Zavrieť

Porady

Hypoteka do konkurzu

Dobry vecer. Mate nejake informacie ako naozaj funguje vysporiadanie hypoteky ak ide osoba do konkurzu? Problem je v tom ze pocas manzelstva sa brala hypoteka na dom a medzi casom sme sa rozviedli. Som spoluziadatel a spoludlznik. Neprispievala som nijakym sposobom ani na hypoteku ani do domu. Majetkove vysporiadanie mame iba dohodou overenu notarom. Mozem byt nejako postihnuta v tomto smere?
Dáša_ kto konkrétne ide do konkurzyu? Ty alebo exmanžel?
Jana1818 Do konkurzu ide ex.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jurmiro je offline (nepripojený) jurmiro

    jurmiro
    Keďže hovoríte o hypotéke, predpokladá, že úver je zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti. Ak ide o oddlženie, zabezpečená pohľadávka v rozsahu v akom je krytá hodnotou predmetu zabezpečovacieho práva sa považuje za oddlžením nedotknutú pohľadávku. Znamená to, že dlžník je bude musieť splniť, ako keby konkurzu nebolo. Zabezpečený veriteľ (banka) sa ani prihlásiť v konkurze nemusí (je to na jeho vôli). Ak by sa prihlásil, do určitej miery by bolo obmedzené len uspokoenie príslušenstva (úroky, úroky z omeškania,....). Predpokladám, že banka sa ani neprihlási a bude svoju pohľadávku vymáhať mimo konkurzu. Voči spoludlžníkovi, ktorý v konkurze nie je, ju môže vymáhať bez obmedzení.

    V prípade "vyporiadania" hypotéky v rámci vyporiadania BSM nie je podstatná dohody bývalých manželov. Podstatný je postoj banky, pretože akúkoľvek zmenu v osobe dlžníka (ale aj ručiteľa, či iného zabezpečenia) možno vykonať len dohodou s veriteľom.
    Jana1818 Ano je zalozena nehnutelnostou. Pokial odmietnem splacat? Co sa deje dalej. Este k tomu sa hypo ztahuje z mojho osobneho uctu slsp.
    jurmiro ako som napísal vyššie zabezpečená pohľadávka v rozsahu v akom je krytá hodnotou zálohu je oddlžením nedotknutá. Na základe čoho sa hypotéka "sťahuje" z vášho účtu ?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Slovákom zostanú dlhy voči bankám aj po bankrote

    A citala som aj clanok, kde povyhlaseni osobneho bankrotu na exmanzela, banka ziadal splacanie hypoteky od spoludlznika - teda exmanzelky. Ak ho najdem, pridam link.
    Jana1818 Budem vdacna ak sa najde. Dakujem

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Dohoda o vyporiadani BSM ovplyvnuje iba vztahy medzi byvalimi manzelmi, na povinnosti platit hypoteku sa nic nemeni. Kedze ste spoludlznik z hypotekarneho uveru, banka Vas v pripade nesplacania uveru moze vyzvat, aby ste uver splacali. Pokial podla vyporiadania BSM mal splacat hypoteku ex, tak by ste mohli vymahat to, co zaplatite za ex banke od svojho ex (samozrejme, ak sa z toho pomocou osobneho bankrotu nevyvlecie).
    Jana1818 Prave ten osobny bankrot chce
    Jakubec Predpokladajme, ze prejde osobnym bankrotom a nebude splacat uver. Namiesto neho zacnete uver splacat vy. Predpokladajme, ze podla dohody o vyporiadani BSM ma splacat uver vylucne on. Tak by ste prisli o splatky, ktore budete za ex. platit do casu, kym prejde oddlzenim. Potom mozete od neho dalsie vami zaplatene splatky vymahat, lebo oddlzenie sa nebude tykat dlhov ex., ktore vzniknu po oddlzeni.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.