Zavrieť

Porady

Záveť - v prospech jedného potomka, pochádzajúceho z 1. manželstva

V roku 1994, ked už boli 9 rokov - môj otec s novou ženou manželia, sa robili prevody družstevných bytov do súkromných rúk. Polovica jej 3-trojizbového bytu sa stala aj otcovým. Macocha mi v týchto dňoch oznámila, že plánuje dať záveť, ktorá by bola v prospech jej jediného syna, ktorého má z predchádzjaúceho manželstva.
Chcem sa opýtať, či z právneho hľadiska, bude takáto záveť v poriadku. Ďakujem.
trevize A teraz je byt pisany len na macochu?
Poola Byt je pisaný na oboch.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak bola manželka nájomcom družstevného bytu pred manželstvom, uzavretím manželsta sa manžel stal spoločným nájomcom, nestal sa však členom družstva. Družstevný byt sa prevedie do vlastníctva len tomu, kto je družstevník (§ 28 bytzákona).

    Manželka alebo po smrti jej syn sa môžu domáhať určenia, že byt je len jej a nie aj nového manžela, hoci je zapísaný ako spoluvlastník. Zápis v katastri je pravdivý len dovtedy, kým sa nedokáže opak. Členský podiel bol jej, je to jej výlučný majetok. Majetok je širší pojem vlastníctva. Prevodom bytu do vlastníctva prišlo len k transformácii majetku výlučného vlastníka.

    Pozri aj rozhodnutia súdov
    Naposledy upravil Mária27 : 04.03.18 at 14:54

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ano, bude.
    Neopomenutelnymi dedicmi su len deti a to jedine, co ma, bude dedicom aj zo zavetu. Manzel dedit nemusi.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Poola ja ako druhý potomok z tzv. neopomenuteľných dedičov - jeho jediná dcéra (z prvého manželstva), môže byť takýmto závetom opomenutá?
    misoft Nie si JEJ dieťa! Si dieťa otca... zo zákona by si dedila po otcovi, ale nie po macoche.
    alaya1 citaj pozorne " Polovica jej 3-trojizbového bytu sa stala aj otcovým"...
    misoft Čítaj pozorne - macocha a jej polovica závetom jej synovi, na jej polovicu bytu Poola NEMÁ žiadny dedičský nárok! Vyradila dokonca i terajšieho manžela! A tiež píšem, že by dedila PO otcovi (teda jeho polovicu toho bytu)
    ivka70 ty nemas nic so zavetom manzelky svojho otca
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Veď ti len macocha oznámila (ako možnej budúcej spolumajiteľke- dedičke po otcovi) - aby si vedela, že chce, aby jej časť bytu zdedil iba jej syn. nič viac. Povedala by som - že nezvyčajne ohľaduplné .
    Alebo možno zisťuje - že či nemáš záujem o celý byt - žeby si ho odkúpila?? .
    Ale otec si ešte teraz môže urobiť so svojou časťou to, čo on uzná za vhodné. (otcova čiastka aj nemusí ísť do dedičstva)
    .......ešte doplním, že ak by bol takýto stav (otec nič neprevedie) , tak zo zákona by si po otcovi dedila polovicu z polovice bytu. v každom prípade bude jej syn mať väčšinový podiel. (ak nie celý)
    Naposledy upravil Katy a R : 04.03.18 at 14:05

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ty budeš dedičom zo zákona po svojich rodičoch. Teda po otcovi a mame, nie macoche.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Poola Ja chápem, že po macoche mi nebude nič prináležať. Háčik je v tom, čo úvádzaš ďalej. Že dedičom by som mala byť po otcovi. Tu bude však problém, nakoľko tú polovicu bytu (1/2 vlastníkom je môj otec), chce macocha zabezpečiť záveťou tak, aby v prípade smrti môjho otca, pripadol podiel jej synovi. Pýtam sa, ako otcova jediná dcéra, čo s tým.
    Liptáčik Napadá ma jedna otázka: Ako sa Tvoj otec pričinil o to, že získala družstevný byt a na prevode bytu do osobného vlastníctva? Ak som dobre rozumela, prisťahoval sa " do hotového "
    Poola Ako nad tým rozmýšlam...možno sa zbytočne pýtam na záveť...možno záveť nikdy nebude...:
    keď sa bude macocha radiť s právnikom, ten jej právnu stránku neopomenuteľnej dedičky vysvetlí a ponúkne jej ďalšiu možnosť.
    Urobia jednoducho darovaciu zmluvu - macocha a môj otec, vs. darca - macochin syn a mne ostane len závďak že "som".
    Tweety Macocha nemôže dať do závetu to, čo nie jej majetkom, teda tvoj podiel po otcovi.
    Poola dakujem za odpoved k závetu....
    .. teda ak by macocha spísala s mojim otcom Darovaciu zmluvu v prospech obdarovaného- jej syna, tak by mohla obísť mňa- ako neopomenuteľného dediča.
    Tweety Áno, ak by za života svoj podiel daroval, tak by vlastne už nebolo čo dediť.
    Poola diik
      zbaliť

    Záveť - v prospech jedného potomka, pochádzajúceho z 1. manželstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.