Zavrieť

Porady

Odstupenie od najomnej zmluvy zo strany Najomcu, zmluvna pokuta a narok na nahradu skody

Uzavreli sme najomnu zmluvu na RD na dobu urcitu, 2 roky. Zaciatok zmluvy bol 1.11., pricom sme zaplatili za prve dva mesiace (1.11.-31.12.) +kauciu a nasledne by sme dalsiu platbu mali dat 15.12. na trojmesacne obdobie.

Zial, uvedomili sme si, ze tento najom nam nevyhovuje. Nie je to chybou prenajimatela, ze by nam nieco zamlcal, proste sme si povedali ze tam byvat nechceme.

V zmluve mame klauzulu: Zmluvné strany sa dohodli, že v prípade ukončenia doby nájmu výpoveďou zo strany Nájomcu v lehote kratšej ako deväť (9) mesiacov odo dňa začatia doby nájmu vrátane výpovednej lehoty s výnimkou dôvodov zapríčinených na strane Prenajímateľa (...), sa kaucia v plnej výške považuje za zmluvnú pokutu v prospech Prenajímateľa, pričom nárok Prenajímateľa na náhradu škody podľa tejto zmluvy zostáva nedotknutý.

Ak teraz odstupim od zmluvy - nejdem nijakym sposobom rozporovat, ze prenajimatelovi pripadne kaucia ako zmluvna ponuka. Otazka ale je, co je ta "nahrada skody".

Dom sme nijakym sposobom neposkodili, dokonca este o par jednotiek-desiatok eur zhodnotili (kaslat na to). Moze ale za nahradu skody povazovat nezaplatene najomne za dalsi stvrtrok (mame 3 mesacnu vypovednu), prip. proviziu ktoru vyplatil realitakovi, prip. nejake ine naklady?

Dakujem.
4 komentárov     zbaliť
Mária27 Čo máš definované v zmluve ako náhradu škody?
marek.kral Nic viac. Jedine miesto kde sa vyskytuje termin "nahrada skody" je toto. Chapem to, ze povodny umysel bol asi taky, ze ak by sme to znicili tak maju narok na kauciu + skody, ale to nie je ten pripad.
Mária27 Tak je to zo zákona - takže nič viac.
marek.kral A co ta vypovedna lehota? Lebo tech vzate ju nedodrzime
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  profesional je offline (nepripojený) profesional

  Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
  Takáto klauzula je absolútne neplatná a nebude sa na ňu vôbec prihliadať
  milo2 Pokuta v zmysle novely § 544 OZ zákon č.509/1991 Zb

  milo2 je offline (nepripojený) milo2

  My lekári so všetkým vašim vzdelaním, znalosťami a autoritou si často rozvinieme dosť veľké ego, ktoré nám sťažuje priznať, že sme sa mýlili. Takže tu to je. Otvorene priznávam, že som sa mýlil. Ako kardiochirurg s dvadsiatimi piatimi rokmi praxe som vykonal viac ako 5000 operácií srdca, a dnes prišiel deň, aby som napravil svoj omyl lekárskymi a vedeckými faktami. ...viac milo2
  Ak je to uvedene v najomnej zmluve a podpisal to najomnik tak sa uplatnuje, avšak v osobitnom režime, teda sudy by mali byt dve. Pokuta v zmysle novely § 544 OZ zákon č.509/1991 Zb

  Odstupenie od najomnej zmluvy zo strany Najomcu, zmluvna pokuta a narok na nahradu skody

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.