Zavrieť

Porady

Oprava chýb minulých období

Dobrý deň,

prosím o radu ohľadne oprav chýb minulých období. Sme SRočka, ktorá účtuje v podv.účto.

V r. 2015 bývala účtovníčky omylom vystavila penalizačné faktúry, ktoré ani neboli zaslané odberateľovi. Zaúčtované na 315/644. V daňovom priznaní to uviedla ako odpočitateľ. položky (nepostrehla zákon, že penále sa zdaňujú v roku ,kedy sú vystavené a nie ako pred tým, že keď sa uhradia). Samozrejme, že tieto penále nám ani uhradené nebudú.

Neviem, či to mám opraviť cez opravu chýb min.období a podať dodat.daň. priznanie za r.2015. Ale v konečnom dôsledku mi táto skutočnosť základ dane v r.2015 neovplyvní. Alebo ako postupovať.

Ďakujem Vám veľmi pekne za promptné odpovede :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Opravuješ chybu minulých období tak, ako bola spôsobená. Čiže vyhotovíš odoslaný dobropis, ktorý odúčtuješ buď mínusovou sumou, alebo prehodením strán pôvodného účtovného zápisu. Keďže ho v minulosti označila za odpočítateľnú položku, tak teraz bude mínus odpočítateľná, resp. plus pripočítateľná = zvýši základ dane, ktorý bol opravou umele znížený. No a do tretice, keďže pôvodná penalizačná faktúra nebola ani odoslaná, tak nebudeš odosielať ani dobropis k nej. To je celá oprava.
    ivetkavrb Zabudla som uviesť, že je to významná suma. Takže by som to mala zaúčtovať asi 3../428 mínusom ako poníženie zisku z r.2015, A dodatočné daňové priznanie nemusím podávať za r. 2015? Ďakujem
    a_je_to Je to tiež jedna z možností, ak je suma významná a ak máš dostačujúci zostatok na účte 428. Keďže ide o zníženie HV minulých období, ktoré bolo dosiahnuté výnosom, uplatneným v odpočítateľnej položke, tak dodatočné priznanie podávať nemusíš. Inak by v tom dodatočnom muselo byť najprv navýšenie základu dane a potom jeho zníženie, čo je to isté. Možno že v prípade daňovej kontroly by bol problém s obhajobou, ale ak obhájite právo na storno penalizačných faktúr, tak by to malo byť ok. Je vyššia pravdepodobnosť, že kontrola nebude, než že bude.

    Oprava chýb minulých období

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.