Zavrieť

Porady

Dodatočné výnosy z minulého roka

Auditori našej matky sa rozhodli že nebolo správne neúčtovať na Slovensku matke služby ktoré slovenská organizačná zložka poskytla.
Ide o služby týkajúce sa vývoja a viacmenej by sa mali blížiť úrovni nákladov (90 percent personálnych) slovenskej pobočky.

Problém je hlavne v tom že chcú dodatočne opraviť vlanajšie daňové priznanie (daň z príjmu PO). Určili aj sumu ktorá má zvýšiť výnosy a teda znížiť stratu. Sumu však určili v EUR a teraz neviem aký mám použiť kurz.

Účtovať budem o tomto výnose pravdepodobne v tomto roku, ale vstupovať to bude do výnosov minulého roka ( v daňovom priznaní za 2005).

Viete mi poradiť ako zaúčtovať tieto výnosy v roku 2006 a aký kurz mám použiť?
Ide o faktúrovanie služieb do EU tak predpokladám, že DPH tam nie je.

Ďakujem za Vaše názory!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    auditori majú pravdu, služby sa majú faktúrovať aj matke. my sme to robili vždy raz za mesiac, kurz k poslednému dňu mesiaca, ale kedže u teba je to za minulý rok, hmmm... asi by som použila kurz k 31.12.2005, ale nech sa ešte vyjadria aj ostatní
    ešte by ma zaujímalo, ked ste mali náklady.. a žiadne výnosy k tomu, ako ste chceli pred daňovou kontrolou zdôvodniť tieto náklady? (ked je ich až 90%)

    fabos je offline (nepripojený) fabos

    fabos
    Ja s auditormi súhlasím tiež aj mi bolo čudné že nechcú nič účtovať.
    Išlo o to že tá firma nič zatiaľ nepredáva ale pracuje na vývoji. Programátori sú však drahý a náklady preto vysoké. Zatiaľ ani matka nikomu nič nepredáva.
    Mali by to však nejak aktivovať....

    S tým kurzom mi to však nie je úplne jasné keďže oprava nastala teraz...

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Tiež sa prikláňam ku kurzu zo dňa 31.12.2005, nakoľko ste to mali k tomuto dátumu v r. 2005 najneskôr zaúčtovať.


    Uvediem príklad: Ak by ste napr. v r. 2005 k 31.12.2005 neocenili kurzom
    NBS Vaše devízové účty- a teraz v roku 2006 /povedzme v auguste/ by ste chceli podať dodatočné DP Dz PPO za r. 2005 a zostatky dev. účtov k 31.12.2005 by ste ocenili kurzom augustovým 2006, tak to by bolo nesprávne.
    Naposledy upravil Lila : 03.08.06 at 10:30

    fabos je offline (nepripojený) fabos

    fabos
    A nevadí že účtovný prípad vznikne teraz?

    Zaúčtujem to normálne na 602 a v priznaní 2006 to vymínusujem?

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Nepatrím medzi odborníkov na PÚ, ale ak budeš opravovať DP DzPPO za r. 2005 a ide o výnosy /trieda 6/, tak v DP sa Ti zmení ZD a vlastne aj HV za rok 2005. T.z. takto prebehne oprava DP.

    A v roku 2006 už neúčtuješ, ako Ty píšeš, túto sumu do výnosov, ale cez int. doklad si opravíš o túto výšku účet 429-neuhradená strata minulých rokov.
    Naposledy upravil Lila : 03.08.06 at 12:07

    DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

    DušanČ
    Podľa môjho názoru by sa, aj keď dodatočne, mala vystaviť faktúra za vykonané služby s dátumom vykonania služby takým, ako sa malo fakturovať v r. 2005. Nepíšeš, či je matka v SR alebo v inej krajine. Podľa toho treba použiť aj kurz. Ak je matka v SR, dňom uskutočnenia služby, ak z inej krajiny, dňom vystavenia faktúry. Keďže budeš robiť dodatočné daňové priznanie, o tieto výnosy znížiš stratu z minulého roka. Keďže je r. 2005 účtovne uzavretý, faktúru musíš zaúčtovať v r. 2006, máš výnosy z tejto faktúry ako odpočítateľnú položku pri DP za rok 2006. Podľa môjho názoru, keďže sa daňová povinnosť za rok 2005 nemení, len sa zníži strata, DP ani podávať netreba. Resp. je tu možnosť, tak ako uvádza Lila o tieto výnosy si ponížiť neuhradenú stratu z minulých rokov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dodatočné DP aj pri znížení straty treba podať, je tu predsa možnosť umorovať stratu v nasl. obdobiach.
    Tiež sa prikláňam k názoru, použiť kurz 31.12.2005. Aj keby boli faktúry vystavované v roku 2005 priebežne a s rozličnými kurzami, k 31.12.2005 by sa precenili na jednotný uzávierkový kurz.
    Nesúhlasím s vetou,....ved účtovný prípad...roku 2006..... Ide predsa o účtovný prípad roku 2005 ibaže oneskorene spracovaný .

    Dodatočné výnosy z minulého roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.