Zavrieť

Porady

je rozdiel v cene za m2 pozemku ako celku oproti malej časti pozemku?

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či niekto nevie ako znalec oceňuje maličkú časť pozemku oproti pozemku ako celku. Ide o vysporiadanie pozemku s celkovou rozlohou 219 m2.. Ide o nádvorie bez domu, využívané ako záhrada. Pozemok má 2 vlastníkov: 1 majoritný má 87/90 pozemku a potom vlastník, ktorý zomrel má 3/90 pozemku. V prípade zomrelého vlastníka je 10 dedičov, 9 dedičov chce po zdedení svoje podiely darovať majoritnému vlastníkovi a jeden robí problémy. Tento jeden dedič má zdediť 1,8 m2. Počula som, že znalec určuje v takýchto prípadoch cenu časti pozemku (zvlášť tak malého) inak ako cenu za m2 pri celom pozemku. Nakoľko ide o prakticky nevyužiteľnú maličkú plochu. Je to pravda?
5 komentárov     zbaliť
buchač Len pre zaujímavosť sa opýtam.

To aké problémy robí ten čudák ?
Že nechce darovať ? Nuž beriem, veď nemusí.
Alebo chce nejakú neprimeranú sumu, keď spomínaš znalca ?
mareko Buchač ..prvá veta posledné slovo, to je preklep?
DaraB áno, myslím, že chce neprimeranú sumu. Preto sa pýtam na tú cenu. Chce za m2 minimálne toľko, koľko je trhová cena na normálny pozemok na výstavbu domu. Nevyznám sa v tom a počula som ten názor čo píšem v otázke. Možno to nie je pravda. Neviem.
buchač Dara...či veríš alebo nie ...ja by som šmaril do ksichtu bankovky...nech sa zadrhne.
Ja som takto švagrovcov (sice iný problem, ale išlo o dedičstvo) odfajčil do teplej...a mám/e pokoj.

Mareko...vzhľadom k okolnostiam ?
Preklep ani nie...teraz je to fakt.
DaraB buchač či veríš alebo nie, v určitých chvíľach by som to aj ja urobila a bol by pokoj. Ale voči tým druhým dedičom by to nebolo fér a tí už darovali a ešte neminula premlčacia doba. Tak by sa mohli rozmyslieť a chcieť to späť, resp. tiež pýtať peniaze. A to už by neišlo len o nejakú stovečku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nechať predediť, a potom dať návrh na súd na vysporiadanie podielové spoluvlastníctva . Bude to drahšie, ale iné mi nevychádza, ak nechce spolupracovať 1 dedič čo si myslí že za 2 m2 získa majetok.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    DaraB presne toto sme aj my mysleli, že s manželom budeme takto postupovať. Počkáme na zdedenie a potom uvidíme. Ak nebude komunikovať alebo pýtať skutočne veľa za ten 1,8 m2, pôjdeme na súd.
    vicktor Cital som o sude v takomto pripade uz viackrat, ale stale nerozumiem co take sa vyriesi.
    Sud mu prikaze predat, ale ved on je ochotny predat, takyto rozsudok je zbytocny.
    Sud stanovi cenu? Ak nizku znalecku namiesto pozadovanej trhovej nie je to daleko od vyvlastnenia. Ale tu sa nejedna o ziaden verejny zaujem.
    A co ak na sude on navrhne ze odkupi vsetko za vyssiu nez znalecku cenu...?
    DaraB my budeme mať 217,2 m2, on iba 1,8 m2. Súd určite rozhodne, aby nám to predal a súd určí cenu. Určite podľa znalca. Nehovorím, že bude nízka, lebo znalec sa opiera o trhovú cenu v danej lokalite, len musí tiež zohľadniť rôzne špecifiká - účelnosť využitia pozemku, lokalitu, prístupnosť sietí a pod. No uvidíme.
    Xanti Ešte ma napadlo, ak chce napr. za svoj podiel 180e .. tak mu vy ponúknite na odkúpenie váš podiel za takú istú cenu tj. 21720e tj. 100e x 217,20m2. Možno sa potom uvedomí čo vlastne požaduje aj ked pochybujem, no na súde zaplatí na poplatkoch a právnikoch viac, ako získa predajom svojho podielu, ak si toto neuvedomí, tak hlboko zaplače.
    DaraB super rada :-) my s manželom len dúfame, že sa uvedomí skôr ako príde k súdu. Za 1,8 m2 robiť takéto caviky, no ale ľudia sú rôzni.
    vicktor KOLKO je ta trhova a "normalna" / znalecka cena? 100 oproti 25? Za to sa budete sudit? Dajte mu co pyta a mate pokoj.
    K tej super rade - co ak bude suhlasit a vy si uvedomite ze sa nedostanete do domu? Vzapati od tej super rady odskocite alebo budete pytat viac aby ste ho odradili (budete robit caviky, vsak ludia su rozni) = ten isty pristup ktory teraz kritizujete.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Pochybujem.
    Pozemok ako taky ma jednu jedinu cenu.
    Vlastnicke pomery jednotlivych vlastnikov nemaju na to ziadny vplyv.
    Pozemok sa da ohodnotit len ako celok, neda sa ohodnotit jeho 3/90.
    Len ta dedena cast bude mat cenu 3/90 z ceny celeho pozemku.

    LubosP je offline (nepripojený) LubosP

    LubosP
    s napisaneho predpokladam ze dany pozemok je v katastri zapisany ako jedna parcela.
    V tom pripade si tiez myslim ze znalec bude ocenovat cely pozemok a nasledne pomerne urci cenu daneho podielu.
    Kedze spoluvlastnici maju rovnake prava k daemu pozemku co sa tyka pristupu napr., tak znalec nema dovod ocenit jednotlive podiely inou sumou.

    Inak by to bolo v pripade ak by tento kusok bol v katastri samostatnou parcelou. V tom pripade by znalec musel zvazovat podmienky len pre tento kusok (pristup ku komunikacii a pod.) a teda by mohol ocenit inak ako velky pozemok vedla.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Ten tvrdohlavec povedal za kolko preda? Pises ako za stavebny pozemok - to je kolko? Povedzme ze x. Znalec napise ze stvrtina. Tvrdohlavec povie tak teda za polovicu. Kupujuci mu zaplati polovicu a druhu znalcovi. Oplati sa?
    Alebo povie ze nezlavi. Ale znalcovi zaplatit treba.

    je rozdiel v cene za m2 pozemku ako celku oproti malej časti pozemku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.