Zavrieť

Porady

dedenie v tretej skupine

na aký dedičský podiel mám nárok keď som ako spolužijúca osoba s poručiteľkou a zároveň aj neter teda, či si môžem uplatniť zo zákona ako spolužijúca osoba mojej tety alebo menší podiel ako neter. ešte to upresním.Moja teta bola vdova bezdetná. jej rodičia nežijú, ani súrodenci sú len dve spolužijúce osoby a po súrodencovi sú dvaja synovcovia a dve netere. ja som jednou z tých neterí a zároveň spolužijúca osoba.
Naposledy upravil nusulikova : 18.12.17 at 17:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak dedíš ako neter, už by si nemala dediť ako spolužijúca osoba. Teda ak aj druhá spolužijúca osoba je neter či synovec, dedíte štyria - každý 1/4.

    Podľa súdnej praxe ak dedí súrodenec, už nededí ako spolužijúca osoba. Predpokladám, že potom ani deti súrodenca nemôžu dediť ako spolužijúca osoba.
    Ak teda druhá spolužijúca osoba je niekto iný, tá by mala dediť 1/2 a vy štyria podiel po rodičovi po 1/4 (trochu nespravodlivé).
    Naposledy upravil Mária27 : 18.12.17 at 18:13

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak s tým ostatní dedičia súhlasia - tak sa môžu priamo pri DK dohodnúť, komu čo pôjde. neter môže dostať aj všetko !

    požiadaj moderátora o spojenie tých tvojich otázok
    Chcem sa opýtať prečo by neter nemohla dediť zo zákona ako spolužijúca osoba ale len ako neter, keď splňa všetky podmienky spoločnej domácnosti s poručiteľkou a ostatní dedičia s tým súhlasia

    Neter môže byť spolužijúca osoba pretože dedičské podiely sú iné. Súrodenec ako spolužijúca osoba ma rovnaký podiel ako spolužijúca osoba tak preto by tým nič nezískal.Ale pri neteri je výška podielu menšia preto si môže uplatniť zo zákona podiel ako splužijúca osoba čo je vyšší podiel. čítala som to na internete príspevok od ciráka a kol.
    Naposledy upravil taiko : 18.12.17 at 20:08
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona .
    nusulikova chcem dediť ako spolužijúca osoba aj keď som neter a ostatní spoludedičia s tým súhlasia .Môžem si to uplatniť na pojednávaní?
    Mária27 Samozrejme diskutovali sme o zákonných podieloch. Dedičskou dohodou sa môžu podiely zmeniť akokoľvek - môžeš zdediť aj všetko.
      zbaliť

    dedenie v tretej skupine

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.