Zavrieť

Porady

Moze sud "prisudit" nemanzelske dieta druhemu rodicovi napriek nesuhlasu dotycneho rodica?

Dobry den prajem. Chcel by som sa opytat na taku vec....
Ak ma matka vo svojej starostlivosti dieta a po 15 rokoch, udajne pre onkologicke ochorenie, chce podat navrh na sud aby mi ho proti mojej voli prisudili... moze k takemuto rozhodnutiu dôjst? Neboli sme manzelia, vyzivne som platil vzdy... uz mam vlastnu rodinu a dve deti s terajsou partnerkou.
Dakujem za odpoved.
Oliwa To znie, ako keby si matke neveril a obviňoval ju z toho, že si vymýšľa... to snáď nie...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Je to tvoje dieta? Aky je rozdiel medzi nim a tvojimi detmi,ktore mas s druhou manzelkou?

    Pises, ze matka ma onko ochorenie...co ked zomrie? To akoze by ti bolo milsie,aby tvoje dieta skoncilo niekde v decaku?

    Vies si predstavit, co sa odohrava v hlave tvojho dietata? Matka smrtelne chora a otec ho nechce? Si myslis, ze pravidelne posielanie vyzivneho staci? Si otec toho dietata,tak by si mu mal byt teraz,v tychto tazkych chvilach oporou...

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Mila123, lubko6394, anet, Mária27, Ing. Ľubomír Janoška, Dav, branislavp, Anina2
    8
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Richardo 79 Mila arizona. Dakujem za ozrejmenie problemu. Nepoznate pozadie celeho pribehu. Pytam sa na relevantne pravnicke fakty..
    A len ako protiotazka.... ako by sa citila moja 6 rocna dcera a 1.5 rocny syn, keby sa tam zrazu objavil nejaky 15 rocny mladik, ktoreho v zivote nevideli.. a ani ja. Neviem aky je a kto je...
    Takze sa vratme k meritu mojej otazky. Moze sud nasilu napchat (ked to mam tak hlupo povedat) dieta fo ucelenej pre neho cudzej rodiny?
    Dakujem
    branislavp Je načase, aby si malým predstavil ich brata. A nevieš, možno si budú rozumieť.
    Dav No niekedy pred 15 a niečo rokmi došlo k situácii, že ste si boli s matkou dieťaťa blízki. Stalo sa a výsledok je dieťa. Nie cudzie, ale Tvoje. A stalo sa, že ak matka zomrie, bude potrebovať aj otca. Že Ťa potrebovalo od narodenia doteraz, nielen ako zdroj výživného je tiež iný príbeh. Fajn, máš inú rodinu, iné deti, len minulosť Ťa možno dobehne v podobe aj inej zodpovednosti, ako je tá v peňaženke. Teraz si predstav seba na mieste toho dieťaťa. Lebo keby som bola vo svojich 15 odkázaná na Teba ja, odmietnem. Už len z hrdosti, že mňa nechceš, ale iných, na ktorých "výrobe" máš rovnaký genetický podiel, ako na mojej, áno.
    Estetic Najvyšší čas zoznámiť famíliu.Ak to nespravíš,ked budú dospelé,budú ťa súdiť,uvedom si to.
    profesional Ako k tomu prídu všetci súrodenci, že sa navzájom ani len nepoznajú?
    buchač Poznať sa nemusia...šak sa spoznajú.
    - buď v dobrom
    - alebo v zlom

    Ten druhý prípad je ale ošemetnejší...právnici a štát na poplatkoch zarobia.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Samozrejme, že môže, veď si jeho rodičom rovnako ako jeho matka. To, že máš novú rodinu, nie je podstatné.
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Richardo 79 Takze nikoho nebude zaujimat, ake to moze mat nasledky.... ani keby to malo znamenat rozpad fungujucej rodiny...
    Tweety Aj tvoje prvé dieťa je tvoja rodina.
    Richardo 79 Pri vsetkej ucte..... to je hlupost. Ako by to malo prebiehat? 15rocneho nastahujem zodna na den do bytu k dvom malym detom a cudziemu chlapovi a zene?
    Tweety Nepredbiehaj a počkaj si na rozhodnutie súdu. Ale isto bude konať v záujme dieťaťa.
    Oliwa Ty nie si cudzí chlap, ale biologický otec. Chlapec sa na svet nepýtal a nemôže za to, že si ho nikdy nevidel a nejavil oňho záujem. Peniaze nie sú všetko... Keďže máš ďalšie 2 deti, vidíš, čo všetko výchova obnáša, tak rovnako by si mohol vidieť, o čo všetko si chlapca ochudobnil a čo si mu dlžný... Možno budeš mať príležitosť mu to vynahradiť. A možno nie. Možno keby k tomu prišlo, sám sa Ťa zriekne tak, ako si sa zriekol Ty jeho... Strach má veľké oči...
    Vyzerá to tak, že najväčší problém je, že o ňom nevedia nielen jeho nevlastní súrodenci, ale hlavne - Tvoja partnerka... to bude asi kameň úrazu... odhliadnuc od Tvojho vnútorného odmietnutia prvorodeného...
    Snáď nechceš 15 ročné dieťa obviniť z toho, že svojou prítomnosťou by ohrozoval a mohol spôsobiť rozvrat Tvojej usporiadanej "rodiny"?
    miko5 Dobry den Richardo, kontaktujte ma prosim cez sukromnu spravu. Dakujem.
    Oliwa Máte snáď záujem v prípade potreby postarať sa o chlapca?
    Richardo 79 Dakujem vsetkym za odpovede. Aj ked skoro ziadna nebola relevantna. Zaradil som otazku do sekcie pravo, nakolko som cakal prispevky bud to od odbornika, alebo od niekoho z vlastnej skusenosti.. To sa ale nestalo. Ak by som chcel rozvinut debatu tom co sa tu zacalo pisat zaradil by som ju do sekcie " Milé Bravíčko" ... alebo Rodinne pripady".
    Tazko sa objektivne usudzuje a reaguje ak niekto nepozna situaciu a pozadie veci...
    Preto vsetkych ziadam aby dalej nepridavali komenty, a povazovali tento prispevok za UZAVRETY.
    DAKUJEM.
    miko5 Ano, mame.
    buchač AMEN....niekto si to postaranie predstavuje jak Hurvínek válku.
    Občiansky by som mu vzal a nie decko zveril.
    http://www.porada.sk/t287765-povinno...ml#post2879448
    mareko Richardo 79 .. Odpovede si dostal, áno, súd môže. No a ja by som ešte toľko; ak si nechcel dieťa, mal si použiť ochranu ...a môžeš ma aj ukameňovať. Chalan sa na svet nepýtal
    vicktor Richardo 79: "Dakujem vsetkym za odpovede. Aj ked skoro ziadna nebola relevantna... ak niekto nepozna situaciu a pozadie veci..."

    Ja som nasiel dost relevantnych odpovedi a situaciu si popisal ty sam.
    Jedine co ostalo utajene je ci tvoja terajsia vie o starsom synovi.
    Tweety isto tam je pes zakopaný
    arizona tuto nedolezitu malickost asi zabudol napisat...
    kopretinka a aké by bolo prekvapenie,keby nastalo dedenie po zadávateľovi.....to by ešte kukali......že sa musia deliť s neznámym cudzím....
    Oliwa Podľa všetkého nevie. Inak by nenapísal toto:
    Richardo 79 (09.02.18 19:39) Takze nikoho nebude zaujimat, ake to moze mat nasledky.... ani keby to malo znamenat rozpad fungujucej rodiny...
    Holt, každý je strojcom svojho šťastia...
      zbaliť

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    § 28
    (1) Súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä
    a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývin maloletého dieťaťa,
    b) zastupovanie maloletého dieťaťa,
    c)správa majetku maloletého dieťaťa.
    (3) Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu.Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.

    § 38
    (1) Ak niektorému z rodičov bráni vo výkone jeho rodičovských práv a povinností závažná prekážka a ak je to v záujme maloletého dieťaťa, súd môže pozastaviť výkon rodičovských práv a povinností.

    § 39
    (1) Ak súd rozhodol o obmedzení alebo pozbavení výkonu rodičovských práv a povinností, alebo o pozastavení ich výkonu iba vo vzťahu k jednému z rodičov, vykonáva rodičovské práva a povinnosti v plnom rozsahu druhý rodič.
    buchač Keď sa henten rodič dočíta §28/1/c ?
    Keď bude matka nejak majetnejšia ?
    Vtedy asi aj zmení názor a otvorí náruč....dokonca vrelo privinie na "mužnú" hruď strateného syna...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Súhlas - nesúhlas rodiča je úplne vedľajší.

    Ak takáto vec príde na súd, tak ten rozhodne v prospech dieťaťa.
    Čiže v pohode sa môže stať, že dostaneš decko do starostlivosti.
    Ty môžeš dôvodiť kľudne aj opak...dieťa sa môže dostať do starostlivosti starých rodičov.
    Silne pochybujem, že by súd poslal decko do Detského domova...to by asi urobil máloktorý sudca.

    ------------------

    a A len ako protiotazka.... ako by sa citila moja 6 rocna dcera a 1.5 rocny syn, keby sa tam zrazu objavil nejaky 15 rocny mladik, ktoreho v zivote nevideli.. a ani ja. Neviem aky je a kto je...
    Odpoveď na protiotázku.

    Dcéra to zvládne za pár týždňov...pochopí, prispôsobí sa...bude mať veľkého brata, badyguarda.

    Synátor ešte ani poriadne nevie, že kto je jeho foter. Do dvoch týždňov by sa prispôsobil novému otcovi a nie ešte bratovi.

    Najhoršie by sa situácii prispôsobil práve najdúch...matka sa porúča, foter ho má v prdely, puberta na krku, zmena rodinného prostredia a možno aj mesta, školy, priateľov....

    ------------------

    Chlape jeden...ale ako tak čítam reakciu k príspevku od arizony, asi by pre chlapca bol ten decák fakt lepšia voľba.



    P.S.:
    Vychádzal som len z infa, ktoré je k dispo.

    Bolo by zaujímavé aj vedieť, aký postoj zaujíma k situácii terajšia partnerka (možno je aj oficiálna manželka) ... čiže matka dvoch detí vo veku 6 a 1,5 roka.

    To "údajné" ohľadom onkologického ochorenia ma vcelku aj dostalo...taká poznámka svedčí tiež o niečom.
    Neverím, že by si matka niečo také vymyslela...a nevravím ani o tom, že také niečo je veľmi ľahko dokázateľné.
    Naposledy upravil buchač : 10.02.18 at 09:30

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mária27, Ing. Ľubomír Janoška, branislavp, hanelie, Dav, Anina2
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    4
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Oliwa Žiadna oficiálna manželka nie je...
    buchač Ak čítam, tak

    "...uz mam vlastnu rodinu a dve deti s terajsou partnerkou. "

    Je jedno, ako ju nazvem...manželka, partnerka, konkubína, frajerka...pointa spočíva v terajšom vzťahu k "a pukovi".
    Oliwa Ak čítam, tak píšeš, že Ťa zaujíma postoj oficiálnej manželky. Toto je len ďalšia matka a terajšia partnerka...
    buchač Tak čítaj pozorne ....
    Ale aby si mala dušu na pokoji, tak idem upraviť text.
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Áno, môže súd Ti prisúdiť, aby si sa staral o svojho syna 15-ročného, veď si jeho otec. Že máš novú rodinu nie je prekážkou, aby si sa nemohol postarať aj o neho. Práve naopak, ak si človek na správnom mieste, nemôže Ti byť ľahostajný osud Tvojho syna, ktorý v takom veku potrebuje otca, najmä, keď sa rozhoduje o svojom povolaní. Aj partnerka by mala pochopiť túto novú situáciu.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Mária27, Oliwa, Terezia13, Ing. Ľubomír Janoška
    4

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Súd bude prihliadať na záujmy dieťaťa a možnosti rodičov. Nie naopak.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Si jeho otec. S rodičovstvom sú spojené povinnosti, či sa ti to páči, alebo nie. To, že posielaš výživné je len jedna z povinností. To, že si sa s ním zrejme nestretával je porušením tvojich zákonných povinností. Len ich nedodržiavanie nie je sankcionované.

    Súd bude v prvom rade skúmať možnosti, aby si sa o nehl staral ty. Si jeho otec. Na tvoju neochotu súd nebude prihliadať.

    Nakoľko má ale dieťa 15 rokov, súd už bude prihliadať na jeho názor. Súd ho v konaní vypočuje. Ak by dieťa v takomto veku vyjadrilo voči tebe odpor, alebo nebude chcieť s tebou žiť, súd bude hľadať takú osobu z príbuzenstva a osôb žijúcich v spoločnej domácnosti s dieťaťom, kto spľňa zákonné podmienky a dieťa s ním žiť chce. Ak by sa taká osoba nenašla, súd prikáže tebe starať sa o dieťa.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Oliwa, branislavp, sosak, Ing. Ľubomír Janoška
    4

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    kam tento svet speje... otec sa odmietne starať o dieťa, a to aj vtedy, keď jeho matka umiera resp. má smrteľnú chorobu s náročnou liečbou.Ty sa hneváš na matku, že sa chce postarať o svoje dieťa, kým ona bude prechádzať ťažkou chorobou, prípadne zomrie? to jej vyčítaš? že ťa obťažuje vaším dieťaťom? Nezabúdaj, že karma je zdarma.

    Si skrátka otec toho dieťaťa. už to, že si si k nemu nevybudoval žiadny vzťah, svedčí o tvojich "kvalitách"... Súd v prvom rade bude očakávať, že o dieťa bude mať záujem rodič, je to jeho právo a povinnosť. V prvom kole súd asi prisúdil dieťa matke, ale teraz už nik bližší nie je.

    Mimochodom, dúfam, že tvoja partnerka vie, ako sa k tomu staviaš. že v prípade ťažko chorej matky dokážeš ignorovať ju aj svoje dieťa. dúfam, že si vezme ponaučenie a stratí ilúzie o "fungujúcej rodine".

    ohľadom konkrétneho riešenia - možno väčší byt, budete sa musieť naučiť nové veci. tvoja partnerka snáď vedela, kto si, a teraz sa budete môcť spoznať v nových situáciách. budeš môcť dokázať, aký si milujúci otec a dokážeš zvládnuť aj komplikované situácie.

    Alebo by si si radšej vybral onkologickú diagnózu so zlými vyhliadkami?

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    anet, Dav, mareko, Oliwa, arizona, Ing. Ľubomír Janoška, branislavp, MisS_KafenQa
    8
    Oliwa Najsmutnejšie na tom je, že so súčasnej situácie obviňuje všetkých okolo seba: chlapcovu matku, že údajne ochorela /lebo asi nemá z dlhej chvíle čo robiť, vymyslí si diagnózu a bude chodiť po súdoch, aby sa po 15 rokoch zbavila vlastného dieťaťa/ a syna, že sa mu chystá rozvrátiť fungujúcu rodinu... len on nič, on muzikant... ak by sa nebodaj raz dostala do zdravotných problémov aj druhá matka, má sa na čo tešiť... žiadne v dobrom aj v zlom, ani v zdraví, ani v chorobe... na to treba totiž odvahu a zodpovednosť.

    Moze sud "prisudit" nemanzelske dieta druhemu rodicovi napriek nesuhlasu dotycneho rodica?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.