Zavrieť

Porady

Podľahové kúrenie v kombinácii so slnečnými kolektormi

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ahojte poraďáci!

Naša stavba už (konečne) dospela do takého štádia, že ideme vyberať realizátora kúrenia. Hľadám firmu, ktorá je schopná urobiť podľahové kúrenie v kompinácii so slnečnými kolektormi. Samozrejme ohrev bude riešený s kotlom. Slnečné kolektory budú slúžiť na predohrev počas vykurovacej sezóny a počas leta na ohrev teplej užitkovej vody. Aby sme ušetrili čo najviac plynu. Nakoľko plynová prípojka sa bude riešiť zásobníkom (nemáme prípojku na verejný plynovod).

Rád by som prečítal názory iných na takúto kombináciu kúrenia, resp. prípravy teplej užitkovej vody. Ďakujem.
Usporiadat
rudux rudux

rudux je offline (nepripojený) rudux

Nemam osobne skusenosti, kolega staval pred rokom nieco obdobne, vraj sa to vyplaca len pri idealnom umiestneni panelov na streche, t.j. len pri idealnej miesta na streche.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Umiestnenie mám "ideále", sedlová strecha orietovaná na severovýchod. Takže panely budú celý deň pod slnkom.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

smith
Umiestnenie mám "ideále", sedlová strecha orietovaná na severovýchod. Takže panely budú celý deň pod slnkom.
A koľko panelov máš v úmysle použiť?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Podľa mojích prepočtov 6 panelov.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

smith
Podľa mojích prepočtov 6 panelov.
kotol viessmann vitodens 343
plynový kondenzačný kotol so zabudovaným 250 l solárnym zásobníkom. Kotol je pripravený pre napojenie soláru. Slnečné kolektory navrhne firma VIESSMANN s reguláciou.

http://www.viessmann.cz/web/czech/cz...DB-5811330.pdf

Skús.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ďakujem za info, len neviem po nemecky ani muka. Ale som počul, že tieto nie sú najlacnejšie kotly. Samozrejme nemám záujem o nejaký lacný brak, s ktorým budem mať viac starosti ako užitku. Čo kotly Protherm?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

smith
Ďakujem za info, len neviem po nemecky ani muka. Ale som počul, že tieto nie sú najlacnejšie kotly. Samozrejme nemám záujem o nejaký lacný brak, s ktorým budem mať viac starosti ako užitku. Čo kotly Protherm?
Ako ja sa do toho vôbec nevyznám, ale priateľ navrhuje kúrenia a je v tom moc dobrý. To sú jeho rady, takže reakcia na Protherm je:
ked to má bežať so solárom.... tak radšej VIESSMANN... PROTHERM je kvalitou o dosť niežšie...(síce aj s cenou)
cena kotla bude vyše 100 000... stým treba počítať
nižšia rada 333 stojí s reguláciou okolo 108 000
ale je to ten najlepší kotol čo momentálne na trhu je !

http://www.viessmann.sk/web/slovakia...ns343_slovakia

Skús tu.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Alebo že ešte BUDERUS treba skúsiť.
No ono vôbec príprava na solar nie je najlacnejšia.

http://www.buderus.sk/?cast=2&str=1&kateg=417

že majú aj akcie na solar
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

No ako si s tým pokročil? Už máš niečo vybraté?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Dada
No ako si s tým pokročil? Už máš niečo vybraté?
Ahoj Dada. Ešte stále len rozhodujem. Ako som pozeral ceny tak asi to nebude všetko naraz. Zatiaľ mám predstavú nasledovnú. Urobiť podlahovku a ktomu zakúpiť kotoľ, ktorý je už predpripravený na slnečné kolektory. Všetky rozvody pripraviť na strechu. A asi za 2-3 roky tie slnečné kolektory dať si domontovať.

Priznám sa,že nerátal som až takou sumou, preto teraz musím preskupovať financie.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

smith
Ahoj Dada. Ešte stále len rozhodujem. Ako som pozeral ceny tak asi to nebude všetko naraz. Zatiaľ mám predstavú nasledovnú. Urobiť podlahovku a ktomu zakúpiť kotoľ, ktorý je už predpripravený na slnečné kolektory. Všetky rozvody pripraviť na strechu. A asi za 2-3 roky tie slnečné kolektory dať si domontovať.

Priznám sa,že nerátal som až takou sumou, preto teraz musím preskupovať financie.
Veď to, že solar vôbec nie je lacný špás. Ale za "pár" rokov by sa ti mali investície vrátiť. Držím ti palce.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

smith
Ahojte poraďáci!

Naša stavba už (konečne) dospela do takého štádia, že ideme vyberať realizátora kúrenia. Hľadám firmu, ktorá je schopná urobiť podľahové kúrenie v kompinácii so slnečnými kolektormi. Samozrejme ohrev bude riešený s kotlom. Slnečné kolektory budú slúžiť na predohrev počas vykurovacej sezóny a počas leta na ohrev teplej užitkovej vody. Aby sme ušetrili čo najviac plynu. Nakoľko plynová prípojka sa bude riešiť zásobníkom (nemáme prípojku na verejný plynovod).

Rád by som prečítal názory iných na takúto kombináciu kúrenia, resp. prípravy teplej užitkovej vody. Ďakujem.
Ak nemáte plynovú prípojku, nebude lacnejšie dokurovať elektrinou? Sadzby za elektrinu, keď nie je plynová prípojka sú cca 1,80 Sk 20 hodín denne, 4 hodiny okolo 9 Sk- ale vtedy sa nekúri. Ale presné ceny neviem, závisia od oblasti.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Nedávno som zachytila správu, že Min. živ. prostredia plánuje poskytovať nejakú formu zvýhodnenia na solárne vykurovanie, jakožto ekologickú formu. Malo to byť okolo 18 % ceny, cca by to negovalo DPH. Ale čítala som to len v novinách, zatiaľ nič záväzné, ale možno by nebolo odveci niekoho na M6P kotaktovať nakoľko to je reálne.

dana
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
O tej dotácii som čítal aj ja. Písali konkrétne sumy, že asi 3.000,- Sk za m2. Ale má to platiť až od budúceho roka. Na elektrickým kúrením som ešte ne uvažoval. Musel by som to prerátať s tými sadzbami, a s reviznym technikom pozrieť či prípojka el.energie by to zvládla.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Momentálne dotácia do výšky 18000,-. Takže ak sa to nezmení, nič moc.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Nie je nad čím uvažovať. Elektrické vykurovanie nebude nikdy lacnejšie, ak zakúpiš kvalitný plynový kotol.
Musím súhlasiť s Dadou ohľadom Viessmann-u, my máme tiež - v októbri bude rok, čo sme menili. Išli sme rapídne dolu so spotrebou, a to nemáme zateplené ani okná vymenené. Dimenzovali sme kotol tak, aby stačil vykurovať cca 110m2 obývacej plochy + podkrovie. Nie je to najlacnejšia investícia, ale oplatí sa. Behom 5-6 rokov je naspäť. Kolektory sú tiež super vec, dokážu ohriať teplú úžitkovú vodu počas celého roka, v zime je možné časť energie využiť na dokurovanie miestnosti. Dtto na jar a jeseň. Len je to trochu drahé.
Ak nemáš dodávateľa, obráť sa SS-kou, môžem Ti poskytnúť kontakt na firmu, ktorá pracuje ozaj kvalitne, robí kvalitný servis aj poradenstvo. Aj kolektory, podlahové ... vyriešia všetko, čo potrebuješ.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Marianna01
Nie je nad čím uvažovať. Elektrické vykurovanie nebude nikdy lacnejšie, ak zakúpiš kvalitný plynový kotol.
V súčasnosti je naozaj plynové kúrenie lacnejšie ako elektrické (ale už nie o veľa), ale ako to bude v budúcnosti, to neviem. Navyše Smith nemá plynovú prípojku, a plyn zo zásobníka je drahší. Okrem toho tie zásobníky musia byť pravidelne kontorlované oprávnenou organizáciu (keď sme to kedysi zisťovali, kontrola musela byť raz ročne a stála 15000 Sk). Tiež to vyžaduje nejaké stavebné požiadavky.

Pre Smitha - skús si zistiť aj niečo o tepelných čerpadlách. Nám to pripadá efektívnejšie ako slnečné kolektory, hlavne preto, že nezávisia od počasia.
0 0
borob borob

borob je offline (nepripojený) borob

Kolektormi sa kuriť Nedá získ tepla ked je okolie pod nulou je mizivý ak nie žiadný. ved tie kolektory MUSIA byť v zíme ptrázdne alebo naplnené nemrznucou kvapalinou. V zíme sa slnko v našich polohach len mierne odlepí od horizontu a hned ide dole a za tu chvilu dopadne minimum využitelných lučov a večšinou je aj tak vždy opar. Sme s týmto vela experimentovali ale tadeto cesta asi nevedie. zhromaždi si more informácii a popozeraj po okolí či tam niekto niečo podobné nema. ak má potom možeš skušať aj Ty. Naše kolektory sustavne porovnávaju teplotu vody v kolektore a zasobniku a ak je tepelný spad už 0,2 C čerpame tuto vodu do zasobnika a ked sa teploty vyrovneju počitač akamžite odstaví čerpadlo aby sa zásobnik neochladzoval. V zíme je efekt mizivý alebo žiadny začiname fungovať až ked vonkajšia teplota aj v noci je nad nulou a cez den aspon 10C. Aj my sme chceli vela ale fyzika nepustí.
To tepelne čerpadlo saq mí zdá lepší nápad.
Boro
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
somij
Pre Smitha - skús si zistiť aj niečo o tepelných čerpadlách. Nám to pripadá efektívnejšie ako slnečné kolektory, hlavne preto, že nezávisia od počasia.
Zisťoval som ohľadne tepelného čerpadla. Základná výbava technická stojí cca. 200.000,- a to som ešte nespomenul vrty do neviem akej hlbky, alebo vykopanie x m2 na položenie potrubia.
Plyn zo zásobníka (propán bután) stojí okolo 21 Sk m3.

Plynová prípojka je od môjho domu asi 150-170 m. Chceli sme si dať natiahnúť spolu so susedmi, štyria, lenže druhý v poradí (prvý, já som tretí, štvrtý) s tým ensúhlasí a preto nemáme šancu, aby nám to SPP spravila vo vlasnej réžii. Nakoľko v tej lokalite, kde staviam už sa stavjú ďalšie domy, napriek tomu ži nie je ešte ani spevnená komunácia, ani el.prípojka.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

smith
Zisťoval som ohľadne tepelného čerpadla. Základná výbava technická stojí cca. 200.000,- a to som ešte nespomenul vrty do neviem akej hlbky, alebo vykopanie x m2 na položenie potrubia.
Plyn zo zásobníka (propán bután) stojí okolo 21 Sk m3.

Plynová prípojka je od môjho domu asi 150-170 m. Chceli sme si dať natiahnúť spolu so susedmi, štyria, lenže druhý v poradí (prvý, já som tretí, štvrtý) s tým ensúhlasí a preto nemáme šancu, aby nám to SPP spravila vo vlasnej réžii. Nakoľko v tej lokalite, kde staviam už sa stavjú ďalšie domy, napriek tomu ži nie je ešte ani spevnená komunácia, ani el.prípojka.
Tu som našla nejaké porovnanie nákladov na vykurovanie. Je to síce z roku 2003, ale určite sa dá nájsť aj niečo novšie. Propán bután vyzerá dost draho aj oproti elektrine.
http://www.spp.sk/Archiv/Slovak/2003...kladov2003.pdf
My tiež nemáme plynovú prípojku, a už si ju ani nemienime dať urobiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať