Zavrieť

Porady

SRO čo je výhodnejšie zamestnanec/spoločník/konateľ

Dobrý deň,

Sme 3 spoločníci a chceli by sme založiť s.r.o. Chcem sa spýtať, čo je pre nás výhodnejšie ohľadom všelijakých odvodov a daní. Zo začiatku nebudeme mať žiadnych zamestnancov všetko budeme robiť sami. Taktiež predpokladám že zisk firmy bude niekoľko mesiacov na nule (hľadanie zákazníkov). Oplatí sa nám byť ako zamestnanci vo firme alebo ako spoločníci prípadne konatelia? A taktiež sa chcem spýtať ak nebudeme mať tie prvé mesiace žiadny zisk ako je to s účtovníctvom treba každý mesiac vypracovať to účtovníctvo? Na účtovníctvo plánujeme využiť služby inej firmy.

Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  ZahradnikAmater
  Ak spolu založíte firmu, spoločníci budete, aj keby ste nechceli Konatelia podľa toho, ako sa dohodnete. A zamestnať sa môžete kedykoľvek, dokonca aj na dohodu a platiť si hodinu denne plus odvody Dôležité je, či máte iný pracovný pomer alebo zdroj príjmov.
  Ak nebudete plátci DPH, tak vám v podstate stačí urobiť účtovníctvo aj v marci budúceho roku. Len pre vašu lepšiu orientáciu by ste si to mali nechať robiť priebežne, prípadne kvartálne pri menšom počte dokladov. Aby ste neboli prekvapení, aké máte náklady a nemýlili si v budúcnosti tržby a zisk
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Šimon M Ďakujem za odpoveď.
  No prijem nemáme iný ani jeden z nás. A platci DPH neviem chceme vyvíjať software pre firmy pripadne pre fyzické osoby. Neviem čo sa v tomto prípade oplatí viac či platiť DPH alebo nie?
  ZahradnikAmater Stať sa plátcom DPH nie je také jednoduché, ak nenaplníte predpísaný obrat.
  Šimon M Takže zo začiatku platcami DPH nebudeme kedže taký obrat nedosiahneme. Čiže v tomto prípade nám stačí účtovníctvo spraviť raz za rok. A tie odvody do sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne čo sa viac oplatí zamestnať sa alebo ostať len ako spoločníci?
  jslancik Stať sa platcom DPH je práveže jednoduché. Len pri vyvijani softvéru to nemá zmysel.
    zbaliť

  Onko je offline (nepripojený) Onko

  Onko
  Odvody a dane sa týkajú len vyplatených peňazí. Spoločníci budete všetci, pričom peniaze môžete nechávať vo firme, konateľom musí byť minimálne jeden a môže byť bez odmeny. V takom prípade sa zaplatí len firemná daň z príjmov a tým to končí. Ak si chcete vyplatiť peniaze z firmy von, najjednoduchšie je to formou dividend spoločníkom, vtedy sa platí navyše daň z dividend.
  Ak to chceme skomplikovať, tak svoje výhody môžu mať aj iné formy a treba si všetko na mieru prepočítať. Napríklad keď nie ste nikde inde zamestnaní, tak je dobré si dať aspoň symbolickú mesačnú odmenu napr. 1 € ako konateľ a z nej platiť odvody vrátane zdravotného (0,14 €), než platiť zdravotné odvody ako samoplatiteľ (63,84 €). Vyplácať si pravidelnú mesačnú odmenu v štandardnej výške má zmysel v prípade, že by ste si chceli v budúcnosti brať hypotéku a budete potrebovať preukázať pravidelný príjem. Mesačná mzda má oproti dividendám zvýhodnenie vo forme nezdaniteľnej časti. Odvody do sociálnej poisťovne sa tiež počítajú do dôchodku, tak je na zváženie, či neplatiť aspoň toľko, aby vychádzal minimálny dôchodok. Každopádne ako píšete, zo začiatku neočakávate žiadne zisky, takže nie je dôvod si ani vyplácať žiadne odmeny, takže môžete fungovať bez odmien a doriešiť do v budúcnosti, keď na to príde.

  Čo sa týka účtovníctva, tak ak sa bavíme o tom, čo je zo zákona povinné, tak účtovníctvo sa má viesť priebežne, mali by ste od začiatku, aj keď nebudete mať "žiadny zisk", to nie je rozhodujúce. V praxi to však funguje aj tak, že niektorí si dajú účtovníctvo "zbúchať" naraz po ukončení roka, ako tu píše kolega.

  rigollete je offline (nepripojený) rigollete

  rigollete
  ...ešte možno doplním, že dať si robiť účtovníctvo priebežne aj kvôli obratu pre povinnú registráciu - DPH.

  SRO čo je výhodnejšie zamestnanec/spoločník/konateľ

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.