Zavrieť

Porady

Zimné pneumatiky

Prosím súrne o pomoc. Čo by ste robili v mojom prípade. Môj šéf je zároveň fyz.osoba aj spoločník v s.r.o. Ako FO kúpil úžitkové auto, ktoré hneď prenajal do s.r.o., dokúpil zimné pneumatiky a doklady od pneumatík hodil do s.r.o. V zmluve síce máme, že poistky, náklady na opravu a prevádzku znáša s.r.o., ale ďalšie pneumatiky by ste dali kde? Do s.r.o., alebo FO. Ja by som povedala, že patria k FO, ale ako presvedčiť šéfa?
Alebo máte iný názor?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    ako som uz inde uviedla, prvý nákup zimných (letných) pneumatík - ide to do technického zhodnotenia vozidla (podla ceny) a tým je jasné, že to môže vykonať iba vlastník vozidla. Ak by v zmluve bolo uvedené, že odpisy bude vykonávať nájomca, tak by sa to dalo uznať..Ale inak by som to dala iba do FO. Čo viedlo tvojho šéfa k takému rozhodnutiu? Skus sa ho spýtať a vysvetlit mu, že nieto dôvodu znižovať náklady u SRO, skôr je vyhodnejšie u FO, pretože to má vplyv na odvody...

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ja by som polemizovala.
    Kde je určené, že prvá kúpa zimných pneumatík je technické zhodnotenie auta. Po prvej výmene letných pneumatík za zimné auto naďalej auto plní tú istú funkciu. V jeho technických parametroch podľa technického preukazu a ani vybavenia nenastalo žiadne navýšenie, iba sa zvýšila bezpečnosť jazdy v zimných mesiacoch. Zabezpečilo sa iba znížovanie jeho opotrebovanosti jazdou v zimných mesiacoch na pneumatikách určených na dané poveternostné podmienky. Letné pneumatiky môžu byť po výmene už opotrebované a tak zimné slúžia stále iba na prevádzku auta.
    V ktorom § zákona o DzP alebo inom predpise je konkretne uvedené, že prvý nákup zimných pneumatík je technické zhodnotenie auta?
    Možno mi to uniklo.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    okrem toho, ze nám to na školení dani z príjmov prezradila metodicka, kdesi som to v komentári čítala..ale skutočne si nespomeniem, kde. Ak na to nadabím, tak to zverejním

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    A ani odôvodnenie náhodou nevieš?Veď používaním zimných pneumatik sa pomerne znižuje opotrebenie letných pneumatík takže z hľadiska účtovníctva by sa to kľudne mohlo brať ako kúpenie druhej sady letných pneumatík.

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    Skúsme pouvažovať, že čo by robil nájomca, keby tie pneumatiky chcel a prenajímateľ by nebol ochotný ich zakúpiť. Zrejme by si ich kúpil sám. Ak je zákonom povolené odpisovať technické zhodnotenie prenajatého majetku nájomcom, potom by nemal byť problém ani s týmto, nie?

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    aj po daňových kontrolách mám a konštatujem, že nákup pneumatík dávam do spotreby. neuvádzam nikde či ide o zimné či letné.

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    A ako zaradiť nákup nových diskov+pneumatík? Auto bolo kúpené tento rok. Ja by som to dala ako navýšenie ceny vozidla.

    tibor je offline (nepripojený) tibor

    práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac tibor
    nechápem - netrvdím, že nie je to navýšenie ceny vozidla - ale opakujem nechápem. podľa mňa je navýšenie ceny vozidla, ak sa zmení niečo vo vybavení a zároveň novo využívam niečo nové - doplnkové, čo ešte predtým v aute nebolo (klíma, reproduktory, rádio, CD prehrávač, TV, ale ak sa jedná o pneumatiky a disky - predsa nejazdím naraz na 8 diskoch a 8 pneumatikách?

    a druhá cesta ešte je - nakúpil by som disky i pneumatiky v pneuservise - a faktúru by vystavili za geometriu, vycentrovanie kolies, umytie auta, vyčistenie auta, dofúkanie dusíkom, oprava defektu na náhradnom kolese...proste do ceny pneumatík a diskov...

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Tibor toto je určite lepší názor ako môj, ale spolu to robí 40tis., tak vážne neviem čo mám urobiť.

    dvd je offline (nepripojený) dvd

    dvd
    Podnikatel sam rozhoduje o tom, kedy meni pneumatiky. DU nemoze posudzovat ekonomicnost vymeny, takze kazdy nakup novych pneu je zaroven nahrada tych predchadzajucich - cize oprava a udrzba automobilu( v podvojnom 511) A je to jednoducho vybavene. Predchadzajuce pneu sme vyhodili uz po 1000 km - ved mozme - mame ako firma na to - o com svedci, ze sme kazdorocne v zisku.

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Myslím si, že daň. kontrole je jedno či zimné pneumatiky budú účtované na 501 alebo 511. Hlavne pôjde o to, či to bude uznaný náklad. Ja by som nákup zimných pneumatík účtovala na 511. Ak by boli nad 30tis., tak asi tech. zhodnotenie.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    U drahších áut sa môže byť cena vyšplhať nad 30.000,-, aj tak by som to dala do nákladov. Ide predovšetkým o bezpečnosť a ochranu zdravia, či života človeka. Technické parametre auta sa nemenia výmenou pneumatík.

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    Nejako sa mi stratila podstata otázky- kde sme nakoniec dali tie pneumatiky? Do s.r.o.?

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Keď zimné pneumatiky obstarám v tom istom roku ako auto,
    tak by sa ich cena mala pripočítať k cene auta a odpisovať spolu s autom ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Trochu zanesvárim tému - čo sám nemám rád - ale keď názov znie "Zimné pneumatiky", tak mi to nedá (že? bodliak)...

    - ktoré Z.P. sú NAJ ?

    Ja hlasujem za Conti TS 810.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Závisí od rozmeru ale v rozmere 205/55 R 16 boli vyhodnotené ako najlepšie.Ja mám Goodyear ultra grip, ale prvý rok-nové auto,ešte som neskúšal.

    Zuzaka je offline (nepripojený) Zuzaka

    Zuzaka
    No podľa mňa, ak obstaráš čokoľvek do auta /rádio, klímu, ..., disky, pneumatiky/ v roku kedy si auto kúpila tak to k tomu prirátaš a odpisuješ. Čo sa týka zimných pneumatík tak prvé zimné ak sa nekúpili v roku ako sa kúpilo auto tak ich dávam na 501 a do vedlajšej evidencie ako majtok do 30.000,- . Každé ďalšie pneumatiky už ako 511 - oprava a udržiavanie.

    Zuzana

    Adina je offline (nepripojený) Adina

    Adina
    tiež som kdesi čítala, že prvé zimné pneu idú do ceny vozidla. Ale prapôvodná otázka bola o čomsi inom, nie?

    jurko456 je offline (nepripojený) jurko456

    jurko456
    Zuzaka Pozri príspevok
    No podľa mňa, ak obstaráš čokoľvek do auta /rádio, klímu, ..., disky, pneumatiky/ v roku kedy si auto kúpila tak to k tomu prirátaš a odpisuješ.
    Takze ked kupim auto v zahranici (EU) a s nim aj dalsie zimne pneumatiky, mam aj DPH z tychto zimnych pneu zaplatit na Slovensku (rovnako ako je to u DPH u noveho auta) ?

    Diky moc za odpoved

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.