Zavrieť

Porady

Rozvod musím vyplatiť manžela?

Manželia sme 4,5 roka. Chcem sa rozviesť.Potrebujem vedieť či má manžel nárok na 4000 eur čo vložil do kúpy bytu. Inak hypotéka aj byt sú písané na mňa ešte pred manželstvom(on len doložil 4000). V byte má trvalí pobyt. Ja som počas manželstva riadne zamestnaná a mám príjem. Manžel pol roka na živnosť,daňové nulové. Potom rok dobrovolne nezamestnaný ( príjem 0) jeden týždeň zamestnaný,vzápätí úrad práce a rok PN(príjem PN) mala som na neho uplatnený daňový bonus. Následne znova len vedený na UP. V prípade rozvodu odomňa žiada tých 4000, a neviem z čoho nakolko som celú domácnosť počas manželstva ťahala ja.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Príjmy počas manželstva sú spoločné, nerozlišuje sa výška zárobku jedným či druhým.
    Ak manžel vložil svoje vlastné peniaze do tvojho bytu, pri rozvode zo zákona na ne nárok nemá - iba na polovicu sumy vloženú do tvojho výlučného majetku z BSM.

    občiansky zákonník
    § 150
    Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Oliwa, arizona, betka631, Jakubec
    Neužitočné (1)
    3

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Príjmy a majetky spred manželstva sú vlastné, príjmy a majetky počas manželstva sú spoločné.
    Ak tých 4000 € mal ušetrených spred manželstva, boli výlučne jeho vlastné, tak má nárok na ich vrátenie. Ak ich zarobil počas manželstva, boli spoločné, teda jeho bola polovica a má nárok na 2000 €.
    Dokonca ak si počas manželstva splácala hypotéku, aj keď to bolo z tvojho príjmu, tak v manželstve je príjem spoločný, tak polovica tých splátok bola akoby jeho a mal by nárok na vrátenie.
    Mária27 Nárok na vrátenie 4000 € nevyplýva zo žiadneho zákonného ustanovenia.
    Onko Môže sa to klasifikovať ako dar, z čoho vyplýva možnosť nárokovať si vrátenie daru. Ak nemajú k tomu žiadny papier, môže sa postupovať podľa paragrafov o bezdôvodnom obohatení. Závisí od toho, ako sa to pojme. Zákonných ustanovení na výber je dosť, princíp je jasný.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Právne nemá nárok na vrátenie tých 4000€,morálne áno. Ak by to tak bolo tak po rozvode by som ja čo som 25 rokov ťahal rodinný rozpočet bol milionár.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 Morálne by bolo, keby uznal už to, že za nájom by za 4 roky zaplatil viac aj bez stravy.
    220870 Ja som nad vecou nad celým systémom nad celou planétou. Nikdy nejde o matériu. Matéria je len spôsob vyjadrenia manifestu emócií a citov. Vyšší princíp od Kristovho odpustenia je neposudzovanie.Oni sa hádajú o 4000€ ide v skutočnosti o 4 litre alebo o niečo iné? 4000 je cca dvoj mesačný plat . Ja som to pri rozvode vyriešil perfektne to si uvedomujem až teraz po x skúsenostiach ktoré som nadobudol po tom. Preto by som dotyčnej radil. Nepýtajte späť matériu peniaze ,ale chcite späť energiu lásku emócie a city ktoré ste dotyčnej osobe venovali omylom. zložité vysvetliť a nie to ešte pochopiť.
    buchač Hm...
    1. Matériu by som do tohoto rozhodne neplietol....a že si ju TY pochopil ? Tak to teda veru neverím...neexistuje !!!

    2. Plat 4000€ za dva mesiace ? Brutto alebo netto ? Lebo nie jeden túto informáciu opomína. Momentálne beriem v úvahu,že sa jedná o netto príjem...čiže 2000€ v čistom za mesiac.

    3. Čiže ak by som vzal matériu versus príjem, tak by bolo zahodno spomenúť, o koho príjem sa jedná...povedzme, že tvoj ako živnostníka.

    Zadávateľka môže mať kľudne taký príjem,že tých 4000€ už nie je matéria, ale mizéria....
    Z vesmírnej energie, čistej lásky, z emócií snáď vyžije len Dušek a jeho kámoši ....a na Porade to dokáže len jedna osoba.
      zbaliť

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Najskor si treba ujasnit, ci ten byt, hoci je v katastri napisany na Vas, je vylucne Vas alebo patri napriek zapisu do BSM. Pokial by bol kupeny pocas manzelstva a na jeho kupu bolo co i len z casti pouzite aktiva patriace do BSM, patril by takyto byt do BSM. Az po objasneni tejto otazky sa da dalej odpovedat na to, ci ma manzel pravo pozadovat pri vyporiadani BSM to, co zo svojho vynalozil na spolocne a ci Vy mate rovnake pravo. Kto, kolko zarobil pocas manzelstva je irelevantne, tieto zdroje patrili do BSM bez ohladu na to, kto ich v zamestnani/zivnosti zarobil.

    Rozvod musím vyplatiť manžela?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.