Zavrieť

Porady

Na kolko minútovú prestávku mám nárok?

Začala som pracovať ako telefonická operátorka, TPP- 6hodinový prac.úväzok, poobedná od 13:00h. - 19:00h. , stupeň náročnosti práce 2...v zmluve mám uvedený čas na prestávku 30 minút, no na personálnom mi tvrdia, že zo zákona mám nárok na 20 minút takže ked presiahnrm 20 minút tak musím nadrábať..neviem sa v tom vyznať, prosím ak niekto vie poradiť tak budem vďačná, ďakujem
veronikasad Aký týždenný úväzok máš v pracovnej zmluve a koľko hodín týždenne skutočne odpracujes?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Pozri tu na znenie v ZP
    §91
    Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.
    (2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.
    (3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.
    (4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.
    (5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času; to neplatí, ak ide o prestávku na odpočinok a jedenie, pri ktorej sa zabezpečuje primeraný čas na odpočinok a jedenie bez prerušenia práce zamestnancom.
    (6) Prestávka poskytovaná z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci sa započítava do pracovného času.
    kopretinka čiže nemá nárok,lebo neodpracuje viac ako 6 hodín......alebo má nárok,lebo má v zmluve?
    veronikasad Kopretinka, prečo mazes odpoveď?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemusela by si mat definovanu, lebo mas 6 hodinovy prac. cas, ale ak ju mas v zmluve definovanu 30 minutovu, tak mas narok na 30 minutovu.
    Nezabudaj, ze prestavka sa do pracovneho casu nezapocitava.
    Ak mas 6 hodinovy uvazok a 30 minutovu prestavku, tak v praci (s tou prestavkou) musis byt 6,5 hodiny.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Ivka, možno vykonáva prácu pri ktorej nemôže opustiť pracovisko a zamestnávateľ postupuje podľa poslednej vety pár. 91 ods. 1 Zákonníka práce...
    ivka70 pise, ze je telefonicka operatorka a este ,ze 20 minutovu prestavku ma, tam tazko nemoze opustit pracovisko ....
    to skor plati pri technologiach, kde sa neda technologicky zastavit nieco (zerava pec a pod.)
    veronikasad Ak je tam sama ... Nedoplnila odpoveď
    tinagom22 Ano robim.tel. operatorku, no ked idem na wc tak sa musim davat do prestavky v systeme a to kym pridem z wc a spät za celu pracovnu dobu aj 3- 4krat tak to je aj 10 minit a tym padom mi ostane na obed nrjakych 10 minut a to si nestihnem ani sadnut a uz bezim naspät
    ivka70 Dedukujem z toho popisu, ze ty vlastne suhrnom odchodov pocas prace od 13:00 do 9:00 prekrocis cas na prestvku a potom ti chyba cast odpracovaneho casu ...

    Ziadna prestavka v praci sa do pracovneho casu nezapocitava. Ak cerpas dlhsiu prestavku, je jasne, ze potom musis byt dlhsie v praci, lebo ti chybaju odpracovane hodiny.
    Zaujimavy je len sposob odpisovania sa z pracoviska pri kazdom jednom odchode, ale su aj taki zamestnavatelia. Co viem ,robia to najma kvol ifajciaskym prestavkam nad planovany cas. Mozno to odpisovanie na WC by mohlo zaujimat IP
      zbaliť

    Na kolko minútovú prestávku mám nárok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.