Zavrieť

Porady

Daňový bonus rozvedených rodičov

Ahojte. Náš zamestnanec je rozvedený a dieťa z prvého manželstva má zverené matka. Ona žije s priateľom a ich spoločným dieťaťom. Keďže je na rodičovskej dovolenke nepoberá daňový bonus. Je nejaká možnosť ako by mohol poberať daňový bonus náš zamestnanec? Vyriešila by to striedavá starostlivosť? Aký doklad potrebuje doložiť k ročnému zúčtovaniu, ak by si chcel uplatniť ročný DB? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nie, otec dietata nesplna zakladnu podmienku - nezije s dietatom v jednej domacnosti.
    Striedava starostlivost by to vyriesila, rodicia by sa ale museli dohodnut na tom, ze DB pobera otec (a matka napr. pridavky na dieta).
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    milagros208 Ďakujem za odpoveď. Dohoda rodičov o tom, že daňový bonus poberá otec dieťaťa by nebol problém. O striedavej starostlivosti musí rozhodnúť súd?
    ivka70 Dohodu by mohli urobit az po rozhodnuti o striedavej starostlivosti.
    Nemozu sa len tak dohodnut, ze obidu zakonne podmienky na poberanie DB..
    Tak ako sud zveril dieta do starostlivosti matky, tak by musel sud toto rozhodnutie zmenit.
    Ci by vedeli preukazat sudu, ze vedia zabezpecit dietatu podmienky aj pri fungovani v striedavej starostlivosti, to uz je zasa ina kapitola.
    Kazodpadne ma to vplyv aj na vysku vyzivneho (ktore bud nie je vobec alebo sa len vyrovnava rozdiel) atd.
    milagros208 Vďaka. No je to komplikované. Najjednochšie by bolo keby sa partner s jeho ex zosobášili a mohol tak DB poberať on.
    Katy a R vôbec to nie je komplikované - podmienky na DB sú dané zákonom, ty musíš dodržať a basta. A ako si oni zariadia starostlivosť a spolužitie - to už je len ich vec
    ZuzanaA Ak mi zamestnanec vo vyhlásení podpíše, že si uplatňuje DB a spĺňa nárok na jeho priznanie, priloží RL dieťaťa, ja nemusím skúmať či žijú v jednej domácnosti alebo nie, však? On je zodpovedný za to, čo tam podpíše, či?
    ivka70 Ano, on. A musi si byt vedomy, ze ak ho dostane neopravnene na zakladen nepravdivych udajov a pridu mu na to, bude ho musiet vratit (aj roky dozadu).
    ZuzanaA Ďakujem, len som sa chcela utvrdiť
      zbaliť

    Daňový bonus rozvedených rodičov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.