Zavrieť

Porady

Nakoľko som ako vlastník prenajímateľ zodpovedná za nájomníkov

Pred tromi rokmi sme prenajali byt mladému páru -nie sú to nijakí asociáli, riadne pracujú, chodia domov z práce len večer, cez víkendy sú väčšinou mimo bytu. Sused pod nami má stále nejaké pripomienky - že búchajú, majú pustenú nahlas hudbu, pes šteká - a to to také malé psíča, čo nosia so sebou do práce a doma sám býva, len keď idú niekde na nákup, večne mi vyvolávajú s požiadavkou, že som majiteľ bytu a tým pádom aj za nich zodpovedná, nech zjednám nápravu. Najnovšie mi volala predsedníčka SVB-býva v našom vchode, že nech si riešim nájomníkov, lebo ich "pristihli" ako do kontajnera separovaného odpadu papiera dávajú krabice s papierom a čo sa nezmestilo, tak ich nechali položené vedľa kontajnera, spustila vyhrážky udaním a políciou a neviem ešte čím a kým. Vie mi niekto poradiť, v akom rozsahu som za nájomníkov zodpovedná a čo všetko mám riešiť ja? Ďakujem pekne.
Naposledy upravil valeriam : 11.12.17 at 08:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Byvala si predtym v tom byte? Poznas toho suseda? Pytam sa preto, ci to nie je nahodou typ chronickeho stazovatela a frflosa,ktoremu vadi vsetko.
    Alebo ci ma problem iba s terajsimi najomnikmi.

    Predpokladam, ze byt prenajimas oficialne a mas nejaku zmluvu. Ak by najomci robili nieco protizakonne,tak susedia mozu zavolat Policiu, nech si to vyriesia s nimi. Su predsa dospeli,zodpovedni za svoje ciny.

    Ale pokial ziju normalnym,beznym sposobom zivota,tak ani Policia, ani nejaky ufrflany sused nezmoze nic. A ani ty. Pustanie hudby,ci stekot psa predsa nie je trestne,na cinziakoch je to bezny jav. A polozenie papiera vedla kontajnera,lebo smetiak bol plny? Ved to by urobil asi kazdy. Tiez je to bezny jav pri cinziakovych smetiakoch...

    Mne to pripada,akoby si sused iba hladal pricinu na nezhody.Na tvojom mieste by som suseda poslala "niekam"...a nech je rad,ze nema ovela horsich najomnikov nad sebou.

    Hlasovalo 10 pouzivatelov

    Užitočné (10)
    Katy a R, taiko, Janiela, Semetrika1, willma, Poola, Žabinka, bjuty smis, Mária27, Mila123
    10
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Tá predsedníčka nemá chybu....pfúúúú, že jak by som ju poslal do rodnej diery.

    Sused by skončil o pár cenťákov ďalej...odoslaný do teplej diery.
    arizona Precednicke by mali najst chlapa nech ma ine zabavky,ako sledovanie susedov a smetiakov ,)
    valeriam bola som hneď na druhý deň riešiť to na mestský úrad, že čo mám robiť, aj nájomnú zmluvu som im niesla, ale vraj je všetko v poriadku, nájomník má smeti uhradené- aj ako súkromník a aj ako podnikateľ, takže u nich na riešenie nič nie je. No a pani na úrade už o všetkom vedela- predbehla ma predsedníčka so sťažnosťou :-) a to som tam bola ráno o 10,00, tá asi celú noc nespala od jedu, alebo čo
    valeriam Presne, ako vravíš- chronickí sťažovatelia, doma im ani len rádio nehrá, počula by si špendlík spadnúť, no a teraz sa ešte aj stali dôchodcami-takže celé dni sú len doma. Ešte kým sme tam bývali my, chodili sa sťažovať na malého syna, že behá :-) No, mal 2 roky, tak behal :-)
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Riešiť nájomníkov, ak nestačí pohovor, by si mohla len výpovedou podľa § 711 ods. 1 c) občianskeho zákonníka, k čomu ťa však nik nemôže donútiť. Inak ty nemôžeš riešiť žiadne priestupky.

    Podľa zákona o vlastníctve bytov § 11 je vlastník povinný konať tak, aby pri prenajatí bytu neohrozoval ostatných - neprenajali ste to vrahom ani asociálom (neprispôsobivým). Vlastník je tiež povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na dome spôsobili osoby, ktoré jeho byt užívajú. Vlastník môže byť potrestaný (predaj bytu súdom) len za jeho konanie.

    Občiansky zákonník rieši v § 688 - § 690 práva a povinnosti (zodpovednosť) nájomcov - Nájomca je povinný aj riadne požívať plnenia, ktorých poskytovanie je spojené s užívaním bytu - tam sú aj smeti. Nájomcovia sú povinní pri výkone svojich práv dbať, aby sa v dome vytvorilo prostredie zabezpečujúce ostatným nájomcom výkon ich práv.


    § 711 obč.z.


    (1) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak
    c) nájomca alebo ten, kto je členom jeho domácnosti, hrubo poškodzuje prenajatý byt, jeho príslušenstvo, spoločné priestory alebo spoločné zariadenia v dome alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných nájomcov alebo vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome,

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    arizona, branislavp, Semetrika1, Ing. Ľubomír Janoška
    4
    valeriam ďakujem pekne, tiež som si to všetko študovala, nič ma neoprávňuje starať sa do vzťahov medzi susedmi, ak naši nájomcovia neporušujú domový poriadok - a to neporušujú.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    očividne máš byt na nesprávnom mieste. sused zospodku píli uši nielen tebe, ale aj predsedníčke a tým pádom ona zas tebe.

    Každopádne... nech sa strčia. Ak nabudúce niekto bude niečo chcieť, daj im preštudovať domový poriadok. A odporuč to riešiť s kompetentnými orgánmi. Tie ich vyvedú z ich predstáv. Separovaný zber a polícia

    len potom vznikne ďalšie riziko... susedia začnú znepríjemňovať život tvojiim podnájomníkom. A kolotoč sa bude roztáčať.

    Veľa trpezlivosti prajem.
    valeriam ďakujem, už aj do firmy, čo má na starosti separovaný odpad som volala. Tam odporučili, aby predsedníčka vrámci svojej kompetencie požiadala o pristavenie ďalšieho kontajnera alebo o častejšie odoberanie naplnených... už som ju ale neinformovala o tejto možnosti :-)

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ak sa dopúšťajú správania, ktoré má povahu priestupku, alebo správneho deliktu, nesú deliktuálnu zodpovednosť sami.

    Ak sa dopúšťajú konania proti občianskemu spolunažívaniu a dobrým mravom, musí sused žalovať ich.

    Ty s tým nič nemáš.

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Podľa môjho názoru by sa mal zákon viac venovať s prenajimatelmi bytov. Sú to v mnohých prípadoch problémoví susedia. A často aj neplatiči. Možno že by mali mať členovia spoločenstiev možnosť viac ovplyvňovať prenajímateľov a ich výber neželaných podnajomnikov. Osobne mám s nimi veľmi zlé skúsenosti.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dmc tvrdis ze prenajimatelia - cize majitelia bytov su v mnohych pripadoch preblemovi susedia a neplatici ???? a na toto si ako prisiel ??????

    Takze podla teba by mali clenovania spolocenstiev mali mat moznost ovplyvňovať majitelov bytu ci vobec mozu nakladat zo svojim majetkom a chces im vyberat najomnikov. Toho ano...a tohoto nie.

    Si sa prave vrátil z dlhodobeho pobytu v KLDR ????
    sito Takže ďalší člen do klubu KIM ...
    mackoivan Jeden taký inak JUDr. Nás obral prostredníctvo Rómov podnajomnikov o 3000 eur. A to nevravím o dvojročnom pekle v dome. Další dlhuje už 1900 eur. Sudime sa.Tretí krátkodobo tiež prenajíma a dlhuje tiež 700 eur, štvrtý platil l penále 240 eur a tiež sú na jeho inostrannym podnajomnikov sťažnosti . Normálni majitelia sú oveľa ohladuplnejsi k susedom a starajú sa aj o spoločné, na rozdiel od niektorých podnajomnikov. A nakoniec ti najväčší neplatiči inak podnikatelia nechodia nikdy na zhromaždenia
    mackoivan Sito toho Kima si si mohol odpustiť
    dmc to ze niekto neplati zalohove platby nezalezi od toho ci byt prenajima alebo nie.
    mackoivan Každému kto obhajuje nezodpovedných prenajimatelov "prajem" aby mu za susedov nasackoval takýto , grupu neprispôsobivých , verím, že zmení názor.
    dmc Nezodpovedny prenajimatel - paradny terminus technikus. Ja tu zatial iba vidim nikoho kto tu vztahuje zle skusenosti na vsetkych. Ja ti prajem hlavne vela zdravia.
    felix1 Nie, ani ja som nebol v KLDR, ale suhlasim s tymto nazorom a staci mi rozdiel v bezpecnostnej situacii v rokoch 1989 az 2017 v SRN. Cena nehnutelnost sa v problematickom spolocenstve podstatne ,,pribrzdila,, az drasticky znizila oproti zvysku krajiny. Znehodnotenie zostalo na pleciach byvajucich vlastnikov a nie na kratkodobych investotoroch ktori pranajimaju byty !!!
    sito mackoivan (Včera 16:42) "Sito toho Kima si si mohol odpustiť"

    Ale, Ivan, zasa si to tak neber k srdcu. Veď ja netvrdím, že si Kim. V lete tu bolo veselo, niekto tu nazval určitú skupinku. Tak som sa len opýtal. Mňa tiež verbovali do klubu ...

    K tomu prenájmu. "182/1993, § 12, ods. (2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy.15)"

    To že vlastník bytu, byt poskytuje nájomníkovi ho nezbavuje povinnosti vyplývajúcich zo zákona a zmluvy o správe domu.

    Odvolávka 15) je na OZ, § 685 a nas.

    V podstate to kopíruje povinnosti vlastníka voči správcovi. Len si to musí prenajímateľ a nájomca dať do svojej vzájomnej zmluvy.

    "§ 690 Nájomcovia sú povinní pri výkone svojich práv dbať, aby sa v dome vytvorilo prostredie zabezpečujúce ostatným nájomcom výkon ich práv."

    Takže nič nebráni prenajímateľovi dať si do zmluvy, že v prípade oprávnených sťažností na správanie sa nájomníka v dome, jeho byte mu vypovie zmluvu ku koncu prebiehajúceho mesiaca.

    Jednoducho, prenajmem ti byt, ale musíš rešpektovať to čo som povinný rešpektovať v dome ja ako vlastník bytu.
    buchač dmc (Včera 08:17)

    Takze podla teba by mali clenovania spolocenstiev mali mat moznost ovplyvňovať majitelov bytu ci vobec mozu nakladat zo svojim majetkom a chces im vyberat najomnikov. Toho ano...a tohoto nie.
    ===================
    A prečo by to nemohlo fungovať ?
    Na Západe to v niektorých štátoch a aj lokalitách prene takto funguje.
    Ak si ide niekto kúpiť byt, tak toho potencionálneho kupca práve ten zvyšok baráku schvaľuje.
    ----------------------------
    ...a nie sú už náhodou aj na Slovensku dediny, kde samotný starosta robí všetko pre to, aby sa mu do dediny nenasťahovala degešská rodina.
    Lebo to funguje už aj tak, že
    - Obec A sa chce zbaviť cigánov.
    - Obec A kúpi dom v obci B
    - Obec B je vzdialená od obce A nejaký ten kilák
    - Kúpený dom je obývateľný a aj lacný
    - Pokiaľ sa všetko náležite utají, tak sa nič nedeje.
    - Degeši sa nasťahujú....a začínajú kuwa problémy.
    - Degeši robia problémy...
    - Nuž im aj miestni robia problémy....a sere ?????
    dmc pretoze v nasom state nefunguje ani veci ktore maju fungovat podla zakona a nie to este veci ktore zakon neupravuje. Ano bola by to parada......bola......

    Paradna ukazka nefunkcnosti nasho zakonodarstva a statu bol "Dobrovodsky".
    buchač Hm...šak ja viem.

    Dobrovodského sa dá len obdivovať...že to všetko ustál.
    Keby mu drblo v bedni jak Harmanovi ? Kuwa, šak by nestíhal prebíjať a obťahovať...
    Harman dal dole 5tich...koľkí by zahučali, ak by Dobrák spustil paľbu ?
    dmc .....veru ja by som sa mu ani necudoval.
      zbaliť

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Nehnevaj sa, ale s kym sa mam bavit o problemoch ktore produkuje najomca v tvojom byte ked nie s majitelom? Najomnik moze pochadzat z krajiny kde je jeho spravanie uplne normalne. Ty si mu byt prenajal a ty to musis riesit. Snad si nebudem brat plateneho tlmocnika, aby som mu povedal co mi vadi ...
    Najomnik si zoberie zajtra svoj kofor a ide dalej, Ty budes pozostatky butu vlastnit aj ked komplet vyhori ! Vlastnictvo prinasa nielan €, ale aj starosti. Ak je to pre teba len investicia, predaj byt a kup komoditu ktora nevyraba problem s najomnikmi.
    valeriam Nehnevám sa, len sa pýtam, ale aj tak mám pocit, že nemám právo riešiť nejaké žabomyšie vojny medzi ľuďmi, keď jeden z nich je môj nájomník - ja nie som predsa zodpovedná za jeho správanie, ak nespôsobuje ujmu užívaním bytu. Tu bol teraz problém s tými kartónmi a papierom, nikde nie je obmedzenie, kto koľko smetí a koľko separovaného odpadu má vyhadzovať - ty by si to ako riešil? Fakt ma to zaujíma.
    felix1 Máš právo a podla mňa aj povinnosť . Ty máš nájomnú zmluvu v nej určuješ pravidlá / podmienky nájmu. Možno bol byt pridlho prázdny a susedia si zvykli na úplné ticho. Viem že výmena nájomníka je ekonomická strata, ale ak dokážeš počítať aj nepriame straty na povesti / postavení v dome možno zistíš že to je ta najlepšia možnosť. Ak sa bude situácia opakovať, máš v ruke veľmi dobrý argument o tvojej snahe riešiť problém a precitlivenosti ( možno závisti ) susedov.
    kopretinka 01.12.17 21:19 odstránil(a) z Porady

    Nakoľko som ako vlastník prenajímateľ zodpovedná za nájomníkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.