Zavrieť

Porady

Vyúčtovacia faktúra za elektriku

Zdravím, ako čítam, tak čítam, stále nemám jasno v otázke, do ktorého obdobia v JÚ zaúčtovať vyúčtovaciu faktúru za rok 2017 preplatok.
Dátum dodania neuvedený
Dátum vystavenie 3.1.2018
Dík moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    ide o opravny danovy doklad, do dph v 01/2018

    Vyúčtovacie faktúry za energie (napr. elektrina, plyn, teplo) u odberateľa

    Odberateľ – platiteľ dane (neuplatňujúci osobitnú úpravu podľa § 68d zákona o DPH) od dodávateľa energií obdržal v januári 2018 „vyúčtovaciu faktúru“ s preplatkom resp. s nedoplatkom, ktorou mu dodávateľ vyúčtoval rozdiel medzi skutočnou spotrebou za fakturačné obdobie od 01.01. do 31.12.2017 a už vyfakturovanou spotrebou na základe 11 faktúr vyhotovených za opakované dodania energie počas 11 kalendárnych mesiacov, z ktorých si uplatňoval odpočet dane. V daňovom priznaní, za ktoré zdaňovacie obdobie uvedie odberateľ údaje z tejto „vyúčtovacej faktúry“? V ktorej časti kontrolného výkazu uvedie „vyúčtovaciu faktúru“?

    Odberateľ – platiteľ predmetnú „vyúčtovaciu faktúru“ bez rozdielu, či jej obsahom je preplatok alebo nedoplatok, uvádza v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom ju dostal, t.j. v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie január 2018 (resp. za I. štvrťrok 2018). V kontrolnom výkaze podanom za zdaňovacie obdobie január 2018 (resp. za I. štvrťrok 2018) ju uvádza v časti C.2.
    Viac informácií k problematike vyúčtovacích faktúr za energie nájdete v Zápise z 13. zasadnutia Komisie na zabezpečenie jednotného metodického výkladu za oblasť dane z pridanej hodnoty, ktoré sa uskutočnilo dňa 9.6.2014.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina No evidentne v tom nie je doposiaľ jednotný názor, práve hore nad týmto príspevkom je opačná odpoveď. Tak ako sa treba zariadiť, aby som nespravil chybu?
    Sarlotka vsak som ti tam uviedla, ze to vyplyva zo zápisnice 13. zadadnutia komisie...
    Sarlotka zapisnicu si mozes precitat tu
    https://www.financnasprava.sk/_img/p...omisie_DPH.pdf
    lotina Ano to som čítala, len som reagovala na odpoveď Onka, ale on sa potom opravil, že uviedol nesprávnu informáciu. Teraz je to super. Ďakujem ti moc.
      zbaliť

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    V jednoduchom účtovníctve sa hádam účtujú peňažné pohyby, takže by som povedal, že zápis v peňažnom denníku bude do obdobia, kedy preplatok vrátia.

    Ak sa bavíme o DPH, tak pri opravných faktúrach rozhoduje dátum vystavenia.
    Naposledy upravil Onko : 12.01.18 at 09:25 Dôvod: Chybná odpoveď.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lotina čiže danú faktúru (preplatok) aj keď je tam dátum vystavenia 2018, musím dať ešte do roku 2017. Tak ďakujem za odpoveď.
    Onko Tak to štandardne chodí pri riadnych dokladoch, keď dodáš tovar v decembri a zaplatí sa až v januári, do DPH to ide v decembri a do peňažného denníka v januári.
    Ale podľa toho, čo píše Sarlotka nižšie, pri vyúčtovaniach - opravných dokladoch to ide do DPH podľa dátumu vystavenia. Ospravedlňujem sa za chybu a môj pôvodný príspevok som opravil.
    lotina Tak ďakujem, určite to pomôže aj viacerým.
      zbaliť

    Vyúčtovacia faktúra za elektriku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.