Zavrieť

Porady

RZZP a jednoduché účtovníctvo

Obdržala som oznámenie o výsledku ročného zúčtovania zdravotného poistenia za r. 2016. Výsledkom RZZP bol preplatok vo výške 1 163,93 Eur. Zaujala ma však táto veta z oznámenia o výsledku RZZP: "z preplatku RZ vo výške 695,39 Eur !!! bola vypočítaná a zrazená daň vyberaná zrážkou vo výške 132,12 Eur. Preplatok po zdanení 1031,81 Eur vám bude poukázaný na váš účet číslo ... ".Volala som do ZP a tam mi povedali že je to v poriadku, že zrážkovou daňou sa zdaňuje len časť preplatku. Ako to teda je a ako mám takýmto preplatok zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve ? Mám sumu 1163,93 Eur rozdeliť na 695,39 Eur (zdanená časť preplatku) a 468,54 Eur (odkiaľ túto sumu vzali netuším) a sumu 468,54 Eur zdaniť ? Doteraz som postupovala podľa usmernenia Finančnej správy a celý preplatok RZ som zúčtovala ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
Naposledy upravil EKO-HAUS : 16.02.18 at 08:11
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Nebol časť obdobia PN?
EKO-HAUS nie
veronikasad Zamaz osobné údaje a príloz rzzp, inak sa nedá odpovedať
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

    Jana_clenka
    Pravdepodobne vznikla takáto situácia - časť preplatku sú vrátené preddavky na poistné zaplatené bez právneho dôvodu - tieto sa vracajú celé, tak ako boli zaplatené. Zrejme sa aspoň v niektorých mesiacoch platili preddavky vo vyššej sume ako bola povinnosť.

    A len preplatok vzniknutý z rozdielu skutočného poistného (podľa príjmov) a "správne" zaplatených preddavkov, podlieha zrážkovej dani.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    EKO-HAUS To si nemyslím. Predavky boli platené presne podľa toho ako boli uvedené v RZZP za predchádzajúci rok (nešlo o minimálne ani maximálne platby) a RZZP za r. 2016 (v rozpise na druhej strane v časti 3. "Výpočet výsledku ročného zúčtovania" je v stĺpci 9. (poistné) uvedená suma 5340,31 Eur, v stlpci 10. (vykázané/uhradené preddavky) suma 6504,24 Eur a v stĺpci 11. (výsledok RZ) je suma 1163,93 Eur. Nikde ani zmienka o tom, že by sa jednalo o preplatky za staré roky.
    Jana_clenka A nevznikol počas roku dôvod na zníženie preddavkov, napr. z dôvodu PN alebo súčasne vykonávanej závislej činnosti atď. ?
    Katy a R bez právneho dôvodu neznamená, že za "staré roky" tz, že sa preddavky platili vyššie, ako bol predpis: takáto situácia - napr počas DPN (predpis preddavku je nulový)
    Kristina27 Aj ja mám takýto prípad. O zdanenom príjme zrážkovou daňou som neúčtovala - paušálne výdavky (daňová povinnosť splnená) a o nezdanenom preplatku zo ZP som účtovala ako o ostatnom zdaniteľnom príjme.
    EKO-HAUS Ak sa jedná o preplatok ktorý vznikol z dôvodu odvádzania nesprávnej sumy, nebolo by vhodnejšie účtovať ho ako mínus poistné ? V jednom prípade ktorý mám totiž idem na výdavky percentom z príjmov a ak to dám do ostatného zdaniteľného príjmu, tak z toho zrazím aj 60 % výdavky a to sa mi nezdá úplne v poriadku.
    Kristina27 Ale potom na poslednej strane zaplatené poistné na ZP budeš mať na r. 13 napr. 896 a na r. 14 napr. 966 (bez nedoplatku), nie je to divné?
    https://podpora.financnasprava.sk/85...ho-d%C3%B4vodu
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak sa jedná o SZČ osobu - tak pozrieš v el. pobočke saldokonto - že čo vlastne šlo a čo nešlo do RZZP . budeš v obraze. (stretla som sa s tým, že vo všeobecnej ZP tie platby priraďujú hocijako - musíš nad tým dlhšie "kúmať"! v dôvere to bolo prehľadnejšie)
    Alebo to máš za zamestnávateľa? to neviem - len skontrolovať jednotlivo všetky platby ?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kristina27 Dala som si vytlačiť v ZP zoznam platieb od roku 2013 až po dnes. Neprišla som na to. Suma zaplatených preddavkov do ZP počas roka 2017 mi sedí s ich výpisom. Viem ale, že v r. 2016 bol PN a platil aj jeden mesiac omylom viac. Ale prečo to nezdanili?
    Katy a R veď to je tá platba bez právneho dôvodu
    Tiež som si voľakedy naivne myslela - že RZZP je jednoducho na to, že sa tam zrovnajú všetky platby - to čo bude zaplatené navyše bude preplatok, a ak bude niečo chýbať - bude nedoplatok. véééľká naivita!
    EKO-HAUS Bohužiaľ Všeobecná. Naozaj neviem čo tam dali a odkiaľ to zobrali. Preddavky boli platené v správnej výške a načas, nič viac uhradené nebolo. Oni si po 10-tich rokoch upratujú suflíky a potom to takto dopadne. Keď som tam minule volala, tak mi povedali, že to môže byť aj z pred roku 1995, ale ona to už dohľadať nedokáže. Systém im to takto vygeneroval, je to v poriadku a hotovo.
    Kristina27 takže aj tak o tom musíme účtovať ako o zdaniteľnom príjme
      zbaliť

    RZZP a jednoduché účtovníctvo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.