S jednou známou spísala notárka závet, kde majetok poukázala iným dedičom ako podľa zákona. Mohla to urobiť, nemala neopomenuteľných dedičov. Spísala to s ňou v starobinci, kde ležala v ťažkom stave a kde to aj podpísala, a povedala jej, že závet zaregistruje do Centrálneho registra závetov o 5 dní, pretože nemá zamestnancov v kancelárii a ona to nevie. V závete však zabudla uviesť dátum podpisu, je tam iba dátum registrácie. Zákonní dediči závet úspešne napadli, pretože o tých 5 dní známa už bola prevezená v ťažkom stave 300km ďalej a nemohla to v ten deň podpísať a iný dátum v závete nebol. Dokonca nesprávne uviedla aj miesto spísania: uvedené je na notárskom úrade, na súde tvrdila, že to bolo v starobinci. Obe chyby obhajovala ako chybu pri písaní.
Notársky poriadok stanovuje, že registrácia sa musí urobiť bezodkladne (§ 66, ods. 2 NP), jednak aj z toho dôvodu aby sa zabránilo antidatovaniu v prípade napr. spísania závetu po smrti.
Moja otázka je: je to bežný postup registrovať závet o 5 dní po spísaní? Dediči podľa zákona sú presvedčení, že si závet vymyslela a podali na ňu trestné oznámenie: je možné len na základe tohto preukázať úmyselný podvod a nielen zanedbanie povinností?
Citujem z
článku:
Každá zápisnica sa najneskôr v deň spísania ukladá do Notárskeho centrálneho registra listín, "je vylúčená možnosť antidatovania listiny alebo pozmeňovania jej obsahu", hovorí Kovács.
Je to ale aj podľa zákona takto stanovené? Z textu obhajoby notárky to vyzerá ako bežná prax.
Ďakujem za radu.