu uhradia výkony za rok 2005 vo výške 16,000.-Sk. No v roku 2006 sa zistilo, že tieto peniaze nedostane.
No ja som to účtovala v r.2005 385/602. Čiže výkony boli zdanené. Zdráha sa robiť dodatočné daňové priznanie. Aj keby k tomu došlo, neviem ako to mám vysporiadať účtovne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pri účte 385 ide vždy o presnu sumu príjmov. Čiže sa žiada minimálne nejaký doklad, potvrdenie, zmluvný vzťah.... Ak sa účtovalo na základe toho, je to správne a netreba dodatočné DP. Jedoducho na základe nejakého iného zdôvodnenia sa tento účet vynuluje (napr. 548/385 ?)

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    KEJKA
    pri účte 385 ide vždy o presnu sumu príjmov. Čiže sa žiada minimálne nejaký doklad, potvrdenie, zmluvný vzťah.... Ak sa účtovalo na základe toho, je to správne a netreba dodatočné DP. Jedoducho na základe nejakého iného zdôvodnenia sa tento účet vynuluje (napr. 548/385 ?)
    Súhlasím s Kejka, ale prečo len na základe :
    Jedna mu povedala, že mu uhradia výkony za rok 2005 vo výške 16,000.-Sk - toto predsa nie je doklad pre zaúčtovanie presnej sumy príjmov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    k súhlasu s predchádzajúcim príspevkom....
    ak sa účtuje len na základe toho, čo jedna pani povedala.... tak to nie je správny postup.
    Možno otázku zadávateľ upresní.

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    upresňujem doklad nebol. Ako budem postupovať pri podaní dodatočného daňového priznania? V ktorom roku urobím opravu účtovania?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Tak ak nebol, urob. Nejaký podklad pre vystavenie dokladu o vykonanej službe lekára musíš mať, odkiaľ by inak vedel, aké mu prináležia platby?

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Akosi tomu nerozumiem. Keď si to účtovala, tak si predsa musela robiť faktúru za služby, nie? Mala si len z pohľadávok naúčtovať do príjmov budúcich období a nie z výnosov. Teraz by aj oni vlastne mali mať v záväzkoch tvoju faktúru. Napísali by nejaký list, prípadne žiadali o vystavenie storna z nejakého dôvodu, trebárs neuznania služieb. Zle si to vysvetľujem?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ak ide o služby, ktoré sa týkajú r. 2005, účtovala by som na základe ich súpisu (neúčtujem lekárov, neviem, aký podklad sa k fa dáva) interným dokladom k 31.12.....385xx/602xx..a pri vystavení faktúry v r. 2006 potom 385xx/311xx.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    účtoval si správne, ale práve že bez dokladu a teda neoprávnene. Takže ani pri kontrole za rok 2005 nebudú vedieť preukázať, prečo zvyšovali tržby a základ dane.
    Takže sa tiež prikláňam k dodatočnému DP.
    Naposledy upravil KEJKA : 31.07.06 at 17:19

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    súdruh lekár predsa musí robiť evidenciu svojich výkonov, ktoré zasiela vo forme dávok do zdravotných poisťovní a k nim faktúry (výnimka je dôvera a apollo, ktoré si sami vystavujú faktúry). V prípade neuznania výkov zasielajú zdravotné poisťovne podklad, aby sa vystavil dobropis a vlastne rozdiel uhradia. Myslím, že by bolo dobré všetky tieto skutočnosti porovnať a dá sa z toho hned zistiť, ktorá poisťovňa mu koľko dlhuje... V prípade, že by si chcel aj tie neuznané výkony ešte raz vyfaktúrovať (treba to skúšať, zdravotky z toho vždy niečo uhradia), v tom prípade by ten dohad na výnosy bol adekvátny..

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Odpovedí je dosť, ale nie k môjmu problému. Pýtala som sa, že v prípade keď podám dodatočné daňové priznanie ako vykonám opravu. A hlavne v ktorom roku. Prosím o postup. Čo už urobiť keď sa to stalo.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    opravu urobíš tento rok, s tým že to bude nedaňové a podáš dodatočtné priznanie za rok predchádzajúci (súvahové účty by sa už po podaní daňového priznania za min. rok nemali meniť). Ale i napriek tomu, by som urobila tú inventúru, čo som písala vo svojom predchádzajúcom príspevku - môže to byť nakoniec aj správne...

    koalko je offline (nepripojený) koalko

    koalko
    Tá inventúra je dobre. Takže keď som to správne pochopila tak zaúčtujem 5../385 a to bude t.r. nedaňovo. A urobím za rok 2005 dodatočné daňové priznanie.? Díky

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    koalko
    Tá inventúra je dobre. Takže keď som to správne pochopila tak zaúčtujem 5../385 a to bude t.r. nedaňovo. A urobím za rok 2005 dodatočné daňové priznanie.? Díky
    áno, dodatočné za rok 2005 - bude urobené odznova, r.100 sa ti nezmení, tú výšku opravy si daj do odpoč. položiek a vyjde ti nižší základ dane.
    Pri DP 2006, tú istú sumu dáš do prip. položiek a bude to.
    Samozrejme preplatok na dani ti bude visieť na 341 - to sa musíš dohodnúť so správcom dane - bud požiadaj o vrátenie, alebo nech ti to preúčtujú na preddavky 2006.

    BOBY je offline (nepripojený) BOBY

    BOBY
    Tiež občas vypomáham jednej zubárke s dokladmi a má podobný problém, že jej niekedy zrejme podľa hospodárenia ZP zaplatia niektoré neuznané výkony z predchádzajúceho roku. Vždy z toho bol chaos v pohľadávkach, tak teraz účtujeme do pohľadávok uznanú výšku faktúry zdravotnou poisťovňou a keď niečo na ďalší rok doplatia, tak sa to dá ako ďalší zdaniteľný príjem. Ale je pravda, že ona účtuje v jednoduchom účtovníctve - tam to ide bez problémov.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Neviem kto tomu lekárovi poradil, aby účtoval v podvojnom účtovníctve. Pre FO v týchto prípadoch je JÚ lepšie.

    Ale ak je to napríklad s.r.o. tak musí a to je potom problém. Problémy ale treba riešiť. Tak niečo z predpisov.
    Treba si pozrieť § 48 ods. 3 postupov účtovania. To je tento prípad. Lekár má zmluvu, vykonal úkony a musí účtovať výnosy (311 AU / 602).
    Je riziko, že mu to poisťovňa neuzná? Tak potom musí tvoriť rezervu. Vtip je v tom, že táto rezerva nebude daňovo uznaná.

    Ak mu v ďalšom roku nejaké úkony poisťovňa neuzná (určite bude tvrdiť že to vyplýva zo zmluvy), tak je to potom prípad podľa § 74 ods. 2 (ako keby dobropis) a bude sa účtovať mínusom 311 AU / 602. (prípadne aj rozpustí rezervu, ak bola tvorená)

    Nerobil by som žiadne dodatočné daňové priznanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.