Zavrieť

Porady

Zmluva o nájme hnuteľnej veci + následné odkúpenie tejto veci

Máme zmluvu o nájme technického zariadenia, pričom táto nájomná zmluva je uzavretá na 24 mesiacov, t.j. 24 splátok nájomného. Z textu zmluvy je zrejmé, že ide o nájom spojený s následným predajom, t.j. prenajímateľ aj nájomca majú záujem prenajať a následne predať/kúpiť toto zariadenie. Vlastnícke právo prejde na nájomcu po uplynutí doby nájmu. Celková suma splátok je 2600 Eur.

V podstate sa mi to podobá na lízing, ale nie je tu dostatočná dĺžka nájmu ... No napriek tomu ma to zvádza účtovať toto zariadenie ako dlhodobý majetok odo dňa začatia jeho používania, t.j. od dňa začiatku prenájmu. Čiže aj do daňových nákladov uplatniť daňové odpisy a nie platby nájomného.

Poprosím o potvrdenie, či uvažujem správne. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  profesional je offline (nepripojený) profesional

  Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
  Podľa mňa je podstatné o aké zariadenie ide, aká je jeho životnosť, účel, zaradenie.. Ale v podstate rozmýšľaš správne
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Jana_clenka Ďakujem za reakciu. Je to zariadenie na riadenie objednávania, plánovania a časovania pacientov u lekára, vrátane príslušného softvéru. Životnosť ... niekoľko rokov. Z tohto pohľadu je to ako dlhodobý majetok OK, len tie akoby splátky formou prenájmu ma mätú.
  profesional Hmm.. podľa mňa majoritnou čásťou hodnoty bude softvér. Takže nie je o čom. Softvér sa k tomu legálne podľa slovenského práva lízovať ani nedá.
  Jana_clenka Teraz si ma asi zmiatol ... softvér sa považuje za nehmotný majetok, ak je kúpený samostatne, t.j. nie ako súčasť dodávky hardvéru. Tu ide o reálne tech. zariadenie, v ktorom nejaký soft samozrejme je, ale celé je to funkčné iba dohromady. Aký je pomer ceny HW a SW neviem, ale ani to, myslím si, nepotrebujem, chápem to ako hmotný majetok.
  Napriek tomu - tiež to nepovažujem za lízing, ten má stanovenú minimálnu dobu prenájmu a tá tu nie je dodržaná.
  No keďže je nájomná zmluva koncipovaná so zámerom následného odkúpenia majetku, chápem to ako formu postupného splatenia jeho ceny a preto by som ho zaradila ako majetok už na začiatku prenájmu. Napr. na osobitnej analytike, keďže ho ešte nevlastním, ale už užívam.
  Druhá možnosť by bola, účtovať počas trvania prenájmu jednotlivé splátky ako nájomné, len potom čo ďalej - po skončení prenájmu prejde majetok do vlastníctva nájomcu ...
    zbaliť

  Zmluva o nájme hnuteľnej veci + následné odkúpenie tejto veci

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.