Zavrieť

Porady

Kamerovanie trestného činu na verejnosti

Dobrý deň, spúšťame nový protidrogový program na Soc. sieti.
Je protizákonné natáčať niekoho a nahrať na soc. sieť ako pácha trestný čin (mladiství výtržník, mladistvý opitý, páchanie výtržníctva, vyhrážanie sa a iné.). V prípade ak by sa záznamy posunuli aj PZ SR. A v prípade ak nie.
Ad2: Ak by účastníci na videu boli cenzúrovaní.
Ako veľmi je to rátané ako verejný záujem?
Ďakujem vopred za všetky odpovede.
buchač Na vojenčine sme vravievali :

" Jeden iniciatívny blbec je horší ako rota záškodníkov. "
misoft @straightedge.... a tebe by sa páčilo, keby nejaký iniciatívny "bojovník" ťa filmoval na verejnosti, potom to zavesil na sociálnu sieť?
Asi nie!
I ten dobrý úmysel tu by narazil na zákon... a ten výtržník, narkoman by potom boli nevinní a TY by si prinajmenšom dostal flajster - nevraviac o tom, že ten oný by si ešte pýtal odškodné a mal by na ďalšiu dávku.
Prečítaj si radšej zákony o ochrane osobných údajoch a o kamerových systémoch a záznamoch na verejnosti....
A ešte niečo... i keď polícia tvrdí, že prijme akýkoľvek dôkaz, ktorý by objasnil čin - nie je to pravda! Často amatérsky záznam zamietnu, pretože bol získaný nelegálne (v rozpore so zákonom) - takže i zo strany polície sú to len oblbovacie kecy....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Videonahrávka vyhotovená pred začatím trestného stíhania a bez príkazu súdu je nezákonný dôkaz a ako taký použitý nemôže byť použitý. Výnimkou by bol obzvlášť závažný zločin, kde ide o útok na právom chránený záujem v rozsahu základného ľudského práva 1. kategórie (napr. v prípade vraždy)

    Systematické nahrávanie fyzických osôb bez ich súhlasu tak ako to plánujete, je trestné.

    Takže nakoniec nie len že nahratých ľudí ma základe Vašich videí neodsúdia, budú stíhať a odsúdia Vás.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Nezákonný dôkaz a práva páchateľa.
    Kašlem na ľudské práva ak sa jedná o porušovanie zákona. Je jedno či sa jedná o drogy, nedodržanie rýchlosti, vyhadzovanie odpadkov, neodpratanie psieho výkalu či čokoľvek iné. Jediné kritérium by malo byť originalita záznamu. Seriem na právo porušovateľa zákona, pretože jeho konaním môže/je porušenie práv nás /niektorým z nás v reálnom živote. Sťažovať sa môžem, dôkaz poskytnúť nesmiem ak mi páchateľ nedal vopred súhlas.
    Lobogo.
    Správne by bolo povinnosť polície prijať akýkoľvek záznam bez ohľadu či bol získaný zákonne či nie. Tento preveriť či nebol zmanipulovaný/zmenený. Ak záznam je kóšer tak je to nezvratný dôkaz o tom čo sa stalo, na rozdiel od výpovedi svedka činu ktorý nemusí byť pravdivý. Priestupok či trestný čin je jedno. Pokuta alebo pálka od súdu v prípade porušenia zákona/predpisu by mala byť rýchla a automatická. Nemám byť za záznam buzerovaný ja ako zaznamovateľ činu ale ten, čo ten čin spáchal. Napríklad kamery v autách. Pri penetrácii kamier v autách a slovenskej škodoradosti by ani policajti nemuseli hliadkovať a stačilo by pozerať záznamy a vypisovať šeky. Nahrávanie mobilom tiež problém nie je. Len to chce záznamy po preverení pravosti brať ako dôkaz.
    Ja mám právo nebyť obťažovaný nezákonnými činmi iných.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    profesional Pýtal si sa na právnu realitu. Tvoje sny a presvedčenia ako by si si želal aby to bolo, sú tvoje. Nikto ti ich neberie. Ale ak sám spáchaš svojim konaním trestný čin, budeš môcť spoluväzňom vysvetliť svoje pozitívne úmysly v predklone, keď si budeš chcieť zodvyhnúť mydlo.

    Právomoc policajtov, prokurátora a súdu si nemôže uvzurpovať jednotlivrc, ani skupina. Inak nastane anarchia a každý bude porušovať všetky práva ostatných.

    Ak chceš inak fungujúci právny systém a chceš ľudí beztrestne natáčať a udávať, nikto ti nebráni odsťahovať sa do USA a tam si svoju ŠTB úchylku realizovať každý deň.
    buchač profesional (Dnes 00:30) Pýtal si sa na právnu realitu. Tvoje sny a presvedčenia ako by si si želal aby to bolo, sú tvoje.

    Právomoc policajtov, prokurátora a súdu si nemôže uvzurpovať jednotlivrc, ani skupina. Inak nastane anarchia a každý bude porušovať všetky práva ostatných.

    Ak chceš inak fungujúci právny systém a chceš ľudí beztrestne natáčať a udávať, nikto ti nebráni odsťahovať sa do USA a tam si svoju ŠTB úchylku realizovať každý deň.
    ===================
    Reakcia na odstavce odzadu :

    Ani v USA nie je všetko dokonalé.
    S tým ŠTB si to trochu prehnal....

    Hm...ale prokurátor alebo súd môže (dokonca vedome) porušovať zákon ?

    Mýliš...nie sú len lubove.
    99% obyvateľov, ktorí si aspoň trochu uvedomujú, čo sa v tejto republike deje, by si priali zmenu tejto reality.
    Súdy a prokuratúra je naviac korumpovaná oblasť.


    ...že práva páchateľa ?
    Kuwa a kde sú práva obete ???
    lubko6394 1. Ja pácham trestný čin ? Tým že odovzdám záznam polícii a nechám ju konať ?
    2. Ja si žiadne právomoci neberiem. Ja dám len info policajtom a oni s prokurátorom a sudcom rozhodnú.
    3. Udávať ? To si myslíš že je jednoduchšie ísť svedčiť na políciu ? Vidíš dílera ako predáva deťom drogy. Pôjdeš svedčiť osobne ? Ani neprídeš domov a díler má echo kto vypovedal a o čom. Potom Ti zhorí auto, prepadne Ťa feťák... a na políciu sa dostaví 10 svedkov ktorí dosvedčia že díler v tom čase podával kapustnicu bezdomovcom a ešte Ťa ten istý díler obviní z ohovárania, krivého svedectva a poškodzovania dobrého mena.
    Čo má ŠTB s týmto spoločné ? Súčasný stav dáva práva páchateľom a my sa máme prizerať ako sa to tu zo dňa na deň przní a za chvíľu si na hlavu nasadíme konské klapky aby sme toho veľa nevideli. Čo sa tu zlepší ak nikto radšej nič vidieť nebude ?
    profesional Trestný čin páchaš vyhotovovaním videozáznamu v rozpore so zákonom. Podobizeň osoby, tj. foto/videozáber tváre fyzickej osoby nesmieš vyhotovovať bez jej súhlasu. Videozáznam v podobe počítačových údajov je zároveň v rámci judikatúry ESĽP a aj nášho trestného poriadku chránený extra. Videozáznam vyhotovený pred začatím trestného stíhania nemôže byť legálne v trestnom konaní použitý. Je mi jasné, že si zaslepený. Ale vyhotovovať videozáznam pre účely trestného konania smie len polícia a aj to iba na základe súdneho príkazu.
    Si myslíš, že polícia od teba vezme videozáznam anonymne? Zobuď sa. Aj keď ho nebudú môcť použiť, budú povonní identifikovať toho, kto ho vyhotovil a tiež toho, kto ho doručil. Takže tvoje údaje v spise budú a páchateľ ich uvidí. Žiadnu ochranu nezískavaš. Ale komu niet rady, tomu niet pomoci.
    Existujú spôsoby, ako polícia po oznámení, s príkazom sudcu nasadí kamery. Ale nie že to budeš robiť ty..
    lubko6394 Preto to u nás vyzerá tak ako to vyzerá.
    Skutok sa nestal a finito.
    Trestné činy majú klesajúcu tendenciu - akurát preto, že klesá percento idealistov ktorí by ich nahlásili.
    Ani z dvorov a záhrad na východe nič nemizne veď počet oznamov na polícii klesol.
    A korupcia neexistuje, zväčša sú to babky strčiace fľašku alebo dvacku doktorovi, a keď babky vymrú tak u nás bude korupcia na nule. Väčšie úplatky nikdy neboli a ani nebudú a všetko sa stalo tak že zákon porušený nebol. A alobal na Slovensku ani neexistuje. A ani vlastnou hlavou sa nič nezohnalo.
    Ešte sa čuduj že mladí utekajú, ja by som ušiel tiež a škoda že som tak neurobil.
    profesional Ja nespochybňujem problémy čo existujú. Chcel si poznať právnu stránku veci. Ak chceš zmeniť právny stav, neostáva ti iné len založiť stranu, vyhrať voľby a zmeniť to.
    lubko6394 Ja som sa nič nepýtal, ja som len prezentoval svoje názory. Prečo by som mal zakladať stranu a vyhrať voľby ? Strany robia stranícku politiku a teda to čo vyhovuje im. Či je to dobré aj pre občana majú hlboko v paži, teda aspoň dovtedy kým sa občania hlasne a hromadne neozvú. Takže sa ozývam a hľadám podporu. Mlčaním sa ešte žiaden problém nevyriešil.
    pavol54 lubko páchateľ má minimálne dva dôvody aby finančne zabezpečil svoju bezúhonnosť. NAPR. Trestný čin za 10000, náklady na obhajobu 100 000 1. finančný profit v budúcnosti 200 000 . 2, bezúhonnosť. Ty ak nič nespáchaš nikdy nemáš dosť prostriedkov 100 000 aby si presvedčil že máš pravdu a že záznamy sú pravdivé. Čo sa týka tých volieb napríklad primátor (funkcia volne premenná ) ak má plat 5000 a na svoju volebnú kampaň vynaloží 300 000 tak je stratový ALEBO má z toho vedľajšie benefity ktoré pokryjú vynaložené náklady.
    profesional Podporu pre porušovanie zákona, lebo sa ti aktuálny nepáči? Hľadaj ďalej.. anarchia totiž ničomu nepomôže.
    lubko6394 Profesionál: Aká podpora pre porušovanie zákona? Ja dávam len svoj názor aké by tie zákony mali byť, koho by mali chrániť a koho by mali trestať. Nič nevidím, nič nepočujem a ničomu neverím stav nezmení. A k tej anarchii - možno aj tak by sa to dalo a efektívne. Napr. poslať pár záznamov policajtom, prokurátorom, Kalimu a médiám a potom len čakať na odozvu kto a ako zareaguje a ako to zdôvodní. Zase snívam, zabudol som na Mariatchi a hlas podobný Ficovmu.
    Pavol54: Ak to správne chápem tak predpokladáš že by som mal záujem presadiť a bojovať za odsúdenie natočeného porušovateľa. Vôbec nie. Moja úloha by mala skončiť odovzdaním záznamu polícii. A tá by to mala riešiť. Záznam môžem poslať poštou na kľúči alebo na karte aby som sa mohol vyhnúť možnej pomste.
    Čo sa týka volieb tak máš pravdu, ale jediní ktorí to môžu zmeniť sme my svojim hlasom a nahlas prejaveným názorom. Politici to bez nášho tlaku nezmenia nikdy - taký optimista nie som.
      zbaliť

    Kamerovanie trestného činu na verejnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.