Zavrieť

Porady

dedičská dohoda

Dobrý deň, chcem sa spýtať na záležitosť ohľadne dedičskej dohody. Ide o zdedenie veľmi malej časti pozemku - cca 7 m2- a to 10-timi dedičmi po zosnulom. Pozemok po zosnulom nebol 10 rokov prejednaný v dedič. konaní pre nezáujem dedičov a za tie roky vznikol majoritnému vlastníkovi pozemku dlh voči dedičom a to v rámci nákladov na dane, starostlivosť o pozemok, oplotenie a pod. Dedičia chcú uzatvoriť dedičskú dohodu v tom zmysle, že pozemok zdedia traja z nich s tým, že následne ho darujú majoritnému vlastníkovi ako odplatu za vzniknuté dlhy. Hodnota pozemku je oveľa menšia ako vzniknutý dlh. Dá sa takáto podmienka zahrnúť do dedičskej dohody? Vopred ďakujem za radu.
7 komentárov     zbaliť
misoft Hmmm... pre 7m2 robiť takéto šarády.....
mareko 7 m2, to je rozmer pozemku cca 2 x 2,7 m ??? A oplotenie, náklady na dane, starostlivosť o pozemok ??? Všetky náklady za tento mega veľký pozemok deleno 10 dedičov ... no dakde sa stala asi chyba
DaraB nie, celý pozemok je 219 m2. Pozemok mal viacerých vlastníkov, roky sa to vysporadúva postupne, lebo všetko trvá. Tých 7,2 m2 z celkovej plochy patrí ešte jednému vlastníkovi, ktorý je mŕtvy. Teraz po ňom majú dediť 10 dedičia. Tie náklady na pozemok sú alikvotná časť nákladov na celý pozemok a je to za 10 rokov. V nákladoch je zahrnutá suma aj za vypátranie dedičov, komunikácia s advokátom a celý dedičský proces. Prečo by to majoritný vlastník mal robiť za nich zadarmo, keď oni nemali chuť vysporiadať si to?
Mária27 Majoritnému vlastníkovi vznikla zrejme pohľadávka, dlhujú ostatní.
O dedičskej dohode sa hovorí pri prejednávaní dedičstva - potom ide o dohodu spoluvlastníkov.
Kto pozemok doteraz užíval? Platil ostatným za užívanie ich častí?
DaraB áno, máte pravdu. Majoritnému vlastníkovi vznikla pohľadávka voči dedičom po zosnulom. Keďže dodatočné dedičské konanie práve iba prebieha, majoritný vlastník užíval pozemok ale neplatil nájom ostatným, nakoľko nebolo komu, keďže pôvodný vlastník bol mŕtvy a dedičia to nemali vysporiadané. Dokonca aj toto dodatočné dedičské konanie vybavuje a náklady naň hradí majoritný vlastník, aby sa veci vysporiadali.
buchač misoft (17.11.17 17:06) Hmmm... pre 7m2 robiť takéto šarády.....
====================
Šarády hore - šarády dole...ako Dara a Mária vravia, ide o poriadok v lajstrách. Pritom ten pozemok je možno dávno využívaný.

Veď z počúvanej praxe sa jeden nie raz dozvie, že práve nejaký smiešny meter je jablkom svárov...a tu sa to dáva normálnou cestou do poriadku.

Poznám prípad, kde je na liste vlastníctva k danej nehnuteľnosti cca 36 (či dokonca viac ?) osôb. Pritom ich už pár umrelo, ďalší žijú roztrúsení po svete
Ak by aj chceli predať...a povedzme, že veľmi výhodného kupcu by mali, tak je to na tak dlhé lakte, až do het. Ani nevravím, že by na takúto akciu museli využiť služby právnika.
DaraB presne tak. Ide o to, že tí 10-ti dediči nemali o pozemok záujem, ani nikto z nich nechcel vybaviť dodatočné dedičské konanie. Lebo hodnota pozemku je tak malá, že náklady na všetko by boli možno vyššie ... Deviati dediči to chcú darovať majoritnému vlastníkovi, lebo niektoré ich zdedené podiely budú napr. 0,4 m2 ... ale jeden robí problém. Tu ide o princíp. Neviem, či si niekto uvedomuje, čo je to za proces vyhľadať úplne neznámych ľudí, získať ich adresy a údaje a vysvetľovať im čo vlastne "zdedia". Jasné, že by dobre "bodlo", ak niekto všetko vybaví na úradoch a potom dedič zdedí 1m štvorcový a pýta za to 100 eur ešte ... predtým o pozemok nejavili záujem, neprihlásili ho do dedičského konania, nestarali sa, neplatili časť daní, no proste nič. Len náklady na právnika, aby vyhľadal dedičov a zistil údaje aj v starých záznamoch na matrike a pozemkovej knihe doteraz stáli cca 500 eur. A to nehovorím o čase, ktorý bolo treba venovať komunikácii so všetkými dedičmi.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  V dedičskom konaní sa dá hneď dohodnúť, aby všetko zdedil jeden - aj bez vyplatenia ostatných. Bude vlastníkom od smrti poručiteľa, tak to aj užíval, teda nevznikne ani žiadna pohľadávka. Nech to zbytočne nekomplikujú.
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  DaraB ďakujem za radu. Veď tak by to chcel aj majoritný vlastník. Aby to zdedil jeden z tých 10 dedičov a potom by sa dohodli vzájomne o darovaní.
  mareko To sa skutočne jedná o 7 m2 ?
  Mária27 Ved to je jedno aký kus. Jednoducho má pozemok a nejaký kúsok nie je jeho, ani nikoho, len toho, čo ho už niet. Tak to dáva do poriadku.
  DaraB 7,2 m2 z celkovej plochy pozemku 219 m2. Píšem v komente inde ...
  mareko Toto už dáva zmysel, lebo keby bol celý pozemok 7 m2 a nemal by vlastníka, tak to by asi nikoho netrápilo.
  DaraB a to si predstavte, že niektoré podiely po zdedení budú napr. 0,4 m2 ....
  mareko To si radšej ani nechcem predstaviť, lebo to je beh na dlhú trať. Keď si dedič uvedomí, koľko mu pripadne z pozemku, tak sa nato vyto .... stratí záujem niečo riešiť
  DaraB áno, to chápem, že sa k tomu tak postavia. Ale majoritný vlastník potrebuje pozemok vysporiadať a takýto jeden malopodieľnik ho totálne blokuje. Preto bola predbežná dohoda s dedičmi, že majoritný vlastník za nich všetko vybaví, zaplatí všetky útraty, dokonca ich zastúpi na dedičskom konaní ... Lebo vie, že oni by to neriešili. Lenže, samozrejme, to je roboty ako na kostole a vzhľadom k malosti pozemku a aj na doterajšie náklady spojené s údržbou pozemku (dane, kosenie, nové oplotenie ...) bola reč o následnom darovaní majoritnému vlastníkovi.
    zbaliť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.