Zavrieť

Porady

Ako "môstkovať" kôru na ohryzené jablone?

Na záhrade sa mi koza pustila do stromov. Dve jablone sú ohryzené veľmi vážne - prikladám fotografie - takmer dokola. Čítal som a počul o môstkovaní kôry.

"Poškodenú a ohryzenú časť môžeme premôstkovať, to znamená, že použijeme dlhé vrúble, ktoré naštepíme súčasne pod a nad ohryzenú časť, čím vytvoríme môstik, cez ktorý prechádzajú živiny z koreňov do korún stromov. Podľa hrúbky podpníkovej časti do kmeňa dávame 3 až 5 vrúbľov."

Neviem nájsť nikoho, kto by o môstkovaní vedel niečo viac, na interne som našiel len pár kusých zmienok a podobne aj pri knihách zaoberajúcich sa tématikou štepenia.

Má niekto s touto technikou skúsenosti, aby mi mohol detailne poradiť ako zachrániť stromčeky? Za každú radu ďakujem
IMG_20180120_151837.jpg  
IMG_20180106_101435.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    mali sme taký problém, manžel celú "ranu" zatrel štepárskym voskom a stromky žijú dodnes, nám to srnčeky nielen obhrýzli, ale asi si tam obtierali parôžky,, pretože kôra trčala vo "franforcoch" , na obrázku č. 2 vidím dole - kde sa rozvetvuje koruna dosť nepeknú, čiernu "ranu", to by ma asi trápilo viac - to sme mali tiež a z toho nám začal černieť pomaly celý kmeň a za nie dlhý čas možno
    dva - tri roky strom úplne vyschol, odporúčam sa poradiť v niektorej záhradkárkej predajni

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    daj si vyhľadať - Ako ošetriť poškodený kmeň jablone? - Pluska
    a stiahni
    sú spoľahlivo ohryzené, postupuj podľa odporučení, ak si neštepil tak na premostenie zabudni, prípadne niekoho zavolaj
    skús tu na webe vyhľadať "wabi" -ho, ak má ešte živí link tak ti poradí
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Valcake Nájde naňho tel.číslo. alebo sa opýtať p. Hričovského
    buchač wabi ?

    Ale šak neblázni.
    Ten miesto rady ponúkne všetko možné na kúpu...a tie rastliny sú festovne reklamované.
    Je to šmejd...
    Valcake Prečooo?
    Z jeho rastliny som mala úrodu.
      zbaliť

    Pierre_ je offline (nepripojený) Pierre_

    Pierre_
    Pri tomto Vám odporúčam čím skôr zatrieť Pellacolom, (idealne ak by nemrzlo).
    Pellacol je na to presne určený, prúdia pod náterom živiny, a tiež funguje ako repelent, ale na to posledne by som sa nespoliehal.
    Skor by som dal vyšší plot okolo stromceka.

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    Taký stromček, by to už mal vydržať, ale ako prevenciu určite plôtik a tú korunu zdrôtovať, pretože poriadnejšia úroda, ti ho doslova rozštiepi, napadá dážď a máš po stromku. Prípadne jeden z tých hlavných, buď pravý, alebo ľavý zrež, nevidno ako to máš hore, musíš podľa oka.

    Ako "môstkovať" kôru na ohryzené jablone?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.