Zavrieť

Porady

Musí mi moja sestra vyplatiť 1/4 domu ktorý spoluvlastníme?

V roku 1990 mi rodičia dali štvrtinu ich domu, pretože chceli, aby som sa tam presťahovala a ja som túto ponuku prijala. Zrekonštruovala som tento dom a prebudovala na dvojrodinný, kde som bývala 10 rokov. Potom som sa presťahovala do inej krajiny, v ktorej žijem doteraz.V roku 2001 môj otec zomrel a kvôli situácii v mojej krajine boli hranice zatvorené a ja som nemohla ísť na pohreb môjho ocka a ani pre moje dedičske konanie. Moja sestra, zmanipulovala s mojou mamku aby som nezdedila nič po mojom otcovi- bolelo to a bolo veľmi smutné,lebo moj ocko by to nikdy nedovolil, ale ja som nemala silu s nou bojovať a tiež bolo pravdepodobne neskoro, pretože som sa dozvedela o tom oveľa neskôr ako 15 dní potom. Po roky som mojej mamke ponúkala prenajímať moju časť domu, aby si polepšila k dôchodku. Dala prednosť jej súkromiu a ja som to rešpektovala.Pred 4 rokmi moja matka ma informovala o tom, že moja sestra nasťahovala do domu svojho syna - ja som mu nikdy oficiálne nedala povolenie, ale som ho nechala tam byť, pretože som vedela, že bude užitočný pre moju mamku a bude dobré mať niekoho, kto žije v dome, keby sa niečo stalo .Moja sestra pôjde cez mŕtvoly dosiahnuť svoje, povedala lži môjmu synovcovi a zakázala mu kontakt so mnou, aby som mu nemohla povedal pravdu. Vzhľadom na to, že môj manžel bojuje s rakovinou a ja som mala dvojitú mastektómiu a Fibromyalgiu, mohli by sme využiť peniaze, ktoré mám v tomto dome, za naše lekárske dlhy. Počula som od môjho priateľa, ktorý žije na Slovensku, že sa môžem požiadať moju sestru vyplatiť mi moju 1/4 domu a myslím, že by sa jej táto myšlienka páčila, pretože by som sa vzdala môjho budúceho dedičstva z mamkinej časti domu a potom si nemusí lámať hlavu ako má obrať. A naviac viem , ze má peniaze na to.
Je to nejaký zákon, ktorý by mi podporil moju žiadosť?
arizona Napisala si toho velmi vela,ale zaroven si dala velmi malo potrebnych informacii k presnejsej odpovedi. Ty vlastnis 1/4. Kto vlastni zbytok? Sestra?Kto v dome byva?Kto tam planuje byvat do buducna?
Mária27 písala to v inom príspevku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dedicstva sa neda vzdat dopredu, takze nedel dedicstvo, pokial mamka zije.
    Este ziadne nemusi ostat, ked sa mama rozhodne prepisat cely svoj podiel v dome este za zivote napr. na synovca.
    Kedze predpokladam, ze 3/4 domu ostali v BSM a po otcovi sa dedila 1/2 z toho, ktoru asi (ak teda teba vynechali z dedicstva) zdedili rovnym podielom mama a sestra, su teraz vlastnicke pomery v dome:
    ty 1/4 = 4/16
    mama 1/2 z 3/4 + 1/2 z 1/2 z 3/4 (z dedicstva) = 3/8+ 3/16 = 9/16
    sestra 1/2 z 1/2 z 3/4 (z dedicstva) = 3/16

    Vacsinovym vlastnikom domu je teda mama.
    Ty mozes ponuknut svoj podiel spoluvlastnikom na odkupenie, nemusia mat on ale zaujem.
    Mozes dat aj navrh na sud na vysporiadanie vlastnickych podielov, ale sestru, ktora vlastni v dome najmensi podiel, sud nemoze donutit odkupit pravr tvoj podiel.
    Skor by tym zaviazal mamu ako vacsinoveho vlastnika, co asi tvoj problem neriesi.

    Ries skor bez emocii o narusenych rodinnych vztahoch to, co by si chcela.
    Navrhni sestre (pripadne synovcovi) odkupenie svojho podielu v dome.
    Nehladaj zakon, ktory by ich na to donutil.
    Jedine, co by si mohla, mohla by si za uzivanie svojej 1/4 domu ziadat od synovca a mamy pomernu cast najmu. Zaroven mas ako vlastnik povinnost sa podielat na udrzbe a opravach domu v rovnakom pomere ako je tvoj vlastnicky podiel - co v niektorych castiach SK moze byt viac ako 1/4 najmu.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nemusíš dať súhlas k trvalému pobytu, pokiaľ to od teba nekúpia - daj si podmienku
    Ak sa nedohodnete, súd by mohol rozhodnúť o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva prikázaním tvojej čiastky sestre za určitú (znaleckú) sumu podľa 142 občianskeho zákonníka. Presúdiť však môžete viac, ako je hodnota.

    Ak si mala tvoj podiel darovaný, mamka by ho za určitých okolností mohla aj žiadať vrátiť. Pritom dediť po mamke ani nemusíš (napr. daruje všetko sestre, urobí zavet ...). Pri dedení po otcovi si zrejme dala niekomu plnú moc bez obmedzenia, takže si súhlasila so všetkým.

    Musí mi moja sestra vyplatiť 1/4 domu ktorý spoluvlastníme?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.