Zavrieť

Porady

Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

Plánujem predať časť mojich bitcoinov a chcem to urobiť cez moju firmu. Ako sa to formálne urobí, však závisí od toho, či sa na bitcoin pozerá ako na majetok alebo nie. Oba prípady však vedú k paradoxom.

A) Bitcoin je majetok. V tom prípade môžem môj bitcoin previesť na firmu a stane sa jej imaním. Keďže však nikde nie je napísané, kto ten bitcoin naozaj vlastní (je to anonymná mena), musel by sa napísať formálne nejaký papier podpísaný pred notárom, že prepisujem bitcoiny na firmu s účtovnou hodnotou v danej chvíli a výpis z peňaženky (je to trochu na hlavu, ale aká je iná možnosť). Firma potom tie bitcoiny predá, či už na burze, viacerých burzách, alebo u jednotlivcov a dostane za ne peniaze. Tieto peniaze nemusí zdaniť, pretože stále patria do imania (dosaďte si tam firemné auto alebo nehnuteľnosť). Zdaní sa len rozdiel medzi účtovnou hodnotou a cenou pri predaji bitcoinov, čiže prakticky nič, keďže prepis a predaj sa odohrá v krátkom čase. Výsledok je, že mám vo firme peniaze, ktoré som nemusel zdaniť. V prípade likvidácie firmy idú tieto peniaze spoločníkom (mne) a ani tu ich netreba zdaniť. Je to v protiklade so všetkými vyjadreniami, že príjmy z bitcoinov treba zdaniť.

B) Bitcoin nie je majetok. V tom prípade predám bitcoin na burze alebo u jednotlivcov a všetky peniaze pôjdu priamo na firemný účet ako zisk. Ak bitcoin nie je formálne nikoho majetok, ani môj, ani majetok firmy, tak firma realizovala zisk v momente predaja bitcoinov a tento zisk zdaní. Ak by to bola estónska firma, kde sa daní len distribuovaný zisk, tak všetky nezdanené peniaze ostávajú vo firme a môžu sa použiť na ďalšie veci súvisiace s podnikaním. V čom je teda paradox - že potom sú legálne všetky práčky, ktoré predávajú napr. ukradnuté bitcoiny a realizujú tým zisk. Niekto sa na to môže pozrieť ako na zisk, ktorý firma sama nevytvorila (a teda to pripomína pranie), ale ak platí vyjadrenie finančnej správy, že zisk sa realizuje až pri predaji bitcoinov, tak by bol taký pohľad nesprávny.

V danom procese sa nezaoberám cenou za nákup bitcoinov, pretože bitcoin som kupoval pred rokmi a cena za nákup je zanedbateľná oproti súčasnej hodnote.
6 komentárov     zbaliť
UctoPRO V tejto TEME SA temer VSETCI snažia ukázať danovému úradu, že chcú skrátiť dan, až upútajú pozornosť danového úradu, lebo očakávajú verejnú radu. Neznalý človek právomoci danového úradu bude diskutovať o niečo, o čom ale znalé osoby, nebudú verejne aj tak písať. Cieľom je dodržať zákon a ZAPLATIT dan podľa zákona. Ktorú sadzbu a ktorého príslušného zákona zneje medzi riadkami.

Prečo nediskutovať verejne a robiť vklady do ZI:

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-563

DANOVY PORIADOK:
§ 3
Základné zásady správy daní
(5) Správca dane je povinný vykonať úkony pri správe daní aj z vlastného podnetu, ak sú splnené zákonné podmienky pre vznik alebo existenciu daňovej pohľadávky, a to aj vtedy, ak daňový subjekt nesplnil riadne alebo vôbec svoje povinnosti.

(6) Pri uplatňovaní osobitných predpisov pri správe daní sa berie do úvahy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre zistenie, vyrubenie alebo vybratie dane. Na právny úkon alebo inú skutočnosť rozhodujúcu pre zistenie, vyrubenie alebo vybratie dane, ktoré nemajú ekonomické opodstatnenie a ktorých výsledkom je účelové obchádzanie daňovej povinnosti alebo získanie takého daňového zvýhodnenia, na ktoré by inak nebol daňový subjekt oprávnený, alebo ktorých výsledkom je účelové zníženie daňovej povinnosti, sa pri správe daní neprihliada.

Velmi uľahčujete danovému úradu, ak:
výsledkom je účelové obchádzanie daňovej povinnosti alebo získanie takého daňového zvýhodnenia, na ktoré by inak nebol daňový subjekt oprávnený

a ešte verejné priznanie? s IP adresou. Oni nie sú hlupáci ako smeráci.

Danový poplatník potrebuje:
dodržať zákon
vyhnúť sa prípadnému obvineniu z účelovosti
a zaplatiť čo najefektívnejšiu dan z príjmu - koľko 39, 25 alebo nižšie nižšiu, podľa toho, čo zákon dovoľuje.
Výsledok - dodržanie zákonov a zaplatenie dane. Obojstranná spokojnosť úradu aj danovníka.
UctoPRO Nadnárodne firme taktiež vždy hovoria a budú hovoriť- my platíme dane. Možno je rodziel v tom, koľko ktorá strana si myslí, že je koľko. Preto aj malí obchodníci, vždy budú hovoriť , že chcú zaplatiť dan. Koľko ? To je podľa možností, ktoré im poskytuje zákon o dani z príjmu. A on tie možnosti poskytuje medzi riadkami.
profesional Lenže zákon musí byť vykladaný ústavne konformne. Nemôžeš legálne uplatniť režim cenných papierov na niečo, čo cenný papier nie je.
jslancik chlapci, dúfam, že ste predali svoje bity už včera, nie až zajtra... lebo pomaly už nebude z čoho platiť tie dane... Ale ktovie, možno sa to ešte vráti na 20k
UctoPRO teraz sa láme chlieb - RIZIKO sa preberá, a neskôr vznikne VYSLEDOK. žiadna spravodlivosť/nespravodlivosť, slepé kura o zrne, pečeného holuby padajú, a to najhlúpejšie slovo chudobných - nezaslúžený. Môžeš prerobiť alebo zarobiť. Ale musíš vedieť riskovať. ps: kedy nechceš kúpiť je opakom kedy chceš kúpiť. Rady zdarma sú zase iba pre chudobných, lebo nevedia pochopiť rozdiel medzi cenou a investíciou. Na začiatku sa ti posmievajú, na konci ti závidia. Je to slále rovnaké myslenie. Oni nikdy nechcú zarobiť, lebo nechcú riskovať. začarovaný kruh smoly.
jslancik hm... to poznám - stop your losses, let your profit runs. ale v tomto prípade to vidím skôr ako slepú vieru, že BTC bude stále rásť. veď nemôžu prerobiť (keď nakúpili skoro zadarmo). s takým prístupom je to iba hra na to, že prijímajú riziko.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    ak tomu dobre rozumiem, tak chceš firme predať na aktuálnu cenu a ona to chce predať tiež za aktuálnu cenu ("Zdaní sa len rozdiel medzi účtovnou hodnotou a cenou pri predaji bitcoinov, čiže prakticky nič, keďže prepis a predaj sa odohrá v krátkom čase."). ale ako chceš vyriešiť predaj od teba firme? Príde ti na účet slušná suma peňazí, a na tie by si nemal zabudnúť v DP... Nerozumiem, prečo to chceš hnať ešte aj cez firmu. Môžeš ich predať rovno ako FO nie firme, ale na burze a odtiaľ by ti prišli peniaze na účet.

    Keď to teda chceš predávať za reálne ceny. Keby si to predal firme za 1€ a ona by to predala za 15k, tak OK, ty ako FO si v klídku, firma si môže nájsť náklady, čo jej ten zisk vykryjú. Nerozumiem veľmi pointe, prečo to chceš pretiahnuť cez firmu.

    Toto je skôr otázka na finančnú správu. a ani oni nemajú v tom jasno (keby si sa pýtal x krát, dostal by si toľko vyjadrení, koľko ľudí by to spracúvalo). Virtuálne meny a operácie s nimi sú ešte stále hudba budúcnosti, čo sa týka legislatívy.

    Najjednoduchšie by si mal nájsť si niečo, čo si môžeš kúpiť priamo za BTC.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pangas Veď to som písal, že bitcoin nepredám firme, ale prevediem na ňu podobne ako akýkoľvek iný osobný majetok (za predpokladu, že bitcoin je majetok).

    Chcem na to ísť cez firmu, aby som mohol tie peniaze ďalej používať vo firme ako náklady a jedna z výhod sú aj 14% zdravotné odvody, ktoré by som inak musel zaplatiť z tzv. ostatných príjmov fyzickej osoby, kdežto u firmy sa platia len z dividend.

    Ďalej nákup priamo za BTC podlieha zdaneniu, o tom sa už veľa popísalo. Napríklad ak by som kúpil nehnuteľnosť, musí sa z toho zaplatiť daň rovnako, ako keby som predal bitcoin za peniaze a potom nakúpil nehnuteľnosť.

    Finančná správa v tom síce zatiaľ nemá jasno, ale v momente, keď mi príde na účet väčšia suma a banka zo zákona zalarmuje políciu (aby som vysvetlil pôvod), tak v tom, že mám zaplatiť dane, bude mať jasno hneď. A k tomu aj 14% odvody. Bude to chcieť v tom zdaňovacom období a nemyslím, že bude čakať, kým sa legislatíva nejak utrasie.

    Chcem to riešiť 100% poctivo, pretože sa jedná o sumu, ktorá býva pod radarom.

    Irónia je, že ak by som žil v Nemecku, tak by som nemusel platiť žiadnu daň, nakoľko tam sa dohodli na tom, že za držanie bitcoinu dlhšie ako rok sa daň neplatí.

    Rovnako by som nemusel platiť daň ani na Slovensku, ak by sa bitcoin zaradil medzi cenné papiere, pretože ho držím dlhšie ako rok.

    Ak však teraz zaplatím 14% odvody a 19-25% daň a neskôr sa prijme podobná legislatíva ako v Nemecku alebo sa bitcoin stane cenným papierom, tak si tie dane môžem pýtať nazad akurát na lampárni...
    jslancik zdá sa, že si v tom celkom zbehlý, alebo je to iba tvoja predstava?
    takže ty prevedieť BTC na firmu bezodplatne. čiže teoreticky bude celá hodnota, za ktorú to firma predá, zisk. keď si k tomu vieš vo firme "vyrobiť" náklady, tak OK, potom je to jasné.

    áno, nákup za BTC podlieha zdaneniu (aj keď je to veľmi otázne...), ale na ktorej strane. určite nie na strane toho, kto BTC platí. Príjem je to na druhej strane. a to je už jeho problém, ako sa s tým vysporiada. a nemyslím si, že by niekto zisťoval pôvod BTC.

    čo ti poviem, je to des, mať veľa peňazí. iba starosti sú s tým
    pangas Ak sa bavíme o možnosti A), tak je to vklad spoločníka do imania. Nie je to bezodplatné, pretože tá firma sa zaväzuje vrátiť mi všetky tieto peniaze, ak by sa likvidovala. Preto nemôže byť prevod celej hodnoty ziskom firmy. Nie som v tom zbehlý, ale povedal mi to jeden účtovník a mne tiež príde logické, že keď firma predá svoj majetok, tak nezdaňuje celú hodnotu, ktorú za ten majetok dostala, ale len zisk, čiže rozdiel medzi prijatými peniazmi a pôvodnou cenou majetku, ktorá je uvedená v základnom imaní.
    jslancik veľmi jasno v tom nemáš. šiješ poriadnu búdu. chudák tvoj účtovník, čo by to robil. hlavne on nech si to ujasní. aby si na neho neušil búdu, ktorú nezvládne. ohľadom imania... aj keď je veľmi nepravdepodobné, že by BTC bol majetok, nie mena, cenina.
    pangas Ak by bol BTC cenina, tak by mi daňový úrad povedal, že to mám zle a nemusím platiť nič, pretože za držanie cenných papierov dlhšie ako rok sa daň neplatí.

    Môžeš k tomu aj niečo viac povedať než len že nám to nie je jasné. Keď firma predáva svoj majetok, daní jeho hodnotu alebo zisk? Podľa mňa zisk.
    jslancik len asi zle rozumieš pojmu "zisk"... resp. máš o ňom svoje predstavy, keď sa jedná o predaj "majetku".
    pangas Možno som použil zlé pojmy, ale v prípade, že by sa jednalo o auto, tak verím, že je spôsob ako prepísať auto v osobnom vlastníctve na firmu a firma môže niekedy to auto predať, pričom sa to účtuje tak, aby neplatila daň z hodnoty auta.
    UctoPRO Ak by ste išli tak ako uvažujete, dodanil by Vás danový úradnik.
    Ak totiž viete, že dopredu zarobíte, je to danový úník.

    Našiel som vám aj diskusiu, kde to vysvetľuje v inom prípade sám Patrik Tkáč.
    https://prnt.sc/hp8hdv

    Touto cestou nie. Skôr inou, aby ste sám seba nevystavili problémom.

    Lebo to aj tak zistia.


    Napr. z možností o ktorej asi viete:
    Zákon č. 297/2008 Z. z.
    § 4
    Neobvyklá obchodná operácia
    § 5
    Povinná osoba
    (1) Povinnou osobou na účely tohto zákona je: atd atd

    Ak máte záujem, tak radšej súkromne.
      zbaliť

    Bitcoin je offline (nepripojený) Bitcoin

    Bitcoin
    Riesim rovnaky problem a som z toho uz zufaly :-).

    A co takto - najst niekoho s danovou rezidenciou v Nemecku. Ak mas bitcoiny v penazenke a nie na burze, tak je nedokazatelne, kto ich drzal po celu dobu. Predal by ich niekto s danovou rezidenciou v Nemecku, kde su oslobodene od dane. Ten by nasledne spisal darovaciu zmluvu a peniaze ti poslal normalne na ucet. Ak sa nemylim, tak financny dar fyzickej osobe sa nezdanuje. Alternativou je este Rakusko (0% dan ak to mas dlhsie ako rok) alebo napriklad aj Cesko (15 % dan z prijmu, ziadne odvody). Avsak musel by si tam mat niekoho ozaj doveryhodneho, co si tie peniaze nenecha :-).

    Je to dost na hlavu a clovek s tym vela spekuluje. Hlavne ked vidi, ze v okolitych statoch by si zaplatil 0 az 15% na daniach a na Slovensku 39%. Teda u nas to nie su dane, ale este aj odvody.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pangas Nad týmto som uvažoval a ten Nemec by aj bol, len mu nechcem spôsobovať problémy pri dokazovaní pôvodu. Ja mám výpis zo zmenárni a všetko sa dá odsledovať na blockchaine, keby sa o to zaujímala finančná polícia, takže viem dokázať legálny pôvod a pekne im to spísať, aby sa venovali niečomu dôležitejšiemu. Je tam aj toto riziko dávať to na inú osobu.

    Pokiaľ to uvedieš do priznania medzi ostatné príjmy ako odporúčali experti v nejakých článkoch na internete, tak myslím, že sú tam ešte aj odvody, čiže potom rátaj s tretinou tvojho zisku pre štát za jeho kvalitné služby. Česko má síce 15%, ale odvody majú jedny z najvyšších na svete. Najlepšie dopadli Aziati a rôzne ostrovy. Finančné centrá ako Singapur, Hong Kong nedania kapitálový príjem vôbec (a nevyzerá, že by tieto štáty trpeli nedostatkom peňazí Čiže zisk z bitcoinu nedania.
    Bitcoin Chapem, premyslame rovnako. Aj ked by to malo byt legalne, no tazko niekoho presvedcit, nech mu pride trebars pol miliona € na ucet a potom ti ich daroval. Taka suma si proste koleduje o vsetky mozne preverovania.

    Cesko - ak som to pochopil spravne, tak v cesku FO z prilezitostneho prijmu, v kolonke "ine prijmy" zaplati len tych 15 %. Ziadne odvody. To len na Slovensku je takato specialitka, ze tam vopchali este 14 % odvody.
    pangas Zaujímavé, o tom Česku som nevedel. Práve som si overil, že tie odvody na Slovensku naozaj sú. Ak sa s tou legislatívou niečo neurobí, tak Slovensko zostáva kryptopeklom.

    Uvažoval som aj nad presťahovaním sa do Rakúska alebo Nemecka, nájdem si tam na pol roka prácu (formálne) a zmením daňovú rezidenciu, ale potom sú tam vraj nejaké limity, kedy si daňovú rezidenciu môžeš zmeniť nazad, čo sa mi nepodarilo overiť.
    Bitcoin Ano, Slovensko je doslova kryptopeklo. "Nepovieme vam ako to zdanit, tak pre istotu to dajde do kolonky s najvyssim moznym zdanenim. A aj zdravotne odvody z toho zaplatte". 25 % dan z prijmu + 14 % odvody. Ak sa bavime teda o vyssich sumach.

    Inac s tym odstahovanim, ma to teoreticky 2 haciky:
    1) ktovie ako sa zmeni kurz kym to vsetko vybavis
    2) V tomto nie som odbornik, ale ak si bitcoin nadobudol este ako slovensky danovy rezident, tak pri jeho predaji by mali ist dane/odvody na Slovensko. Ale tento bod ber s rezervou, nemam to uplne potvrdene.
    pangas Tiež mám pocit, že by s tým mohli mať problém Rakúšania, že síce si to držal dlhšie ako rok, ale nie v Rakúsku...
    taiko podla mna dane a odvody by mali ist krajine ktorej si danovym rezidentom pri realizacii zisku, teda pri predaju bitcoinov.
      zbaliť

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    1. Ak sa jedna o signifikantnu sumu, nedalo by sa otvorit si ucet v nejakom danovom raji a peniaze ze tie bitcoiny vkladat na onen ucet ?
    Nasledne si k onemu uctu dat vystavit kreditnu kartu a pomocou nej uzivat prostriedky vlastne kdekolvek ?
    2. Alebo nemohol by si bitcoiny predt svojej firme za sumu za aku si ich nadobudol Ty ? Nikoho predsa nic nie je do toho, za kolko ich predavas, resp za kolko ich Tvoja firma nakupuje ?
    Naposledy upravil taiko : 16.12.17 at 15:35 Dôvod: preklep
    30 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pangas Podstatné je, kde sa nachádza človek, ktorý tú firmu naozaj riadi, čiže ja (nie nominee). Ten platí dane na základe zmluvy o dvojitom zdanení vo svojom štáte. Ak myslíš niečo utajené na Belize, kde nie je možné vypátrať skutočného vlastníka, tak ja práve uvažujem nad legálnymi spôsobmi. Chcem tie peniaze použiť na rozvoj firmy a mať ich v EÚ.
    Bitcoin Taiko sice nespomenul zalozenie firmy (len uctu), ale predpokladam, ze myslel aj to. V tom pripade by vytahovanie penazi kartou na Slovensku by bol proste danovy naklad firmy v danovom raji. Nevytahoval by to pre seba. I ked vsetci vieme, ako to je :-).

    Ale aj tak to nie je az take super riesenie, z toho by si si mohol kupovat veci beznej spotreby, ale napriklad kupa auta, domu atd. v hotovosti nie je mozna. A pochybujem, ze by ti tu firmy vystavili fakturu na taketo danove raje v takychto pripadoch.

    Preto sa mi to riesenie nezda spravne.
    taiko nie nie, myslel som len ucet. Ale je pravda, ze to by nebol dobry sposob, ked by sme chceli bitcoiy pouzit na chod firmy v EU.
    A druha moznost predania bitcpoinov firme za nadobudaciu cenu, ked ich zadavatel kupil ako osoba ?
    pangas Prakticky všetky zmluvy o dvojitom zdanení sú postavené tak, že sa pozerá na to, odkiaľ sa tá firma riadi. Čiže ak má niekto firmu na Seycheloch, kde je 0% daň zo zahraničných príjmov, tak k tým 0% musí doplatiť 20% daň na Slovensku len za to, že je riadená človekom, ktorý je daňovým rezidentom na Slovensku.
    Bitcoin taiko - no bez firmy mas problem, lebo prakticky kazda banka je povinna hlasit ta tam, kde si danovy rezident. Pozri zmluvy ako CRS. A kazdym rokom to je prisnejsie.

    pangas - prave preto je nutna ta firma. Firma ako pravnicka osoba. Ty ako FO si nevyplatis ziadne dividendy ani nic. Jedine co sa stane, ze firma bude mat vydavky v podobe vytahovania penazi z bankomatu (na firemne ucely :-) ). Takto mas peniaze v ruke. Firmu mozes potom zlikvidovat.

    Ale neviem - nie som na to odbornik a nechcem nikoho dostat do problemov. Ak je tento sposob nelegalny, tak dajte vediet.
    pangas Podľa tejto diskusie to nebude fungovať:
    http://ako-investovat.sk/diskusia/vi...hp?f=34&t=4467

    "Klíčem k daňové rezidenci je odkud je společnost řízena. Při řízení je rozhodující, kdo je oprávněn za společnost jednat, podepisovat smlouvy apod.
    To, že má společnost loutkového nominee ředitele, který udělí generální plnou moc vlastníkovi firmy, neznamemá, že je to právně v pořádku a nenapadnutelné. Samozřejmě je to otázka prokazování, nicméně to, že je trestný čin špatně prokazatelný neznamená, že by se nestal a že za něj nepůjde někdo sedět."
    taiko uz sme sa zhodli ze riesenie "firmou" je ziaduce, kedze zadavatel, chce firmu dalej rozvijat.
    taiko nuz a teda predat bitcoini vlastnej firme za nadobudaciu cenu nie je riesenim ?
    pangas Podľa tohto asi nie: "Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom."
    taiko @pangas co by sa stalo, ak by sa vo firemnom breadwallet-e objavili bitcoiny od neznameho darcu?
    taiko napada ma este taka vec, ci sa to cele nemoze brat ako darovanie cennych papierov formou prevodu.
    pangas Ak sa to bude brať ako cenné papiere, tak je problém vyriešený aj bez toho - predaj cenných papierov držaných dlhšie ako rok nepodlieha dani. To isté platí v Rakúsku a Nemecku aj pre bitcoiny. Na Slovensku je to na tej úrovni, že aj keď darujem bitcoiny, nikto nevie, čo som daroval a či vôbec niečo.
    jslancik chlapci, aby som to zhrnul. Prišli ste k peniazom doslova ako slepé kura k zrnu. nepracovali ste rukami ani mozgom, aby ste si ich zarobili. ALE teraz je vám zaťažko dať časť z týchto ľahko nadobudnutých peňazí tomu, kto na ne má nárok cez daň. Nech by bol BTC akokoľvek hore, stále vám bude ľúto dať časť z ničím nezaslúženého zisku štátu. Predstavte si, že ste zmenili vaše BTC pred pár dňami, kedy bol lacnejší o výšku dane. alebo počkajte ešte pár dní (ak máte na to gule), zdvihne hodnotu o pár desiatok % a bude na daň. len to vám zas bude ľúto. stále ľúto. nech má človek koľkokoľvek peňazí, stále sa snaží vyhnúť daniam.
    ja nič, len že je to také ľudské.
    pangas jslancik O nezaslúženom zisku a ľakých peniazoch sa bav s komunistami. Ten, kto si tie peniaze nezaslúži, je štát. Nemám problém dať 30% svojho zisku dobrým projektom a charite. Mám problém dať ich štátu, od ktorého nedostanem lepšie služby za to, že bitcoin pôjde vyššie. A špeciálne keď všetky štáty na západ od Slovenska majú normálnejšie riešenie s podstatne nižším zdanením od 0% do 15%. Zaujímavé, že tieto štáty napriek tomu poskytnú svojim občanom lepšie služby. Ak by som žil v Česku, nebudem vymýšlať a zaplatím tých 15%.
    jslancik a ty máš aké zásluhy na tom, že bitcoin raketovo vzrástol? skutočne ideme dávať podľa zásluh? A predsa ti ho "dajú" a blockchain sa s tebou nebude dohadovať...
    žiaľ, daniam sa nemôžeme vyhnúť len kvôli tomu, že nejdú na účely podľa našich predstáv...
    pangas Proste nikto nemá na to hodnotiť zásluhovosť niekoho, lebo potom skončíme pri tom, že akú zásluhu mal Zuckerberg na raketovom úspechu facebooku. Môžeme sa donekonečna baviť o tom, či nejaký podnikateľ bol chytrý, alebo mal proste šťastie a bol v správnom čase na správnom mieste. Keď mám povedať za seba, tak to nebola taká náhoda, ako keby som vyhral lotériu, ale niečo, čo som predpokladal. Náhoda bola, že vyrástol oveľa vyššie, než predpoklad. To, že som do toho dal peniaze, zase súvisí s tým, že sa danej téme full-time venujem. Ak by som nebol kryptoanarchistom, ktorý blockchainu rozumel od jeho počiatku, tak by som sa o tom nedozvedel. Čiže tí, ktorí na tomto zbohatli, nie sú taxikári, čo sa o btc dozvedeli od klientov, ale tí, čo sa v danej oblasti pohybovali profesionálne, t.j. neprišli na to ako kura k zrnu. Ale to je len tak mimo tému.

    Práveže sa daniam za istých okolností môžeme vyhnúť a práve o tom je táto debata na porade aj mnoho iných, aby sme na to prišli. Snaha je optimalizovať v rámci toho, čo dovoľuje zákon.
    taiko @jslancik, niezeby na tom zalezalo , ale musim konstatovat, ze si ma prekvapil s tymi marxistickymi recami
    jslancik Taiko, koho zabilo? Nevyhybanie sa plateniu dani su marxisticke reci?
    jslancik Ci poukazovanie na ludsku nenazranost? Aj pangas hovori, ze taky rast ani vo sne necakal. Ale on namiesto toho, aby bol vďačný za to, co mu doslova spadlo z neba, oplakáva malu cast, ktorú ma z toho zaplatiť na daniach. Takym ludom bude stale malo a stale budu nespokojni. Smutné. Spokojnosť a vďačnosť su v živote dôležité. Byť spokojný s tym, co mam, a nie plakat kvoli tomu, co nemam. To tiez hovoril mr. Marx?
    pangas Takže všetci máme byť vďační, všetky príjmy dávať do kolonky s najväčším možným zaťažením a brzdiť tak rast firiem a rozumnejšie veci, ktoré sa s tými peniazmi dajú urobiť. Malá časť čo sa týka kryptomien je to v prípade spomenutých krajín (Rakúsko, Česko, Nemecko).
    jslancik Ked rozmyslas sposobom, ze platenie dane = brzdenie rastu firmy... Jasne, kto nekradne, okrada vlastnu rodinu (firmu).
    pangas Nikto nehovori o kradnuti.
    jslancik uvažuješ presne v zmysle toho "hesla". jasné, že sa to tak teraz nevolá. volá sa to optimalizácia a podobne. nebudeme predsa platiť dane, aby sa mohli rozkradnúť. my ich vieme predsa minúť lepšie...
    pangas Presne tak, nebudeme DOBROVOĽNE platiť dane zlodejom, ak zo zákona nemusíme. Ty si koľko dal dobrovoľne naviac?
    jslancik Tak ono sa to vola "naviac" hej, teraz je hlupak ten, co sa nesnazi co najviac "zoptimalizovat"... Tak teda hladaj cestičky ďalej. Len aby btc medzičasom neklesol na polovicu. To by bolo uz "preoptimalizovane"
    bodliak @jslancik - presne tak. Na ich mieste by som radsej kludne spaval...
    pangas Predpokladám, že aj mamička s deťmi, ktorá si dá daňovú úľavu na deti, je z takého pohľadu nenažraná a snaží sa čo najviac optimalizovať. A nemôže spať nie kvôli deťom, ale kvôli tomu, čo spáchala v daňovom priznaní.
    bodliak Evidentne si nič nepochopil.
    UctoPRO p. " pangas " napísal, že chce zaplatiť dan. Ak ste si kúpili počas finančnej krízy akcie Erste Bank za 8 eur v roku 2009, namiesto toho, aby ste peniaze si dali na termínovaný vklad alebo nové auto a banka za tie peniaze si kúpila napr. akcie Erste Bank, tak dnes vlastník aktíva to môže predať za 35 eur, zisk 27 eur/ks. Ale celý čas nesiete RIZIKO. V roku 2009 ste mohli prerobiť časť, veľkú časť alebo všetkú investíciu, ak by pokles pokračoval. Who know future? Výška rizika, ak ho neviete riadiť, rozhoduje o vašom výnose. Riziko je to čo, nesie každý investor. Na konci sa na to zabúda. Ale zisk vzniká na začiatku, pri vstupe do pozície. A ako povedala pani Thatcherová- Peniaze nepajú z neba, musia sa vyrobiť tú na zemi :-) https://www.erstegroup.com/de/invest...ie/aktie-chart
    taiko @jslancik tak aby som to zhrnul
    ... nepracoval si rukami ani mozgom ( pri investovani sa nepracauje mozgom )
    ... nezasluzeny zisk ( strata pri investovani by bola zasluzena ? )
    ... prisli ste k oeniazom, ako slepe kura k zrnu ( slepe kura unvestuje ? )
    ... lahko nadobudnute peniaze ( tazko nadobudnute su len peniaze zarobene v zeleziarnach ? )
    mozno nie uplne marxisticke reci, ale take nejake "socialisticko-sused ma nove auto-hajzli zarobil " reci urcite.
    Zadavatel sa nechce vyhnut plateniu dane, nechce len platit zbytocne vysoke dane ak nemusi. Ak je to nemoralne, ci proti nejakej spolocenskej zmluve, tak je nemoralna a proti spolocenskej zmluve aj odpocitalekna polozka, ci danove ulavy na deti.
      zbaliť

    UctoPRO je offline (nepripojený) UctoPRO

    UctoPRO
    Dobrý deň p. "PANGAS", príjem z BTC ako cenný papier by ste aj tak museli daniť. Viac som Vám napísal v správe, máte tam aj presne vysvetlené.


    § 9
    Príjmy oslobodené od dane
    k) z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok; od dane nie je oslobodený príjem z predaja cenných papierov, ktoré boli obchodným majetkom daňovníka,


    § 8
    Ostatné príjmy
    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
    e) príjmy z prevodu cenných papierov,


    39b)§ 3 zákona č. 429/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.

    Obe podmienky musia byť splnené.

    Ale aj napriek tomu je možné analyzovať situáciu a postupovať v súlade so zákonom.
    Štátne orgány môžu konať len to, čo zákon dovolí a v jeho rozsahu, občan to, čo zákon nezakazuje.
    Naposledy upravil UctoPRO : 18.12.17 at 10:33
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik no a keby to spätne zaradil do firmy pred viac ako rokom? Resp. by sa tváril, že tá BTC wallet je firemná už nejaký čas. má šikovného účtovníka, ten si s tým poradí
    UctoPRO Nie je potreba. Cieľom je dodržať zákon a zaplatiť dan podľa zákona.
    jslancik v tejto téme sa hľadá hocičo iné, len nie to, čo hovoríš...
    UctoPRO V tejto TEME SA temer VSETCI snažia ukázať danovému úradu, že chcú skrátiť dan, až upútajú pozornosť danového úradu, lebo očakávajú verejnú radu. Neznalý človek právomoci danového úradu bude diskutovať o niečom, o čom ale znalé osoby, nebudú verejne aj tak písať. Cieľom je dodržať zákon a ZAPLATIT dan podľa zákona.
    To je to, čo danový úrad vidí. A to je hlavné. Co nečíta, je to čo zákon nezakazuje.
    profesional BTC nie je cenný papier. Je to iba majetkové právo oceniteľné v peniazoch. Čo ale nie je jedno a to isté. Tj. nie je možné využiť režim oslobodenia po uplynutí času.
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Bitcoin nie je cenný papier. Je to majetkové právo oceniteľné v peniazoch.

    2. Ak by si chcel dostať bitcoin bez daňových konsekvencií, muselo by byť toto právo vložené do základného imania, pričom za účelom toho by muselo byť ocenené znaleckým posudkom. Takéto zvýšenie ZI ako aj znalecký posudok, sú predmetom povinnosti uloženia príslušných listín do Zbierky listín ORSR. Keďže sa tak nestalo, spätne to už do firmy v minulej hodnote nedostaneš.

    3. Daň z príjmu firma ako aj FO platia z rozdielu obstarávacej predajnej hodnoty.

    4. Je možné to vyriešiť jedine cez vhodne nastavenú onshore štruktúru v krajine s teritoriálnym spôsob zdanenia, ak nechceš platiť dane ani odvody a to legálne.Ale návod sem dávať nebudem. Musíš sa dostať do štruktúry v rámci tax avoidance. Tj. prestaň uvažovať v rámci EÚ. Estónsko, ako píšeš, má svoje výhody, ale vo finále pri distribúcii dividend zaplatíš daň. Sú aj lepšie možnosti.
    Naposledy upravil profesional : 18.12.17 at 20:50

    peta49 je offline (nepripojený) peta49

    peta49
    S jasne pomenovaným finančným cieľom prichádza druhá fáza: výber cesty, ktorá k nemu povedie. Nikdy nie je len jedna. Čo chcem týmto povedať, jedna z dobrých možností ako obísť systém je nakúpiť úplne anonymnú menu napr. monero a za monero nakúpiť fyzické zlato ktoré si prídeš vyzdvihnúť. To následne môžeš deklarovať ako dedičstvo a ešte kým nieje progresívne slovensko vo vláde a nemáme daň z dedičstva tak sa to oplatí.

    Predaj bitcoinov cez vlastnú firmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.